corelden baskıya iş göndermek

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - corelden baskıya iş göndermek ...

by190 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

by190

Grafiker / İstanbul

Alt 03-09-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba, işimiz gereği yüksek çözünürlüklü görseller ile sürekli kadrajlar hazırlayıp baskıya iş gönderiyoruz. Ben bu kadrajları hazırlarken resimlerin çözünürlüklerini düşürüp corel e aktarıyorum daha sonra pdf olarak hazırlayıp baskıya gönderiyorum. Aynı zamanda baskıcıda bu pdf ler üzerinden tekrar yüksek çözünürlüklü olarak kadraj hazırlayıp basıyor. Benim yüksek hazırlamamın yada hazırlayamamın sebebi corel ile yüksek çözünürlükte datalar ile hızlı çalışamıyorum hatta neredeyse hiç çalışamıyorum çok yavaş olduğundan tek corel sayfasında 50 adet sayfam olabiliyor. Acaba corel de indesign yada freehand deki gibi görseli dışardan gösterip import etmeden daha sonra o görselin kendi orjinal çözünürlüğünde pdf çıkışı yada benzeri bi formatta çıkış almam mümkünmü?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

nguler1905 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nguler1905(31)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 04-09-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
pdf olarak bi çıktımı almak istiyosun?? freehandde falan pdf yapabiliyoruz ama corelde bu yok maalesef.ama çözüm yolu şu önce corelde tiff olarak kaydet sonra indesign da bunu pdf e çevirebilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap
ALİ KARAKAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ALİ KARAKAN

Eğitimci / Şanlı urfa

Alt 04-09-2009 #3
pdf olarak bi çıktımı almak istiyosun?? freehandde falan pdf yapabiliyoruz ama corelde bu yok maalesef.ama çözüm yolu şu önce corelde tiff olarak kaydet sonra indesign da bunu pdf e çevirebilirsin.
Arkadaşım Corel'de maalesef pdf formatına çevirebiliyorsun. File-Publih to PDF menüsünden çok rahat pdf'ye çevirebiliyorsunuz çalışmanızı
Bu mesajdan alıntı yap
musdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdi

Grafiker / Isparta

Resimleri importlamak ile link'lemek arasındaki fark

Alt 05-09-2009 #4
Arkadaşlar merhaba, işimiz gereği yüksek çözünürlüklü görseller .... ...elin kendi orjinal çözünürlüğünde pdf çıkışı yada benzeri bi formatta çıkış almam mümkünmü?
Merhabalar,

Öncelikle Ali arkadaşımızın da yazdığı gibi Corel'den File / Publish to PDF seçeneğinden çalışmalarınızı ister tek sayfa ister tümünü pdf olarak kayıt edebilirsiniz. Settings' den de bitmap ların dpi larını küçültüp büyültebilirsiniz.

İkinci olarak; resimleri CorelDRAW'a doğrudan import edebileceğiniz gibi import ederken açılan penceredeki Link bitmap externally seçeneğini işaretliyerek resmi linkle getirebilirsiniz. İmport ile link'le resim getirmenin arasındaki farka gelince: 1688 KB lık bir jpeg resim import edilerek kayıt edildiğinde dosya büyüklüğü 43.798 KB oldu. Aynı resim link verildiğinde kayıt edildi ve dosya büyüklüğü ise sadece 425 KB oldu.

Ayrıca çalışma esnasındaki farklılığa gelince; sizin de bileceğiniz gibi büyük dosya ile çalışmalar daha yavaş, küçük dosyalarla çalışmak daha hızlı, seridir.

İyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap
by190 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

by190

Grafiker / İstanbul

Alt 05-09-2009 #5
arkadaşlar aradığım şey freehand yada indesign gibi bitmap linkleme özelliği her ne kadar imajları linklesemde yüksek çıkışlı pdf oluşturamıyorum
Bu mesajdan alıntı yap
nguler1905 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nguler1905(31)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 05-09-2009 #6
benimde corelde pdf yapmam gerekti bana o yolu söylemişlerdi corelde pdf yapamıcamı ayrıca.. evet sayenizde kısa yoldan pdf yapmayı öğrendim corelden baskıya iş göndermek senin sorun daha farklıymış kolay gelsin..
Bu mesajdan alıntı yap
ALİ KARAKAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ALİ KARAKAN

Eğitimci / Şanlı urfa

Alt 06-09-2009 #7
Merhabalar,

Öncelikle Ali arkadaşımızın da yazdığı gibi Corel'den File / Publish to PDF seçeneğinden çalışmalarınızı ister tek sayfa ister tümünü pdf olarak kayıt edebilirsiniz. Settings' den de bitmap ların dpi larını küçültüp büyültebilirsiniz.

İkinci olarak; resimleri CorelDRAW'a doğrudan import edebileceğiniz gibi import ederken açılan penceredeki Link bitmap externally seçeneğini işaretliyerek resmi linkle getirebilirsiniz. İmport ile link'le resim getirmenin arasındaki farka gelince: 1688 KB lık bir jpeg resim import edilerek kayıt edildiğinde dosya büyüklüğü 43.798 KB oldu. Aynı resim link verildiğinde kayıt edildi ve dosya büyüklüğü ise sadece 425 KB oldu.

Ayrıca çalışma esnasındaki farklılığa gelince; sizin de bileceğiniz gibi büyük dosya ile çalışmalar daha yavaş, küçük dosyalarla çalışmak daha hızlı, seridir.

İyi çalışmalar...
Dediğiniz yöntemle resim ımportladığımızda convert menüsü pasifleşiyor, dolayısıyla resmi cmyk yapamıyoruz. Bu sorunu nasıl çözeceğiz yardımcı olursanız sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap
mr.tar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mr.tar

Grafiker / Yurtdışı

Alt 08-09-2009 #8
malesef resimleri import ile cagirdiginizda yani link atadiginizda convert secenegini kullanamassiniz, mantik olarak corel sayfaya sizin - calismayi bitirdiginiz - bir resimi cagirdigizi dusunuyor, kullanacaginiz resimler icin cok hassas calisma yapmayacaksaniz, link vermeden once bir macro ile corel'den yada bir action ile photoshoptan cozunurluk ve cmyk convertini yapip kaydederek sorununuzu cozebilirsiniz sanirim, kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap