Corel'de tireleme varmış....

Corel Draw - Corel'de tireleme varmış.... Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar merhaba, ben Coreldraw x3 kullanıyorum.. Biraz önce bir web sayfasından yazıyı kopyalayıp Corel'de yazı çerçevesinin içine attım. Bi de baktım ki, kenarları tireliyor.. Nasıl oldu anlamadım ama ...

kardinal35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kardinal35

Fotoğrafçı / İzmir

Alt 09-05-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba, ben Coreldraw x3 kullanıyorum.. Biraz önce bir web sayfasından yazıyı kopyalayıp Corel'de yazı çerçevesinin içine attım. Bi de baktım ki, kenarları tireliyor.. Nasıl oldu anlamadım ama güzel oldu.. Bunun bi açıklamasını yapabilecek arkadaş var mı..?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-05-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
nasıl yani böle bişi varsa hemen paylaşmalıyız çok önemli çünkü senin copy yaptığın yazının tireli olmadığından eminmisin?
Bu mesajdan alıntı yap
kardinal35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kardinal35

Fotoğrafçı / İzmir

Alt 09-05-2008 #3
Benim kopyaladığım yazı, tireliydi. Önce word'e attım, sonra da corele yapıştırdım.. yapıştırırken de "discard fonts and formatting" dedim.. yapıştırdığımda normalde, tire falan koymaması gerekirdi. Ama baktım kenarlarda tireler var.. şaşırdım, tex'i genişlettim, uzattım tireler sözcüklere göre değişti.. Bunu öğrenmek lazım. çok önemli dediğin gibi.. Ama ilk defa böyle birşeyle karşılaştım.. Aynı yazı hala duruyor sayfada.... Yalnız, o yazıya devamen birşeyler yazdım, tireleme falan yapmadı..
Bu mesajdan alıntı yap
N/A2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A2(43)

Alt 09-05-2008 #4
kardeşim çölde serap filan görmeyesin.
bende baya bi uğraştım yok öyle bi şey yani.
son derece ilginç.
başka arkadaşlarda denerse sonuçlarını yazarlar inş.
malum dergi sayfaları için çok önemli yani.
Bu mesajdan alıntı yap
grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-05-2008 #5
bu konuda sonuça ulaşan birileri varsa bişeyler yazmalı bu olay çözülürse bir corel devrimi olur...
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 09-05-2008 #6
Corel DRAW Türkçe için tireleme desteği vermiyor. Fakat Custom Optimal Hyphens'i deneyebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
birolkeser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

birolkeser

Grafiker / İstanbul

Alt 09-05-2008 #7
Corel Belgesİnİ Buradan Bİze UlaŞrirabİlİrmİsİn. İncelemek İstİyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
enfekxia1979 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

enfekxia1979

Grafiker / Balıkesir

Alt 03-11-2008 #8
evet arkadaşlar bu konu çok önemli ben de uğraştım baya ama bulamadım. Bilen birileri varsa beri gelsin. Gazete sayfalarında da gerekli.
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 03-11-2008 #9
Benim kopyaladığım yazı, tireliydi. Önce word'e attım, sonra da corele yapıştırdım.. yapıştırırken de "discard fonts and formatting" dedim.. yapıştırdığımda normalde, tire falan koymaması gerekirdi. Ama baktım kenarlarda tireler var.. şaşırdım, tex'i genişlettim, uzattım tireler sözcüklere göre değişti.. Bunu öğrenmek lazım. çok önemli dediğin gibi.. Ama ilk defa böyle birşeyle karşılaştım.. Aynı yazı hala duruyor sayfada.... Yalnız, o yazıya devamen birşeyler yazdım, tireleme falan yapmadı..
Kopyaladığın yazı tireliyse zaten tireleri bir karakter olarak gelecektir...:crying: yani ha a harfi ha tire.. corel koymuyorki tireyi sen koyuyorsun....

Ayrıca COREL'de TİRELEME mevcut ama türkçe desteği yok kelimeleri saçma sapan bölerek tireliyor aslında bir kaç ay uğraşılsa yama şeklinde hazırlanabilir...
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 03-11-2008 #10
Kopyaladığın yazı tireliyse zaten tireleri bir karakter olarak gelecektir...:crying: yani ha a harfi ha tire.. corel koymuyorki tireyi sen koyuyorsun....

Ayrıca COREL'de TİRELEME mevcut ama türkçe desteği yok kelimeleri saçma sapan bölerek tireliyor aslında bir kaç ay uğraşılsa yama şeklinde hazırlanabilir...
Mantık doğru fakat olayı biraz daha açalım. Bu tireler klavyeden girdiğimiz tireler değil, özel text biçim kodlarıdır. Yeni nesil metin düzenleyicileri farklı text formatting code'lrla çalışabilir. Yazınıza CorelDRAW'da Text>Insert Formatting Code altından çeiştli biçim kodları ekleyebiliriniz. Bunlar arasında optional Hyphen seçeneği vardır ki bu olayı aydınlatacak olan koddur. Corel DRAW'da bir yazı yazarken tirelenmesi istediğiniz yere yıklayıp optional hyphen eklerseniz (kısayol tuşu text editlerken CTRL + dır) burası artık tirelenmeye müsait bir yer olur. Yazınız yazdıktan sonra paragraf çerçevesini küçültüp büyütürken optional hyphen içeren yerlerden satır kesilmesi gerekiyorsa tireleme yapılır. Yazı sığıyorsa tireyi göremezsiniz.

İşte word'den aldığınız dosya ilginç bir şekilde hyphen'leriyle birlikte geldiği için tireleme gerçekleşiyor.

Aslında Corel DRAW'a tireleme özelliği katmak çok atla deve bir iş değil. Zaten CorelDRAW'ın birçok dilde tireleme desteği var. Türkçe için yok. Bunu programın distribütörü yapması gerek ki bu da Eti Bilgisayardır. Eti Bilgisayar CorelDRAW'ı Türkçeleştirir ve bu şekilde satar. Ama tireleme işini neden çözmez bilinmez.

CorelDRAW'da tireleme ile ilgili biz birşeyler yapabilir miyiz? Bunu da birlikte oturup tartışmak, paylaşmak gerekir.

Corel'de tireleme varmış....Corel'de tireleme varmış....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
corelde, coreldraw, tireleme, varmis, varmış