corelci büyüklerim yardım :(

Corel Draw - corelci büyüklerim yardım :( ...

maydonozz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

maydonozz

Grafiker / Bursa

Alt 30-03-2016 #1
Sponsorlu Bağlantılar

normalde 4 senedirillüstrator kullanıyorum ama yeni bir işe başlayacağım orası corel kullanıyor. sorunumdan biri şu. mesela illüstratorde bir kare çizdiğimizde içi boş olurdu. yani onu hareket ettirmek için sadece cizgisine dokunmamız gerekirdi. ama corelde çizdiğimde ortasınada dokunsam hareket ettirebiliyorum. bunu engelleme imkanım varmı. çünkü alışkın değilim üst üste yapacağım zemin çalışmalarımda bu beni çok zorlar. lütfen yardım edin. birde illüstratorde space tuşunabasılı iken el işareti çıkar ve ekranda ileri geri gezinebiliyordum. bunda nasıl oluyor yardım corelci büyüklerim yardım :(
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

agit77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

agit77(38)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 30-03-2016 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
merhaba
1 sorun.
sadece çizgilerden tutmak için
üst menüden tools/options/toolbox/ seçeneğinden + olan kısmı tıkladığınızda Pic Tool seçeneğinden sağ tarafta bulunan treat all objects as filled seçeneğinide tik işaretini kaldırırsanız sorunnunuz hal olur.

2. sorununuz içinde klavyeden H tuşuna bastığınızda istemiş olduğunuz el işareti çıkar.

normalde 4 senedirillüstrator kullanıyorum ama yeni bir işe başlayacağım orası corel kullanıyor. sorunumdan biri şu. mesela illüstratorde bir kare çizdiğimizde içi boş olurdu. yani onu hareket ettirmek için sadece cizgisine dokunmamız gerekirdi. ama corelde çizdiğimde ortasınada dokunsam hareket ettirebiliyorum. bunu engelleme imkanım varmı. çünkü alışkın değilim üst üste yapacağım zemin çalışmalarımda bu beni çok zorlar. lütfen yardım edin. birde illüstratorde space tuşunabasılı iken el işareti çıkar ve ekranda ileri geri gezinebiliyordum. bunda nasıl oluyor yardım corelci büyüklerim yardım :(
Bu mesajdan alıntı yap
Caner5516 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Caner5516

Baskıcı / Bursa

Alt 16-04-2016 #3
Hocam 1.soruyu anlayamadım ama 2.soru için ağit77 hocamın cevabına ek olarak mausenin ortasındaki tekerleğe basılı tutuncada aynı yola çıkabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap