corelde baskı rengi ve ekran rengi sorunu

Corel Draw - corelde baskı rengi ve ekran rengi sorunu Sponsorlu Bağlantılar arkadaşlar corelde hazırladığım çalışmalarda, örneğin bir nesneye verdiğim açık mavi bir renk ( ekrandan görünen haliyle) açık mavi görünürken baskıda çıktıktan sonra aslında verdiğim renk olarak çıkmamış oluyor, ...

lebaleb isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lebaleb

Grafiker / İzmir

Alt 25-05-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar corelde hazırladığım çalışmalarda, örneğin bir nesneye verdiğim açık mavi bir renk ( ekrandan görünen haliyle) açık mavi görünürken baskıda çıktıktan sonra aslında verdiğim renk olarak çıkmamış oluyor, yani daha koyu olarak çıkmış oluyor. ben baskıda nasıl çıkmasını istiyorsam corelde bunu nasıl ayarlayacam. renkler farklı oluyor. bunu nasıl örtüştürebilirim. problem zannedersem rengin ekranda farklı görünmesi. tam istediğim gibi görünen bir çalışma istemediğim bir renkte, tonda baskıda çıkmış oluyor. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafikerh isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerh

Grafiker / Kırklareli

Alt 25-05-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
fazla bir bilgim yok ama renkleri cmyk çalışman gerekiyor sanırım
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 26-05-2011 #3
arkadaşlar corelde hazırladığım çalışmalarda, örneğin bir nesneye verdiğim açık mavi bir renk ( ekrandan görünen haliyle) açık mavi görünürken baskıda çıktıktan sonra aslında verdiğim renk olarak çıkmamış oluyor, yani daha koyu olarak çıkmış oluyor. ben baskıda nasıl çıkmasını istiyorsam corelde bunu nasıl ayarlayacam. renkler farklı oluyor. bunu nasıl örtüştürebilirim. problem zannedersem rengin ekranda farklı görünmesi. tam istediğim gibi görünen bir çalışma istemediğim bir renkte, tonda baskıda çıkmış oluyor. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

bahsettiğiniz sorunla ilgili olarak;

kullandığınız renk modu ?
ölçüsü, cinsi, şekli, miktarı ne olursa olsun corel veya benzeri grafik programlarında baskı göndermek için hazırladığınız çizim, resim, şema muhakkak CMYK modunda olmalı, ki ekran renkleriyle baskı renkleri aynı olsun !

kullandığınız monitör ?
genel anlamda grafik tasarımcısı CRT Flat monitör de daha rahat çalışır, renkler % 90 - 96 aynı olur baskı sonrasında, herhangi bir renk kaybı veya süpriz yaşanmaz
eğer sizin kulllandığınız lcd, plazma vb. monitörlerdense (ki bana öyle geldi) ekran renkleriyle baskı renkleri arasında bariz % 30 kayıp yaşamanız normal, bütün ince ekranlarda bu durum aynı değil, grafik tasarım destekli monitörler hariç tabii ki onların fiyatıda sizin Konfigürasyonunuzun neredeyse 2 katı bir fiyatı var belki daha fazla......

Baskı olarak tanımladığınız sistemin de önemi var burda öncelikle buradan başlamak lazım, kullanılan baskı sistemi nedir?

bunları bir gözden geçirin, sorun eğer devam ederse yine buradan cevap vermeye çalışırım,

faydalı olması dileğiyle.........
Bu mesajdan alıntı yap

lebaleb

Grafiker / İzmir

Alt 26-05-2011 #4
renkleri cmyk yapıyorum. fakat sorun sizn de söylediğiniz gibi ekrandan kaynaklanıyor olabilir. çünkü dizüstü bilgisayardan hazırlıyordum.
Bu mesajdan alıntı yap

lebaleb

Grafiker / İzmir

Alt 26-05-2011 #5
öncelikle teşekkür ederim. renkleri cmyk yapıyorum. fakat sorun sizn de söylediğiniz gibi ekrandan kaynaklanıyor olabilir. çünkü dizüstü bilgisayardan hazırlıyordum.
Bu mesajdan alıntı yap

lebaleb

Grafiker / İzmir

selam

Alt 26-05-2011 #6
öncelikle teşekkür ederim. renkleri cmyk yapıyorum. fakat sorun sizn de söylediğiniz gibi ekrandan kaynaklanıyor olabilir. çünkü dizüstü bilgisayardan hazırlıyordum.
Bu mesajdan alıntı yap
EsPriTüeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

EsPriTüeL

Grafiker / İstanbul

Alt 26-05-2011 #7
Corel çalışıyorsan pantone renk kodlarını kullan. Ekran rengin ne olursa olsun sorun yaşamazsın.
Bu mesajdan alıntı yap

lebaleb

Grafiker / İzmir

Alt 26-05-2011 #8
kusura bakmayın internette problem var galiba aynımmesajı defalarca yollamışım.
Bu mesajdan alıntı yap

lebaleb

Grafiker / İzmir

Alt 26-05-2011 #9
pantone renk kodu nedir bilgi verebilir misiniz acaba.
Bu mesajdan alıntı yap

lebaleb

Grafiker / İzmir

Alt 26-05-2011 #10
cmyk mı demek istediniz espritüel. tam olarak anlamadım.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları