corelde matbaa kesim payı bırakmak

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - corelde matbaa kesim payı bırakmak ...

enes5489 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

enes5489

Öğrenci (Diğer) / Sakarya

Alt 05-09-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

mrhb.corelde insert hazırlıyorum fakat matbaya gittiği zaman insert in kenarlarından kesim payı bırakmamı istiyolar dedikleri tam olarak nedir nasıl yapabilrim..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafiker1974 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiker1974

Grafiker / Antalya

Alt 06-09-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Yaptığın işin kenarlarına 2 veya 3 mm taşırma ver. Geniş çalış yani. Mesela 10 x 20 cm ise yaptığın iş, sen onu 10.2 x 20.2 gibi çalış.
Bu mesajdan alıntı yap
kasapcarlos isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasapcarlos

Grafiker / İstanbul

Alt 07-09-2010 #3
Etek makas ve poza paylarını kastetmişleerdir.Bu değerler baskı makinelerinin çesidine göre farklılık göstermesine karşın pozalarda en az 5 mm makas 12 mm etekde ise 5 mm pay bırakarak çalışman yeterlidir.
Bu mesajdan alıntı yap
tarzan45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tarzan45

Grafiker / Manisa

Alt 07-09-2010 #4
Basitçe anlatayım faydası olur inşallah...

Elimizde böyle bir çalışma olduğunu varsayalım:

Kılavuz çizgilerini de eklemiş olalım.

Daha sonra aşağıdaki menüden icrement değerini 2 mm olarak girelim:

Daha sonra kılavuz çizgilerini ayrı ayrı seçerek + tuşu ile kopyalayıp dışa doğru taşıyalım. Şöyle bir görüntü elde etmiş olmamız lazım:

Sonra aşağıdaki fotoda olduğu gibi, "snap to guidelines" seçeneğini işaretleyelim:

Son olarak da sayfamızın kenarlarına değen bütün cisimleri elde ettiğimiz 2mm'lik taşırma payına kadar taşıralım. Bunu yaparken zoomlu çalışıldığı için taşırdığımız cismi büyüterek yapıyor olmaya dikkat edelim. Bazen cismi büyütüyoruz sanıyorken taşıma yapmış olabiliyoruz, sayfanın diğer tarafından çıkıyor cisim. Neyse netice olarak şu son görsel meseleyi anlatıyor sanıyorum. Bu çalışma bir gazete ilanı olarak çalışıldığından çok fazla taşırılacak dicism vardı. Ben de sadece bir köşesini gönderiyorum:

Umarım açıklayıcı olmuştur...

Not: Tabiiki de bu işleimn tek yolu bu değil. Aslında en mantıklısı işe daha başlamadan 2 mm taşırma payını ayarlayıp kılavuzları çizerek tasarımı ona göre yapmak. Böylece sonradan uğraşmaya gerek kalmaz...
Bu mesajdan alıntı yap
Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 07-09-2010 #5
Bence basitçe anlatmayın. Bırakın da herkes işini yapsın.
Bu mesajdan alıntı yap
tarzan45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tarzan45

Grafiker / Manisa

Alt 07-09-2010 #6
Eleştirdiğim zaman bu sitenin moderatörleri yapıcı olmadığımı söylemişti bir keresinde böyle bir durumda. Şimdi de siz böyle diyorsunuz corelde matbaa kesim payı bırakmak Hayırlısı...
Bu mesajdan alıntı yap
Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 07-09-2010 #7
Eleştirdiğim zaman bu sitenin moderatörleri yapıcı olmadığımı söylemişti bir keresinde böyle bir durumda. Şimdi de siz böyle diyorsunuz corelde matbaa kesim payı bırakmak Hayırlısı...
Mesleği öğrenmeye çalışan grafiker adayına yapıcı eleştiride bulunup bulunmamak ayrı, Bu meslek ile alakası olmayan kişileri eleştirmek ayrı şeyler değil mi?

Evet bende öğrenme aşamasında bulunan arkadaşlarımıza yapıcı olunması gerektiği kanaatindeyim.

İşi olmadığı halde yapmaya çalışanlara değil.
Bu mesajdan alıntı yap

enes5489

Alt 07-09-2010 #8
anlatım için teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap

enes5489

Alt 07-09-2010 #9
Basitçe anlatayım faydası olur inşallah...

Elimizde böyle bir çalışma olduğunu varsayalım:

Kılavuz çizgilerini de eklemiş olalım.

Daha sonra aşağıdaki menüden icrement değerini 2 mm olarak girelim:

Daha sonra kılavuz çizgilerini ayrı ayrı seçerek + tuşu ile kopyalayıp dışa doğru taşıyalım. Şöyle bir görüntü elde etmiş olmamız lazım:

Sonra aşağıdaki fotoda olduğu gibi, "snap to guidelines" seçeneğini işaretleyelim:

Son olarak da sayfamızın kenarlarına değen bütün cisimleri elde ettiğimiz 2mm'lik taşırma payına kadar taşıralım. Bunu yaparken zoomlu çalışıldığı için taşırdığımız cismi büyüterek yapıyor olmaya dikkat edelim. Bazen cismi büyütüyoruz sanıyorken taşıma yapmış olabiliyoruz, sayfanın diğer tarafından çıkıyor cisim. Neyse netice olarak şu son görsel meseleyi anlatıyor sanıyorum. Bu çalışma bir gazete ilanı olarak çalışıldığından çok fazla taşırılacak dicism vardı. Ben de sadece bir köşesini gönderiyorum:

Umarım açıklayıcı olmuştur...

Not: Tabiiki de bu işleimn tek yolu bu değil. Aslında en mantıklısı işe daha başlamadan 2 mm taşırma payını ayarlayıp kılavuzları çizerek tasarımı ona göre yapmak. Böylece sonradan uğraşmaya gerek kalmaz...

yapmaya çalıştım ama kendimce söyle bi pay verdim sarı olan yer 303x426 - içteki sayfa 297x420 bu sekilde yollasam olurmu.tabi yollarken sarı yeri beyaz yapcamda burda göstermek için yaptım.a3 e bu sekilde baskı tam cıkarmı? daha önce yaptıklarımı hep başkasına yollatmıstım,kendim ilk defa yolladığm için bukadar sordm.

http://img838.imageshack.us/img838/7234/ads305z.jpg

Bu mesajdan alıntı yap
wildturk1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wildturk1

Özel

Hiç Biri / Zonguldak

Alt 07-09-2010 #10
üstadim yaptiğin çalışmada matbaaci eğer sana kesim payi ver diyorsa ve yaptiğin iş sırf sen kesim payi vermedin diye sağı solu eksik geliyorsa bence sürekli çalıştiğin bir matbaa ise matbaani değiştir direk hiç uğraşma

kesim payi kısmına gelincede ben sana cok basitce söyleyeyim baskı alanı olarak calıstiğin alanin dişina 5 mm den az olmamak üzere boşluk bırak
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları