Corel X5-X6 Color Management (Yazıcı Renk Ayarı)

Corel Draw - Corel X5-X6 Color Management (Yazıcı Renk Ayarı) Sponsorlu Bağlantılar Corel X5 / X6 Color Management (Yazıcı Renk Ayarı) Hiç Bir yerde doğru şekilde ayarları verilmeyen Coreldraw X5-X6 renk yönetimi ile ilgili düzenleme Aşağıdaki resimde belirdilmiştir. Yazıcı aydınger ...

mavi_genc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mavi_genc

Grafiker / Osmaniye

Alt 17-09-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Corel X5 / X6 Color Management (Yazıcı Renk Ayarı)

Hiç Bir yerde doğru şekilde ayarları verilmeyen Coreldraw X5-X6 renk yönetimi ile ilgili düzenleme
Aşağıdaki resimde belirdilmiştir. Yazıcı aydınger çıktılarınızda gri çıktı alan arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla Grafikerler.net
üyelerine kimseden kolayca öğrenemiyeceği renk profil yarlarını paylaştım.

CorelDraw > Tool >Color Management > Default Color 'dan

Aşagıdaki Resimdeki Ayarları düzeltiğinizde siyah problemi giderilmiş olacaktır.

İyi Forumlar
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 18-09-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba,

Paylaştığınız için teşekkürler fakat paylaştığınız renk yönetimi ayarları tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Renk yönetimini tamamen kavramadan ayarları fazla kurcalamamak gerekiyor.
Bu mesajdan alıntı yap

mavi_genc

Grafiker / Osmaniye

Alt 18-09-2013 #3
K. Çakır Kardeşim 10 yıldır corel kullanıyorum. sence acemi birine benziyor muyum.
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 20-09-2013 #4
Acemi olup olmadığınızı bilemem, paylaştığınız ayarlar RGB > CMYK renk dönüşümlerinde sorun çıkarır.
Bu mesajdan alıntı yap

mavi_genc

Grafiker / Osmaniye

Alt 22-09-2013 #5
yaklaşık 10 yıldır corel kullanıyorum. hiçbir sıkıntı yaşamadım. sıkıntı olduysa kendi kednime hallettim. yazıcı çıktısı alıp görün. siyahın netliğini görün
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 23-09-2013 #6
yaklaşık 10 yıldır corel kullanıyorum. hiçbir sıkıntı yaşamadım. sıkıntı olduysa kendi kednime hallettim. yazıcı çıktısı alıp görün. siyahın netliğini görün
Burada mesele kaç yıldır CorelDRAW kullandığınız değil. Mesele Preserve Pure Black ile yazıcıdan çıkan siyah rengin düzeltilmesi de değil. Bunlar doğru fakat

1. Preserve Pure Black'i açmak ekrandaki siyah renklerin görünümünü etkileyeceği için baskıda sorun çıkaracak olması.

2. Paylaştığınız ayarlardaki Color Management Policies kısmındaki ayarlar RGB'den CMYK'ya ya renk dönüştürmelerde, belge içine gömülü profil varsa bu belgeyi açarken, import ederken ya da copy/paste yaparken renklerde yaşanacak sorunlar olması.

Siz CorelDRAW'ı 10 yıldır kullanıyor olabilirsiniz fakat yeni renk yönetimi sistemi X5 sürümü ile geldi ve önceki sürümlerden tamamen farklı bir yapıda karşımıza çıktı. CorelDRAW Graphics Suite X5'in 2010 senesinde yayınlandığını göz önüne alırsak, yeni renk yönetim sisteminin sadece 3 yıldır hayatımızda olduğunu görebiliriz.
Bu mesajdan alıntı yap

mavi_genc

Grafiker / Osmaniye

Alt 23-09-2013 #7
Neyse benim derdim tartışmak değil burası tartışma ortamıda değil sadece bilgilendirmekti.
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 23-09-2013 #8
Neyse benim derdim tartışmak değil burası tartışma ortamıda değil sadece bilgilendirmekti.
Ben de tartışmıyorum, tartışmak istemiyorum, bilgilendirdiğiniz konudaki bazı yanlışları düzeltmek istedim, hepsi bu.
Bu mesajdan alıntı yap

mavi_genc

Grafiker / Osmaniye

Alt 23-09-2013 #9
tmmdogrusunu biliyorsanız paylaşın
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 23-09-2013 #10
tmmdogrusunu biliyorsanız paylaşın
Renk yönetimi konusu her iş akışına göre değişir. Matbaa, dijital baskı, inject baskı, dijital görüntüleyiciler (web, tv broadcasting) gibi çok farklı alanlarda çok farklı renk yönetimleri uygulanır. Ama matbaa baskıları için bir genelleme yaparsak;

Color Management Policies kısmında Open bölümü için;
RGB renklerde varsa Embedd Profile (Gömülü Profil) kullanılmalıdır.
CMYK renklerde ise durum dediğim gibi yine kendi sisteminize göre yorumlanmalıdır. Siz kendi renk kalibrasyonunuzu yapabildiyseniz (burada sadece monitörden bahsemtiyorum, Monitör-Kalıp-Baskı üçlüsünden söz ediyorum) Çalıştığınız belgeler için ayrı, başka bir ortamda çalışılmış ve size baskıya gelen belgelerde ayrı ayarları kullanabilmeniz olası. Renkleri çalışan kişinin profilinde basacaksanız convert, sadece görecekseniz Use Embedd, çalışmayı doğrudan sizin profilinizle basacaksanız Asign seçenekleri uygulanmalıdır. Fakat bunu uygularken müşteri isteği önemlidir. Ayrıca bu üç seçenekte de farklı durumlarla karşılaşmak söz konusu olduğu için renk yönetim sisteminizi gerçekten bilmeniz ve bu sistemi oturtmuş olmanız gerekli.

Renk yönetiminde sorun yaşamak istemiyorsanız Uyarılar mutlaka aktif olmalı. Buradaki Warn.. ile başlayan seçenekler seçilmiş olmalı.

Grayscale her ne kadar çok fazla karşımıza çıkmasa da yukarıda yazdıklarım bu renk uzayı için de geçerlidir.

Import ve Paste bölümünde seçilecek ayarlar daha farklıdır, burada yine sizin renk yönetim sistemini oturtmuş olmanız gereklidir. Bu bölümde embedd profil kullanmak her farklı profilli dosya import ederken ekrandaki renklerin sürekli değişeceğini kabullenmek ve buna göre çalışmak anlamına gelir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları