Corel'den pdf'ye çevirirken sayfa kenarlarında renkler ve crosslar oluşturma.. yardım

Corel Draw - Corel'den pdf'ye çevirirken sayfa kenarlarında renkler ve crosslar oluşturma.. yardım ...

Corel'den pdf'ye çevirirken sayfa kenarlarında renkler ve crosslar oluşturma.. yardım
kardinal35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kardinal35

Fotoğrafçı / İzmir

Alt 26-04-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Selam Millet, hepinize kolay gelsin.. Ben Coreldraw 13'te gazete hazırlıyorum.. File/publish to pdf ekranından pdf'e çevirip matbaaya götürüyordum. onlar da güzel güzel basıyordu. Şimdi ben matbaayı değiştirdim, aynı şekilde pdf olarak gönderdim. Adamlar bana demediğini bırakmadı. Yok, hangi renklerin kullanıldığı belirtilmemiş, yok sayfa kenarlarında + işaretleri yokmuş. falan filan.. Bana pdf olarak sayfalar gösterdiler.. sayfaların altında küçük karakterle dosya adı ve sayfa numarası yazıyor, ki bunu program nasıl yazmış hala anlamış değilim.. İkincisi sayfa altında Si- Kı- Ma- Sarı kendi reklerinde renkler yazıyor.. Bunu da nasıl yaptıklarını hala anlamış değilim.. Deneme yanılma yönetimiyle baktım bu iş olmayacak, bilen birisi anlatsın lütfen...
bu onların bana verdiği pdf dosyası.. kenarlarında açıkça görülüyor..
http://rapidshare.com/files/110495352/ahmet.pdf.html

Bu da benim yaptığım gazete..
http://rapidshare.com/files/110497697/gazete.pdf

Boyutlarından dolayı kusuruma bakmayın sakın... :sad:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cetin981 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cetin981(36)

Grafiker / İstanbul

Alt 26-04-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşım eklediğin dökümanlara bakmadım ancak sorununun muhtemelen şöyle çözülür, farzedelim gazeteyi a4 hazırlıyorsun coreldeki page eadını a4 açtın çalışmanı bitirdin taşırmaları herşeyi var, Puslish to Pdf dediğinde ekrana gelen pencerenin sağ altında settings diye bir kısım göreceksin oraya girip üstteki sekmelerden prepress i seçiyorsun ordaki bleed limiti işaretliyip yanına mesela 10-15 mm bi ölçü giriyorsun sonra alttaki kutucuklarını hepsini işaretliyorsun ardından okeyleyip kaydet diyorsun pdf e istediğin eklentilerin geldiğini göreceksin, montajı yapan arkadaşlar eğer preps gibi bişey kullanıyorsa bu halde onların işine yarayacaktır, kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 26-04-2008 #3
PDF dosyasını veren matbaa quarkXpress'te yapmış bunu. CorelDRAW'da Publish to PDF yaparken Settings'den Prepress sekmesine gelin. Crop marks, File information, Densitometer Scales, Registration marks seçeneklerini işaretleyin.

Yalnız ahmet çakar'a koptum Corel'den pdf'ye çevirirken sayfa kenarlarında renkler ve crosslar oluşturma.. yardım
Bu mesajdan alıntı yap
kardinal35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kardinal35

Fotoğrafçı / İzmir

Alt 26-04-2008 #4
Çok teşekkür ederim.. Dediğiniz gibi yaptım.. sağolun. Ayrıca Ahmet Çakar'a ben de koptum Corel'den pdf'ye çevirirken sayfa kenarlarında renkler ve crosslar oluşturma.. yardımD
Bu mesajdan alıntı yap
enverî isimli Üye şimdilik offline konumundadır

enverî

Grafiker / İstanbul

Alt 16-08-2010 #5
dediğiniz gibi ben de PDF'e çevirdim. yalnız PDF olarak açtığımda sağ alt tarafında beyazdan siyaha doğru giden kareler gözüküyor. sanki çalışma grayscale'miş gibi geldi bana. aynen sizin yukarıda dediğikleriniz gibi yaptım, 4 renk baskıda bi sorun olmaz değil mi?
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
corel, corel to pdf, cross, pdf