CorelDraw'da büyük bir dosyayı baskıya hazır hale getirmek!!

Corel Draw - CorelDraw'da büyük bir dosyayı baskıya hazır hale getirmek!! ...

beyhan80 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

beyhan80

Grafiker / Adana

Dosya22

Alt 23-11-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Değerli arkadaşlar, uzun zamandır CorelDraw X5'te 700 cm x 150 cm boyutlarına sahip büyük bir dosya üzerinde çalışıyorum. Bütün öğeler (dosyada 100'ün üzerinde öğe barındırmakta) RGB'den CMYK'ya çevrildi. Dosyanın çoğunluğu resim formatlarından oluştuğu için değişik dpi'lerde bulunmakta ve normalde ilk etapta 204 MB boyutunda olmakta. Ancak baskı için bütün resimleri 300 dpi olarak convert etmeye kalktığım zaman dosya 4 GB'e yakın olmakta. Corel'de dosyadaki resimleri baskı için convertledikten sonra kaydedip tekrar açmaya çalıştığımda hata veriyor ve dosyayı açmıyor. Bu durumda yedeğini aldığım dosyayı tekrar sil baştan her öğeyi convert ediyorum. Ancak bir türlü matbaa için PDF olarak hazırlayamıyorum. Matbaa AI yada PDF formatlarında dosyayı bekliyor. Araştırmadığım yer kalmadı ancak bir türlü çözüm bulamadım. Duvara yapıştırmak için tasarladığım aşağıdaki dosyayı baskıya hazır hale getirmek için PDF yada AI formatına nasıl hazır hale getirebilirim. Yada bu konuda başka ne tür çözümler üretilebilir.:sweating: Acilen yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-11-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bu işi dış mekan baskı makinası duvara diydirme amaçlımı hazırladın ?
öyle ise 72 dpi jpg yeterli bence

iç mekan baskı makinası için ise 150 dpi jpg idare eder...

Bilgisayarınıda kendinide kasmana gerek yok arkadaşım gayet güzel bir çalışma olmu elinesağlık.
bu dediğim ayarlarda bişey kaybetmezsin kaliteden seni idare eder için rahat olsun.

Eyer yinede kasılmak istersen bi "snickers" al çalışırkaen ye derim CorelDraw'da büyük bir dosyayı baskıya hazır hale getirmek!!

Şaka şaka

iyi çalışmalar... dostum
Bu mesajdan alıntı yap

beyhan80

Grafiker / Adana

Alt 23-11-2011 #3
Eyvallah dostum 300 dpi de öyle şartlanmışım ki diğer oranları hiç denemedim CorelDraw'da büyük bir dosyayı baskıya hazır hale getirmek!! dediğin gibi bu ayarlar sanırım yetecek.. birde bu dosyada çok sayıda obje olduğu için her birini teker teker seçip ayrı ayrı işlem yapmak gerekiyor. Toplu seçince ise seçilenleri gruplayıp daha sonra ayrı ayrı değiştirmeyecek şekilde resim olarak convertliyor.. Corel de yada seçilen objeleri ayrı ayrı verilen değere göre convert yapacak ve seçilenleri gruplamadan gerekirse sonradan yine manual olarak değiştirmeyi sağlayacak bir makro var mı? Özetle bu işlemleri seçilen objelere teker teker yapan bir makro var mı?
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 24-11-2011 #4
bahsettiğiniz iş/işlemleri çalışma saatlerimiz içersinde sürekli yaptığımız uğraşılar.
fazla uzatmadan "Duvara yapıştırmak için tasarladığım aşağıdaki dosyayı baskıya hazır hale getirmek"
bu ifadenizden bu bir dijital baskı hazırlığı olduğu kanaatim % 95 olarak netleşti.
Her ne kadar olayı çok dallandırıp budaklandırsanızda bu işte kargaşa oluşturacak bir işlemler dizisi yok öncelikle bunu bilin.

Tasarlanan işin ürüne dönüşümü; dijital baskı folyo olduğu üzerinden gidersek;
Aİ yada PDF burada yanlış dosya seçimidir.
Kullanacağınız dosya biçimi Tiff olmalıdır.(bu benim tavsiyem)
aşağıdaki görselde hangi yönergeleri izleyeceğinizi kırmızılarla işaretledim.

işlediğiniz resimlerin modları dijital baskı hazırlığında
tiff dosyası olarak exportladığınız için bunun önemi kalmamaktadır.
takıldığınız bir yer olursa yine yardımcı olmaya çalışırım.
şimdiden kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
josef29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

josef29

Hiç Biri / İstanbul

Alt 24-11-2011 #5
güzel çalışma gönderirsen sana daha büyük baskısını kumaşa 1x3m gibi gönderebilirim kendimizeda başmak şartıyla tabiki CorelDraw'da büyük bir dosyayı baskıya hazır hale getirmek!!
Bu mesajdan alıntı yap
Seyit Tiken isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Alt 24-11-2011 #6
Murat bey bu güzel ve net açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 24-11-2011 #7
Murat bey bu güzel ve net açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.
rica ederim,
dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştım.
faydalı olması dileğiyle...
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 25-11-2011 #8
Dış mekan çalışmalarında baskı gönderirken JPG olmasında bir sakınca yok bence,
( hem basit birşekilde exportlamak varken tiff yapıcam diye uğraşmıyorum artık )
Yüksek kaliteli işler de basıyorum.
Renk değerlerindede göze gözüken bir kayıp olmuyor
mb değerinde çok az bir fark var...
Bu mesajdan alıntı yap

beyhan80

Grafiker / Adana

Dosya22
Alt 25-11-2011 #9
bahsettiğiniz iş/işlemleri çalışma saatlerimiz içersinde sürekli yaptığımız uğraşılar.
fazla uzatmadan "Duvara yapıştırmak için tasarladığım aşağıdaki dosyayı baskıya hazır hale getirmek"
bu ifadenizden bu bir dijital baskı hazırlığı olduğu kanaatim % 95 olarak netleşti.
Her ne kadar olayı çok dallandırıp budaklandırsanızda bu işte kargaşa oluşturacak bir işlemler dizisi yok öncelikle bunu bilin.

Tasarlanan işin ürüne dönüşümü; dijital baskı folyo olduğu üzerinden gidersek;
Aİ yada PDF burada yanlış dosya seçimidir.
Kullanacağınız dosya biçimi Tiff olmalıdır.(bu benim tavsiyem)
aşağıdaki görselde hangi yönergeleri izleyeceğinizi kırmızılarla işaretledim.

işlediğiniz resimlerin modları dijital baskı hazırlığında
tiff dosyası olarak exportladığınız için bunun önemi kalmamaktadır.
takıldığınız bir yer olursa yine yardımcı olmaya çalışırım.
şimdiden kolay gelsin...

Değerli arkadaşım öncelikle yapmış olduğun detaylı açıklama için teşekkür ederim. Oldukça açıklayıcı bir anlatım yapmışsın. Ancak aynı yönergeleri ben denediğimde (X5 te sürekli sorun olduğu için X4'ü kurdum. Aynı sorun bundada oluştu) aşağıdaki resimde görüldüğü üzere width ve height değerlerini istediğim şekilde yapamıyorum. Bütün ayarlamaları tekrar tekrar denediğim halde sürekli hata veriyor dosyanın bir bölümünün çıktısını veriyor. Sizin resimde 700x150 cm olarak göründüğü halde corel x5 te ben yapamıyorum. Nerede hata yapıyorum?

Bu mesajdan alıntı yap
agit77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

agit77(38)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 25-11-2011 #10
Değerli arkadaşım öncelikle yapmış olduğun detaylı açıklama için teşekkür ederim. Oldukça açıklayıcı bir anlatım yapmışsın. Ancak aynı yönergeleri ben denediğimde (X5 te sürekli sorun olduğu için X4'ü kurdum. Aynı sorun bundada oluştu) aşağıdaki resimde görüldüğü üzere width ve height değerlerini istediğim şekilde yapamıyorum. Bütün ayarlamaları tekrar tekrar denediğim halde sürekli hata veriyor dosyanın bir bölümünün çıktısını veriyor. Sizin resimde 700x150 cm olarak göründüğü halde corel x5 te ben yapamıyorum. Nerede hata yapıyorum?

olmamış CorelDraw'da büyük bir dosyayı baskıya hazır hale getirmek!! olmamış derken yaptığım görüntü olmadı o yüzden sildim pardon mm olarak yapmışım

72 dpi ebatta olarak yaparsanız oluyo
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
büyük dosya, corel, matbaa, pdf