CORELDRAW (v.s.) PHOTOSHOP !

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - CORELDRAW (v.s.) PHOTOSHOP ! ...

mss isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mss

Hiç Biri / Ankara

Alt 08-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar,
ben kendim evde tasarım yaıpyorum photoshop cs3 ile. uzun yıllardır. Web tasarımda yapıyorum.

Şimdilerde Corel Draw ilgimi çekti, bir kaç gündür onun peşindeyim. Acaba bu iki program arasındaki görünür ve kullanış farkları nedir?

benim tek edinebildiğim : Corel vektör tabanlı ve büyütmelerde bozulma yapmıyor ve daha az yer kaplıyor.

bunun dışında ki farklar neler?
mesela vektör tabanlı bir grafi tasrım programını yani coreli kullanmak çok mu zor photoshop a göre?
sonra bu corelde yaptığımız çalışmaları JPEG ve diğer bildiğimiz dosya uzantıları olarak kaydedebiliyor muyuz?

avantajlar ve dez avantajlar neler?

Umarım bu topic çoğu tasarım yapan kardeşimizede bilgi kaynağı olacaktır...
cevaplarınızı bekliyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

infostorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

infostorm

Matbaacı / Çorum

Alt 08-04-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
şimdi kardeş,

benzinli araba ile mazotlu araba arasında nasıl bir fark var desem
sen bana ne derdin

corel bana göre mazotlu araba çünkü dediğin gibi dosyalar daha az yer kaplıyor
üstelik uçuk ram miktarları da gerekmiyor
öte taraftan çorel ile çizdiğin nesneler vectorel yani doğrusal olduğu için
büyütme ve küçültme sırasında bozulmuyor

dez avantajı photoshop ta basitçe yaptığın (bevel, emboss vb) bitmap efektlerini corel ile daha zor yapıyorsun veya bazen YAPAMIYORSUN

photoshop a gelince en büyük dez avantajı büyütme ve küçültme sırasında
bozulmalar olması sırf bunun önüne geçebilmek için Adobe firması
Smart Object diye bir kavram geliştirdi. bu tür objeler büyütme ve
küçülte sırasında daha az bozuluyor ancak dosya boyutu anormal artıyor
öte taraftan adam akıllı bir ram miktarı yoksa (bende 4 GB var)
bilgisayarın kütük gibi olduğu yere çakılabilir

böyle işte kardeş karar senin
Bu mesajdan alıntı yap

mss

Hiç Biri / Ankara

Alt 08-04-2009 #3
öncelikle bu açıklayıcı bilgilerin için minnettarım.. çok sağol..

Peki Photoshop da yaptığımız çalışmayı jpeg den başlayarak onlarca uzantıda kayıt edebiliyor ve sonra bu resim çalışmalarını normal windows da normal görüyorsun...
bu corelde işler nasıl peki? yaptığmız çalışmaları jpeg yada bildiğimiz uzantılarda kaydedebilyormuyuz?
Bu mesajdan alıntı yap
alpsecen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alpsecen

Eğitimci / Niğde

Alt 09-04-2009 #4
corelda yaptığın çalışmayı export ederek isteğin formata dönüştürebilirsin. ayrıca photoshopta yaptığın istediğin bir çalışmayı da "psd" formatında kaydedim corel'a import ederek kullanabilirsin. ayrıca sen en başta sorunun cevabını vermişsin. corel vektörel. p.shop piksel tabanlı. yani corelde çizimler iyi olur pshopta resimlerle oynamalar, efektler vs.
Bu mesajdan alıntı yap

mss

Hiç Biri / Ankara

Alt 09-04-2009 #5
corelda yaptığın çalışmayı export ederek isteğin formata dönüştürebilirsin. ayrıca photoshopta yaptığın istediğin bir çalışmayı da "psd" formatında kaydedim corel'a import ederek kullanabilirsin. ayrıca sen en başta sorunun cevabını vermişsin. corel vektörel. p.shop piksel tabanlı. yani corelde çizimler iyi olur pshopta resimlerle oynamalar, efektler vs.
çok teşekkür ederim... bu güzel yorumun için.. sanırm daha iyi anlıyorum artık bu programları ve farklarını :wink::wink::wink:
CORELDRAW (v.s.) PHOTOSHOP !arty:

yani şunu söyleyebilirz, ihtiyacımıza göre programlar arası PSD olarak kayıt yapıp aktarabilriz ve gerek duyduğumuz oynamaları en kolay programda yaparak iki programıda en iyi şekidle kullanabilrz .. yanlış anlamamışım değil mi?

bu arada mesela güzel netliği kalitesi çok güzel bi çalışma yaptık corel de ve psd kaydedip photoshop a attık ve orada çeşitli düzenlemeler yapıp kaydettik. bu son yapılan çalışmanın içindeki corlde ilk yaptığımız çalışmanın kalitesinde herhangi bir düşme oluyormu?
Bu mesajdan alıntı yap

mss

Hiç Biri / Ankara

Alt 09-04-2009 #6
bu arada elimde coreldraw Graphics suit 12 var bu sürümü nasıl? çok mu eski yeni bi sürümmü
?
Bu mesajdan alıntı yap
timsah_sg isimli Üye şimdilik offline konumundadır

timsah_sg

Grafiker / İstanbul

Alt 09-04-2009 #7
birde ben cevaplamak isterim;

Coreldraw baştada söylediğiniz üzere vektörel çalışmalarınız için yapılmış bir programdır özelliği elinize kalem alıp kağıda çizmek mantığının bilgisayar ortamındaki halidir istediğiniz özellikte ve karakterde çizimler yapıp boyutlandırıp bunlar üzerinde bozulma olmaksızın çalışabileceğiniz bir program.

photoshop ise piksel tabanlı bir programdır burda da değişik efecktler verip farklı tasarımlar oluşturabiliriz..

corelde yaptığın çalışma mutlak suretle cdr dosyası olarak elinde bulunsun psd olarak 2. bir dosya atarak photoshopta düzenleme yaparsın ki psd dosya artık piksel bir dosya olduğundan tekrar vectörel olarak baştan çizmen gereklidir birbirine geçiş var ancak bu gibi sıkıntılarında olucaktır tasarımını vectörel yapıp son düzenlemeler için photoshopu kullanabilirsiniz iyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap
Rıdvan KAYAHAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Rıdvan KAYAHAN

Grafiker / Manisa

Alt 09-04-2009 #8
farklılıkları cok.
ama ikisi birbirini tamamlar nitelikdedir.
kısayollarından tutta görsel arayüzüne vede özelliklerine kadar hemen hemen hepsi farklı.
ama ortak yönleride yok deil mesela:
ikisininde biçok projede ortak olarak kullanılması
Bu mesajdan alıntı yap

mss

Hiç Biri / Ankara

Alt 09-04-2009 #9
timsah_sg ve enderhafiz yorumlarınız gerçekten çok aydınlatıcı...

özellikle timsah seninkiler.. sanırım sayenizde çok daha iyi anlıyorum farkını... çok teşekkür ederin CORELDRAW (v.s.) PHOTOSHOP !
Bu mesajdan alıntı yap

mss

Hiç Biri / Ankara

Alt 09-04-2009 #10
bu arada elimde coreldraw Graphics suit 12 var bu sürümü nasıl? çok mu eski yeni bi sürümmü
?
buna bir yorum yaparmısınz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları