Corel x5 baskı için pdf ayarı

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Corel x5 baskı için pdf ayarı ...

izoizm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

izoizm

Grafiker / İzmir

Alt 10-08-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar şuana kadar hep corel 12 den pdf alıp matbaaya baskıya yolladım. X5 de kurulu fakat pdf ayarları 12 ye göre çok farklı. Ve kime sorduysam x5 in baskı öncesi pdf ayarını önermedi. Önerileriniz nelerdir ve x5 için sorun yok şöyle yapılır diyorsanız ve nasıl baskı öncesi pdf ayarı yapılır anlatırsanız sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafi_2010 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafi_2010

Grafiker / İstanbul

Alt 10-08-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
file export pdf seçin olur......
Bu mesajdan alıntı yap
ptural87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ptural87

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 08-09-2011 #3
File menüsünden Publish to pdf kısmını seçerek yaparsanız bir sorun olmaz.
Bu mesajdan alıntı yap
vedfux isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vedfux

Grafiker / Trabzon

Alt 08-09-2011 #4
arkadaşlar açıkladı zaten ayarlarını kayıt ederken baskı için se cmyk unutmuyoruz...Corel x5 baskı için pdf ayarı
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 09-09-2011 #5
arkadaşlar şuana kadar hep corel 12 den pdf alıp matbaaya baskıya yolladım. X5 de kurulu fakat pdf ayarları 12 ye göre çok farklı. Ve kime sorduysam x5 in baskı öncesi pdf ayarını önermedi. Önerileriniz nelerdir ve x5 için sorun yok şöyle yapılır diyorsanız ve nasıl baskı öncesi pdf ayarı yapılır anlatırsanız sevinirim.

Corel diğer vektör programlarına nazaran PDF oluşturma ve açma konusundan
daha başarılıdır. Hiçbir renk kaybı olmadan, dilerseniz fontların tamamını konvertleyip, dilerseniz fontları konvertlemeden PDF belgesine gömebilirsiniz. Görüntüleri dilerseniz downsample yapabilir ya da yapmadan da maksimum JPEG sıkıştırma uygulayarak baskıya gidecek şekilde dosya boyutunu küçülterek PDF oluşturabilirsiniz. PDF oluşturma ile ilgili renk ayarlarında Native ‘yi seçip renk profillerini kapatırsanız hiç bir sorun yaşamazsınız.Yukarıda anlatılanlar başlangıç basit bir kaç ipucu niteliğindedir. **** bu veya buna benzer rehber bir kılavuz yardımıyla grafik tasarımının sorunsuz baskıya gönderilmesinde dikkat edilecek hususlar konusunda daha geniş kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz...

Faydalı olabilmesi adına !
Bu mesajdan alıntı yap
Arif ARINMIŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Arif ARINMIŞ(29)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 09-09-2011 #6
Murat vardar ın görüşlerine katılıyorum. Ayrıca vedfux un dediği gibi cmyk çalışmanı ve en azından resimleri 300 dpi da göndermeni tavsiye ederim. Ben x5 te PDF uzantılı çok katalog gönderdim. Hiç sorun yaşamadım. Asıl sorun kendini beğenmiş bazı matbaa elemanlarının. Aman bu ne? taşırma payı, sırt, etek hatalı, bilmem neresi yamuk diye sana telefon edip tekrar tekrar pdf. istemeleridir. Ama en ufak hatayı bile umursamadan basanları mevcuttur Corel x5 baskı için pdf ayarı
1 mm kaydırmayı bile yapmayan uyuşuk modelleri de mevcuttur. İnsanlık hali olabilir. Ayrıca bazı modelleri yaptığın işi beğenmez ya da çok beğenir ve telefon eder "aaa sen niye burayı böyle tasarladın." "iddia ediyorum ben senden daha iyi tasarım yaparım" gibi lakayık konuşmalar yapar. Bu tiplere tamah etmeyiniz ve "evet doğrudur yaparsın, ben zaten aksini iddia etmedim" "eline su dökemem gibi" sözler ile kendilerinin egosunu şişiriniz Corel x5 baskı için pdf ayarı

niye böyle yapmalıyız derseniz ayı-dayı ikilemi cevap olacaktır. Eğer zıtlaşırsanız sürekli bir sıkıntı çıkarırlar. Tabi bu arada çoğunluk olan ve çok iyi insan olan matbaa, montaj, reprodüksiyon elemanları da vardır. Bunlar düzeltebilecekleri hatayı görünce bize hiç söylemezler bile düzeltirler ya da hemen ararlar bak burda bir yer var, acaba hata mı diye kırıcı olmadan hatayı gösterirler. Onları çok seviyorum. Corel x5 baskı için pdf ayarı

kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap

izoizm

Grafiker / İzmir

Alt 10-09-2011 #7
cevaplar için teşekkür ederim. Birde bana X5 için pdf ayarlarını adım adım anlatacak bir yiğit olursa daha bi sevinirim Corel x5 baskı için pdf ayarı (Yüzsüzlük işte ne yaparsınız)
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 10-09-2011 #8
cevaplar için teşekkür ederim. Birde bana X5 için pdf ayarlarını adım adım anlatacak bir yiğit olursa daha bi sevinirim Corel x5 baskı için pdf ayarı (Yüzsüzlük işte ne yaparsınız)
yukarıda anlatımını yaptık neresini anlamadınız?
Bu mesajdan alıntı yap
kasapcarlos isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasapcarlos

Grafiker / İstanbul

Corel X5 de PDF Ayarları...

Alt 13-09-2011 #9
Öncelikle 5 sayfadan oluşan bir corel çalışmamız olduğunu düşünelim ve bunu pdf olarak export edeceğiz.
File--->Publish To Pdf komutunu tıklıyoruz.
Publish To Pdf Penceresi açılacaktır.
Bu pencerede dosyanıza bir ad verdiniz.
Kayıt türü olarak pdf formatını belirlediniz.
PDF PRESET kısmında hazır PDF setleri bulunmakta..

Archiving CMYK: Belgeyi bu ayar ile kaydederseniz;spot renler korunur diğerleri cmyk modeline dönüştürülür.Renk kalibrasyon dosyaları ve kullanılan yazı tipleri belgeye gömülür.

Archiving RGB: Spot renkler korunur diğerleri RGB modeline dönüştürülür.Renk kalibrasyon dosyaları ve kullanılan yazı tipleri belgeye gömülür.

Document Distribıtion: Dökümanın kullanıcılar tarafından açılacağı ve yazıcı çıkışı alınacağı var sayılır.Resimler 200 dpi olur.Yazı tipleri dosyaya gömülür.

Editing: Pdf döküman daha sonra çalışmak için gerekli ayarları içerir.Resimlerde değişiklik olmaz yazı tipleri dökümana gömülür.

Prepress:Resimler 300 dpi olur Yazı tipleri dosyaya gömülür.

Web: Çalışmayı web için kaydetme de kullanılır.Resim çözünürlüğü 720dpi dır.Yazılar dosyaya gömülmez.

PDF/X1a-PDF/X-3: Direk film çıkışı için hazırlanmış dökümanlarda kullanılır.

Current Proof Settings: Ekran provası ayarlarını kullanarak PDF oluşturmak içindir.Baskı öncesi kontrol için kullanılır.

Bunlar hazır ayarlardır.Bu ayarlara müdahale etmek için gene bu pencerenin altında yer alan setting ayarları kullanılır.

Onlarıda peşi sıra anlatmaya çalışacağım.

General Sekmesi

Export Range:

Current document; Aktif olan döküman pdf olarak export edilir.
Documents; o an için açık olan tüm corel dosyaları bu işleme tabi olur.
Selection; Şayet çalışma içersinde bir obje seçili ise seçili olan obje pdf olarak export edilir.
Current Page: Aktif olan sayfa işleme alınır.
Pages; Sayfa aralıkları belirtilerek belirli sayfalar işleme alınır.

Page Size
As Difined in Corel Draw; Corelde sayfa ebatı olarak belirlenen ölçü doğrultusunda Pdf döküman oluşturulur.
Set by the selected objects; Bir şeçim söz konusu ise bu seçim sınırlarında bir sayfa ölçüsü esas alınır.

Pdf Preset; Hazır PDF setleri (Bahsetmiştik.)
Compatibiliy; Pdf dosyasının açılacağı Acrobat versiyonu belirlenir.

Pdf Preset açılan kutusunun yanındaki + butonu ile belirlediğiniz yeni ayarları yeni bir isim ile kaydedebilirsiniz.Yeni Şablonunuz artık Publish To Pdf penceresinde yer alan PDF Preset Sekmesinde görülecektir.

ColorCorel x5 baskı için pdf ayarıocument ..ve diğer. sekmelerinide yarın yazmaya çalışacağım....

Hayırlı ve hatasız çalışmalar dileği ile saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap

izoizm

Grafiker / İzmir

Alt 24-09-2011 #10
Öncelikle 5 sayfadan oluşan bir corel çalışmamız olduğunu düşünelim ve bunu pdf olarak export edeceğiz.
File--->Publish To Pdf komutunu tıklıyoruz.
Publish To Pdf Penceresi açılacaktır.
Bu pencerede dosyanıza bir ad verdiniz.
Kayıt türü olarak pdf formatını belirlediniz.
PDF PRESET kısmında hazır PDF setleri bulunmakta..

Archiving CMYK: Belgeyi bu ayar ile kaydederseniz;spot renler korunur diğerleri cmyk modeline dönüştürülür.Renk kalibrasyon dosyaları ve kullanılan yazı tipleri belgeye gömülür.

Archiving RGB: Spot renkler korunur diğerleri RGB modeline dönüştürülür.Renk kalibrasyon dosyaları ve kullanılan yazı tipleri belgeye gömülür.

Document Distribıtion: Dökümanın kullanıcılar tarafından açılacağı ve yazıcı çıkışı alınacağı var sayılır.Resimler 200 dpi olur.Yazı tipleri dosyaya gömülür.

Editing: Pdf döküman daha sonra çalışmak için gerekli ayarları içerir.Resimlerde değişiklik olmaz yazı tipleri dökümana gömülür.

Prepress:Resimler 300 dpi olur Yazı tipleri dosyaya gömülür.

Web: Çalışmayı web için kaydetme de kullanılır.Resim çözünürlüğü 720dpi dır.Yazılar dosyaya gömülmez.

PDF/X1a-PDF/X-3: Direk film çıkışı için hazırlanmış dökümanlarda kullanılır.

Current Proof Settings: Ekran provası ayarlarını kullanarak PDF oluşturmak içindir.Baskı öncesi kontrol için kullanılır.

Bunlar hazır ayarlardır.Bu ayarlara müdahale etmek için gene bu pencerenin altında yer alan setting ayarları kullanılır.

Onlarıda peşi sıra anlatmaya çalışacağım.

General Sekmesi

Export Range:

Current document; Aktif olan döküman pdf olarak export edilir.
Documents; o an için açık olan tüm corel dosyaları bu işleme tabi olur.
Selection; Şayet çalışma içersinde bir obje seçili ise seçili olan obje pdf olarak export edilir.
Current Page: Aktif olan sayfa işleme alınır.
Pages; Sayfa aralıkları belirtilerek belirli sayfalar işleme alınır.

Page Size
As Difined in Corel Draw; Corelde sayfa ebatı olarak belirlenen ölçü doğrultusunda Pdf döküman oluşturulur.
Set by the selected objects; Bir şeçim söz konusu ise bu seçim sınırlarında bir sayfa ölçüsü esas alınır.

Pdf Preset; Hazır PDF setleri (Bahsetmiştik.)
Compatibiliy; Pdf dosyasının açılacağı Acrobat versiyonu belirlenir.

Pdf Preset açılan kutusunun yanındaki + butonu ile belirlediğiniz yeni ayarları yeni bir isim ile kaydedebilirsiniz.Yeni Şablonunuz artık Publish To Pdf penceresinde yer alan PDF Preset Sekmesinde görülecektir.

ColorCorel x5 baskı için pdf ayarıocument ..ve diğer. sekmelerinide yarın yazmaya çalışacağım....

Hayırlı ve hatasız çalışmalar dileği ile saygılar.
detaylı anlatımın için teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları