Corelde Barkod Oluşturma ve Matbalarda Çıkan Sorunlar

Corel Draw - Corelde Barkod Oluşturma ve Matbalarda Çıkan Sorunlar ...

Konu Kapatılmıştır
grafiozo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiozo

Grafiker / Balıkesir

Alt 17-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu paylaşımımda BARKOD oluşturmadan bahsetmek istiyorum. Bir etiket veya kutu yaptınız ve sizden barkod istendi. Hayda dediniz. İşte çözüm:
Corel Draw 'da boş bir sayfa açıyoruz. Edit' gelip Insert Barcode basıyoruz.
Tabii bunun aktif olması için Corel Draw kurulurken Utilities bölümünde işaretli olması lazım yoksa çalıştıramazsınız. Neyse karşımıza Barcode Wizard penceresi gelecek
burda Formats bölümünde EAN-13 'ü seçiyoruz. Ve alta barkoda dair 12 haneli barkodu giriyoruz 13 ncü rakamı kendi oluşturur ve ileri diyoruz. Karşımıza bir pencere daha gelecek burda barkodun dpi, ölçüleri ile ilgili bilgiler var
isteğinize göre değiştirirsiniz ve ileri tıklıyoruz. Ve karşımıza bir pencere daha gelecek burda da barkodun altındaki rakamları isterseniz kaldırabilirsiniz ve son 'u tıklıyoruz.
Sonunda barkodumuz karşımızda.
Bittimi HAYIR. İşte herkes buraya kadar getirip bırakıyor. Ve baskılarda maalesef barkodda kaymalar oluyor düz koyarsanız iyi ama matbaalarda forma baskılara girdiği için 90 derece döndürülebiliyor ve kaymalar oluyor bilgisayarda bir sorun gözükmüyor iş filme gittiğinde iş patlıyor. Matbaa ustasıda dikkatsiz birisi ise gözden kaçıyor zarar tabii. Ne yapmak lazım şimdi buna biraz deyineyim. Bu da çok basit barkodumuzu oluşturduktan hemen sonra Corelde File menüsünden Save As diyoruz bir isim veriyoruz ve dosya türüne CMX diyoruz.
Artık barkodumuz CMX formatına dönüştü ne mi oldu? Şu oldu. Normalde barkod ilk halinde iken müdahale izni vermez. CMX yaparak barkodtaki çizgileri ayırdık ve rakamları text 'e çevirdik. Unutmayalım ki barkod oluştuğu anda renkler RGB oluyor maalesef. ÇÖZÜM : Oluşturduğumuz CMX dosyasını açıyoruz normal Open File diyerek ve dediğim gibi Ungroup All diyoruz. Sonra Tools menüsünden Object Manager diyoruz.
Gördüğünüz gibi ÇİZGİLER RGB SİYAH YAZILARDA RGB SİYAH ALTTAKİ BARKODUN FONUDA RGB BEYAZ VE RAKAMLAR CONVERTSİZ.
Burdan bunları seçip renkleri CMYK çevirin ve rakamları seçip Ctrl + Q ile KÖRLEYİN yani convertleyin. Bunları yaptıktan sonra hepsini seçip Group layın bırakın 90 dereceyi isterseniz 37 derece yapın hiç bir şey olmaz. SAYGILAR.
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Alt 17-10-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Güzel bir noktaya değinmişsiniz, elinize sağlık.
N/A1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A1(36)

Alt 17-10-2007 #3
Bu yararlı bilgi için teşekkürler. Ben Corel sayfasında barkod oluşturulduktan sonra, barkodu kesip (Ctrl - X) Edit - Pasta Special - Picture (****file) yöntemini kullanıyorum ve bu yöntemi yıllardır kullanıyorum. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.
emre-kara isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emre-kara

Grafiker / Ankara

Alt 17-10-2007 #4
bu bilgin için çok saol herkezin işine yarayacak. ama ben corel 8 in barkod için ayrı programı var onu kulanıorum bunları yapmaya gerek kalmıyor. barkodu oluşturdugunda otomatik olarak convertleyip veriyor her bir çizgi vektörel oluyor. saygılar tşk.

grafiozo

Grafiker / Balıkesir

Alt 17-10-2007 #5
Bu yararlı bilgi için teşekkürler. Ben Corel sayfasında barkod oluşturulduktan sonra, barkodu kesip (Ctrl - X) Edit - Pasta Special - Picture (****file) yöntemini kullanıyorum ve bu yöntemi yıllardır kullanıyorum. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.
Teşekkür dediğine baktım bilmiyordum buda çok güzel. Eline sağlık.
sdtr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sdtr(39)

Grafiker / Çorum

Alt 17-10-2007 #6
corel de barkodu uğraşmadan vektöre çevirmek için üzerine effect-lens-color add-frozen yaparsanız ham daha hızlı olur hemde uğraşmazsınız.
Alt 15-11-2007 #7
teşekkürler, çok güzel şeyler öğreniyorum ben burdaCorelde Barkod Oluşturma ve Matbalarda Çıkan Sorunlar
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 15-11-2007 #8
[COLOR="Red"]412[/COLOR] senin anlattığın yöntemi bende kullanıyorum. kesin ve net çözüm.
[COLOR="red"]grafizo[/COLOR] paylaşımın için çok sağol cidden önemli bir konuydu. elinize yüreğinize sağlık

grafiozo

Grafiker / Balıkesir

Alt 25-11-2007 #9
evet 412 nin yöntemide gerçekten daha kısa ve daha hızlı aynı şey aslında süpersin 412
Qesta isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Qesta(50)

Webmaster / Manisa

Alt 25-11-2007 #10
Barkod oluşturuken EAN-13 format standartmıdır?YAda bunun anlamı nedir arkadaşlar?
Ayrıca paylaşıma için teşekkür ederim.
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Konu Kapatılmıştır

Tags
corelde barkod olusturma, matbalarda cikan sorunlar