Çözünürlüğünü Koruyarak Resim Küçültme???

Photoshop - Çözünürlüğünü Koruyarak Resim Küçültme??? ...

manifest isimli Üye şimdilik offline konumundadır

manifest

Grafiker / İstanbul

Alt 20-05-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar,

Dijital bir fotoğraf makinesinde çekilmiş bir resmi bilgisayara aktardığımda resmin boyutları (genişlik * yükseklik), istediğimden büyük kalıyor. Eğer çözünürlüğünü koruyarak bu resmin piksel oranlarını düşürmek istersem ne yapmalıyım? Resmin dosya boyutunun aynı yada büyük kalması önemli değil.

Örnek olarak 1000*800 pixel 700kb bir resmi, nasıl 500*400 pixel 700kb'a çevirebilirim?

PPI değerini yükseltmek hiçbir işe yaramıyor. Anladığım kadarıyla bu değerle oynamak baskı alma işleri için geçerli.

Bunu yapabilen bir program biliyorsanız, lütfen yardımcı olun. Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ufukdural isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ufukdural(52)

Hiç Biri

Alt 20-05-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
manifest merhaba;

image size bölümünde fotoğrafın dosya boyutunu değiştirmeden işaretlediğim kısımlarla bunu gerçekleştirebilirsin.

Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
manifest isimli Üye şimdilik offline konumundadır

manifest

Grafiker / İstanbul

Alt 20-05-2008 #3
dostum cevap için sağol ama maalesef söylediğin yöntem sadece baskı boyutunu değiştirmeye yarıyor, yani sorumun cevabı değil.
istediğim şey tam da -eklediğin resimdeki örneğe göre- "pixel dimensions"daki width ve height değerlerini düşürmek, 1.88M'lık değeri aynen koruyarak tabi...

İstediğim şeyin gerçekleştiğini şu şekilde anlayabilirsin. ACDSee'de yada PS'ta yada benzer bir programda zoom oranını %100 yaptığında resim ilk halinden daha küçük olarak göründüğü hale dosya boyutu aynı kalacak. Bilmem bu kez sorabildim mi?
Bu mesajdan alıntı yap
serkanekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serkanekin

Eğitimci

Alt 20-05-2008 #4
Advanced JPEG Compressor programı işini görebilir
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
resim kucultme, fotografin dosya boyutu, image size, pixel dimensions, advanced jpeg compressor, acdsee