Corel'de JPG ebat sorunu

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Corel'de JPG ebat sorunu ...

Corel'de JPG ebat sorunu
bulletproof isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bulletproof

Grafiker / İstanbul

Dosya23

Corel'de JPG ebat sorunu

Alt 12-01-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar,

Coreldraw12 kullanıyorum ve jpeg dosya yaparken büyük ebatlarda sıkıntı oluyor.

misalen;

2 metreye 10 metre bir çalışmayı jpeg olarak çıkarmak istiyorum. Dosyayı Jpeg olarak verirken dpi ayarını yaptığımız sayfanın sol üst köşesinde işin ebatı gözüküyor. 72 dpi olarak 2 metreye 3,5metre gibi bir sınırlama yapıyor ki görüntü deforme olmuş oluyor.

Elle girerek bu rakamlar değiştirilemiyor. Ben çözüm olarak corelden dosya çıkarmadan önce küçültüyorum, sonra baskı makinasına yollarken tekrar normal ebatı ayarlıyorum. 150 dpi civarı yaptığımızda ise çıkarabildiği jpeg ebatı daha da düşük oluyor. Bunun bir püf noktası var mı?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 12-01-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Püf noktası yok 12'den sonraki versiyonlarda büyük ebatlarda export edebiliyorsun ama 12 ve önceki sürümlerinde Corel belirli bir sınırlama getiriyor. Dosyayı export ettikten sonra Photoshop'ta aç gerçek ölçülerine getir ve kaydet, ben bu şekilde kullanıyordum...
Bu mesajdan alıntı yap

bulletproof

Grafiker / İstanbul

Alt 14-01-2011 #3
Püf noktası yok 12'den sonraki versiyonlarda büyük ebatlarda export edebiliyorsun ama 12 ve önceki sürümlerinde Corel belirli bir sınırlama getiriyor. Dosyayı export ettikten sonra Photoshop'ta aç gerçek ölçülerine getir ve kaydet, ben bu şekilde kullanıyordum...
Anladım, teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
ordu52 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ordu52

Grafiker / Ordu

Alt 22-01-2011 #4
slm, sınırlama boyutunun altında bir ölçüde mesela 100 x 100 cm bir resim kaydet ve kaydederken ayarları elle gir düzelecektir. sonraki kayıtlarda sorunun kalktığını göreceksin.
Bu mesajdan alıntı yap
babacan45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

babacan45

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-01-2011 #5
arkadaşım olayı biraz detaylandırır mısın. Ben de aynı problemi yaşadım ama corelx5 e geçiş yapıp aştım bu problemi
Bu mesajdan alıntı yap
muratkeceli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muratkeceli

Grafiker / Ankara

Alt 24-01-2011 #6
export ederken önce 1 dpi expor et sonra istediğin boyutta deforme etmeden exportlar yıllar önce bana kafayı yedirmişti bütün ümitlerimin bittiği anda tesadüfen bulmuştum bu yolu

her dosyayı export ederken yapman gerekiyor yanlız Corel'de JPG ebat sorunu
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 25-01-2011 #7
Murat arkadaşım Export etmenin yolunu göstermiş ama benim verdiğim cevap Export edilen dosyanın Export edildikten sonraki hali (.tiff-.jpeg vs.) ile kullanılanacağı ve Export'unda buna uygun olması koşuluyla verilmiş cevaptır. Arkadaşın bilmediğinden değil ama sanırım dalgınlığına geldi ki bilmeyenler için ekranda gördüğümüz resimler noktalardan oluşur ve Dpi değeri 1x1 inch mesafe içindeki nokta sayısını belli eder. 1 Dpi export sonrası sonuç 1x1 inch içinde tek bir nokta olacağıdır ki bu sonuçlarla sağlıklı bir dosya almak mümkün değil. 1 dpi ölçünün ne kadar eksik olduğunu anlamak için şu bilgiyi de hatırlamakta fayda var: Baskı için tavsiye edilen birim 300 dpi'dır. Ölçü büyüdükçe dosya boyutlarını artmasından dolayı genelde 72 dpi kullanır. Eğer Export edeyimde ne olursa olsun diyorsanız 1 dpi kullanabilirsiniz, eğer Export ettiğiniz dosyayı başka yerlerde de kullanacaksanız 1 dpi değerle kaliteli işler çıkarmanız mümkün değil...
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 25-01-2011 #8
dosya aktarımınızı neden jpg yapıyorsunuz? sormak isterim... herhangi bir sınırlama yada zorunluluk mu var? bahsettiğiniz ölçekler genelde digital baskıya gidecek işler olduğu anlaşılıyor
benim size tavsiyem export + tiff + lzw compression (cm. çalıştıysanız) 320 dpi (mm. çalıştıysanız ) 1420 dpi yeterli olacaktır. tam 8 senedir bu şekilde baskıya iş göndeririz ve bir sorunda yaşamadık çok şükür.

benimki bir tavsiyedir....
Bu mesajdan alıntı yap

bulletproof

Grafiker / İstanbul

Alt 25-01-2011 #9
export ederken önce 1 dpi expor et sonra istediğin boyutta deforme etmeden exportlar yıllar önce bana kafayı yedirmişti bütün ümitlerimin bittiği anda tesadüfen bulmuştum bu yolu

her dosyayı export ederken yapman gerekiyor yanlız Corel'de JPG ebat sorunu
İşte bu güzeldi, Allah razı olsun. Denedim yalın ve gayet başarılı bir yöntem! Sorumun tam cevabı bu oldu.

Tavsiyeler içinde ayrıca teşekkür ederim. Devamı olması dileğiyle.
Bu mesajdan alıntı yap

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 25-01-2011 #10
Tavsiyelerin devamı 1 dpi ayarı kullanma Corel'de JPG ebat sorunu ...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları