CorelDRAW X6 Font Sorunu

Corel Draw - CorelDRAW X6 Font Sorunu Sponsorlu Bağlantılar Selamlar. Windows8 Üzerinde CorelDRAW X6 64 bit kullanıyorum. ilk başlarda böyle problem yoktu. sonradan kendini gösterdi. dosyayı açıyorum font myraid oluyor ve görünmüyor...

CorelDRAW X6 Font Sorunu
hlttmz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hlttmz(27)

Sanat Yn. / Adana

CorelDRAW X6 Font Sorunu

Alt 15-12-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Selamlar.

Windows8 Üzerinde CorelDRAW X6 64 bit kullanıyorum. ilk başlarda böyle problem yoktu. sonradan kendini gösterdi. dosyayı açıyorum font myraid oluyor ve görünmüyor
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

hlttmz(27)

Sanat Yn. / Adana

Alt 15-12-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
CorelDRAW X6 Font Sorunu
Bu mesajdan alıntı yap
muratkeceli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muratkeceli

Grafiker / Ankara

Alt 15-12-2012 #3
aynı sorun bende de oluştu bugün hala çözemedim
Bu mesajdan alıntı yap
purplelizard isimli Üye şimdilik offline konumundadır

purplelizard

Grafiker / Manisa

Alt 15-12-2012 #4
yalnız değilsiniz format bile attım olmadı. x4 x5 x6 farklı pclerde aynı sorun var. helvetica, futura fontunda var sorun. otf ile ilgili olabilir. illustrator candan oteymiş onu anladım CorelDRAW X6 Font Sorunu
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 15-12-2012 #5
Dün (13 Aralık 2012) yayınlanan windows güncelleme paketini yüklediyseniz CorelDRAW ve diğer grafik yazılımlarında fontlarla ilgili sorunlar yaşayacaksınız demektir.

CorelDRAW'da font kullandığınız bir dosya açtığınızda bazı fontların yerinde hiç bir şey bulamayacaksınız. Fontlar görüntülenemeyecek, convert edemeyecek ve değiştiremeyeceksiniz. Sorun X6, X5 ve diğer sürümlerde yaşanıyor. Tabi her fontta değil ama büyük bir kısmında durum böyle.

Sorunun kaynağı CorelDRAW değil. Zaten düne kadar düzgün çalışan programınızda bugün bir sorun varsa mutlaka bir şeyler değişmiştir. Aynı zamanda bu sorundan QuarkXpress, Adobe Flash, MS Powerpoint, Serif PagePlus gibi birç ok grafik yazılımı da etkilendi. Sorunun kaynağı opentype kullanımına etki eden bir windows güncellemesi.

Çözüm ise basit. Önce denetim masasından program ekle/kaldır bölümüne giriyoruz...

Buradan windows güncellemelerine bakıyoruz. KB2753842 adlı güncelleştirmeyi kaldırıyoruz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorunun düzelmiş olduğunu göreceksiniz.

Sorun Microsoft'a bildirildi, yeni bir güncelleme bekleniyor. Microsoft'un bu soruna acil müdahale etmesini bekliyorum ama yine de bir sonraki güncelleme paketi ile düzeltilme ihtimali de yok değil. O zamana kadar bu güncellemeyi kaldırıp sorunsuz bir şekilde CorelDRAW'ı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kaynak: CorelTURK Blog
Bu mesajdan alıntı yap
purplelizard isimli Üye şimdilik offline konumundadır

purplelizard

Grafiker / Manisa

Alt 16-12-2012 #6
teşekkürler sorun çözüldü fakat sinirlerim uzunca süre çözülcek gibi durmuyor CorelDRAW X6 Font Sorunu
Bu mesajdan alıntı yap

hlttmz(27)

Sanat Yn. / Adana

Alt 16-12-2012 #7
Dün (13 Aralık 2012) yayınlanan windows güncelleme paketini yüklediyseniz CorelDRAW ve diğer grafik yazılımlarında fontlarla ilgili sorunlar yaşayacaksınız demektir.

CorelDRAW'da font kullandığınız bir dosya açtığınızda bazı fontların yerinde hiç bir şey bulamayacaksınız. Fontlar görüntülenemeyecek, convert edemeyecek ve değiştiremeyeceksiniz. Sorun X6, X5 ve diğer sürümlerde yaşanıyor. Tabi her fontta değil ama büyük bir kısmında durum böyle.

Sorunun kaynağı CorelDRAW değil. Zaten düne kadar düzgün çalışan programınızda bugün bir sorun varsa mutlaka bir şeyler değişmiştir. Aynı zamanda bu sorundan QuarkXpress, Adobe Flash, MS Powerpoint, Serif PagePlus gibi birç ok grafik yazılımı da etkilendi. Sorunun kaynağı opentype kullanımına etki eden bir windows güncellemesi.

Çözüm ise basit. Önce denetim masasından program ekle/kaldır bölümüne giriyoruz...

Buradan windows güncellemelerine bakıyoruz. KB2753842 adlı güncelleştirmeyi kaldırıyoruz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorunun düzelmiş olduğunu göreceksiniz.

Sorun Microsoft'a bildirildi, yeni bir güncelleme bekleniyor. Microsoft'un bu soruna acil müdahale etmesini bekliyorum ama yine de bir sonraki güncelleme paketi ile düzeltilme ihtimali de yok değil. O zamana kadar bu güncellemeyi kaldırıp sorunsuz bir şekilde CorelDRAW'ı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kaynak: CorelTURK Blog
teşekkür ederim hocam elinize sağlık. :angel:
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 16-12-2012 #8
teşekkürler sorun çözüldü fakat sinirlerim uzunca süre çözülcek gibi durmuyor CorelDRAW X6 Font Sorunu
Format atmadan önce nette küçük bir araştırma yapsaydınız keşke, sorun yaşandığı gün çözümünü kendi blogumda yazmıştım.
Bu mesajdan alıntı yap
muratkeceli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muratkeceli

Grafiker / Ankara

Alt 17-12-2012 #9
Format atmadan önce nette küçük bir araştırma yapsaydınız keşke, sorun yaşandığı gün çözümünü kendi blogumda yazmıştım.
CorelTURK Blog a ve size teşekkürler sorun çözüldü
windows bu hatayı nasıl yapıyor? bu konuda bilginiz varmı?
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 18-12-2012 #10
CorelTURK Blog a ve size teşekkürler sorun çözüldü
windows bu hatayı nasıl yapıyor? bu konuda bilginiz varmı?
CorelDRAW da bir çok Windows yazılımı gibi (buna Adobe, Quark, Microsoft) yazılımları da dahil) opentype font işleme sistemini Windows'un sağladığı bir API ile yapıyor. Program her glyph için curve talep ettiğinde Windows'un GetGlyphOutline() API'sini çağırıyor. Yeni güncelleme bu api nin bellekten geri dönmesine sebep oluyor ve bu api çalışmıyor. Bu nedenle opentype fontlardan glyph (karakter) bilgileri okunamadığı için bu fontlar görüntülenemiyor, neticede CorelDRAW glyph outline ya da curve lerini alıp bunları anlık olarak render ediyor, bilgi almadığı için de boş gösteriyor. Ayrıca fontu convert to curve yapamıyorsunuz çünkü yine glyph outline bilgisi gerekiyor...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları