corelde sayfanın kaç dpi ve modunun ne oldugunu nasıl anlıyoruz

Corel Draw - corelde sayfanın kaç dpi ve modunun ne oldugunu nasıl anlıyoruz Sponsorlu Bağlantılar sayfayı açıyorum çalışmamı yapıyorum ancak modun ne oldugunu göremiyorum bir turlu bulamadım.photshptan resm import ederkn 300dpi cmyk olarak atıyorum.yardımcı olursannız sevinirim...

grifon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grifon

Grafiker / İzmir

Alt 13-08-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

sayfayı açıyorum çalışmamı yapıyorum ancak modun ne oldugunu göremiyorum bir turlu bulamadım.photshptan resm import ederkn 300dpi cmyk olarak atıyorum.yardımcı olursannız sevinirim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Selimsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selimsel

Grafiker / Bursa

Alt 13-08-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşım Corel Draw vektorel tabanlı bır program ve o yuzden sayfanın DPI ı dıye bır olay yok.. Ama calısmalarının Renk modunu o resmın uzerıne tıkladıgıında alt kısımda Ornek olrak CMYK Bitmap on Layer 445x446 dpi seklınde bı acıklama verıo.. onun dısında renklerın RGB mı CMYK mı oldugunu da yıne o nesnenın uzerıne tıkladıgında gorebılırsın.. eger kı renkler RGB ıse ve sen CMYK ıstıosan, nesnenın uzerıne tıkladıkdan sonra renk katalogunu acarak "MODEL" yazan bolumden CMYK yı secerek durumu ayarlayabılırsın..

Egerkı benım ımprtladıgın resım RGB modunda ıse ne yapıcam dersen..
Imajın ustune tıkla
Bıtmaps Menusune gır
Convert to Bitmapı sec
Acılan menude DPI ve renk modu ayarlarını yap.
Transparan backgroun ıstıosan ordakı secenegı tıkla
Bu mesajdan alıntı yap
Fatos KESKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Fatos KESKİN

Grafiker / İzmir

Alt 13-08-2008 #3
Seçtiğiniz objenin üzerine tıkladığınızda altta menüde ortada ne özellikde olduğu(rgb, cmyk, powerclip vs.) görünür eğer sizde görünmüyorsa üstte window vardır ona mausla sağ tuğ yapın status bar şıkkını etkin hale getirin
Bu mesajdan alıntı yap
Selimsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selimsel

Grafiker / Bursa

Alt 13-08-2008 #4
bır tıyo daha vereyım eger bılmıyorsan.
Photoshopdan ımportladıgın resımlerı mutlaka Convert to Bitmap ile CMYK 300dpi moduna getır. Cunku bazen renk ayrımı esnasında kırılıyor ve sen bunu gormeden ustalar baskıya gecmıs olabılıyor. Tecrube ıle sabıttır corelde sayfanın kaç dpi ve modunun ne oldugunu nasıl anlıyoruz
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 13-08-2008 #5
Ek olarak: Tools>Options>General penceresinde Rendering Resolution vardır. 72 - 4200 dpi arası değerler seçilebilir. Bu da Drop shadow ve Transparency gibi efektlerin çözünürlüklerini belirler. Illustratordeki Raster Effect Resolution gibi.
Bu mesajdan alıntı yap

grifon

Grafiker / İzmir

Alt 13-08-2008 #6
bır tıyo daha vereyım eger bılmıyorsan.
Photoshopdan ımportladıgın resımlerı mutlaka Convert to Bitmap ile CMYK 300dpi moduna getır. Cunku bazen renk ayrımı esnasında kırılıyor ve sen bunu gormeden ustalar baskıya gecmıs olabılıyor. Tecrube ıle sabıttır

grifon

Grafiker / İzmir

Alt 13-08-2008 #7
tamam buldum dogrusunu paylaştıgınız için teşekkrler
Bu mesajdan alıntı yap
grafiQer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiQer

Grafiker / İstanbul

Alt 18-08-2008 #8
Ek olarak: Tools>Options>General penceresinde Rendering Resolution vardır. 72 - 4200 dpi arası değerler seçilebilir. Bu da Drop shadow ve Transparency gibi efektlerin çözünürlüklerini belirler. Illustratordeki Raster Effect Resolution gibi.
O yazdığın en yüksek değer, 4200 yerine 300 olmasın:sadsmile:

Denedim olmuyor yani ben de mi bir sorun var? :sleepy:
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 18-08-2008 #9
O yazdığın en yüksek değer, 4200 yerine 300 olmasın:sadsmile:

Denedim olmuyor yani ben de mi bir sorun var? :sleepy:
hangi sürümü kullanıyorsunuz?
Bu mesajdan alıntı yap
sezgi-sirin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sezgi-sirin

Grafiker / İzmir

Alt 19-08-2008 #10
Window/Dockers/Properties açılan bölümün Bitmap kısmından eklediğin resimin hangi modda ( CMYK, RGB vs.. ), pixel boyutlarını ve resolution değerini görebilirsin. Daha sonrada değiştirmek istersen BİTMAPS/CONVERT TO BITMAP yapabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
anlıyoruz, corelde, dpi, kac, modunun, nasıl, oldugunu, sayfanın