CTP renk problemi

Corel Draw - CTP renk problemi ...

CTP renk problemi
ercan_bjk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ercan_bjk

Grafiker / Yurtdışı

CTP renk problemi

Alt 26-03-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba. "Harlequin rip" kullananlar arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. CTP'de renk problemi yaşıyoruz. Renkler koyu çıkıyor baskıda. Rip ayarlarını bilen varsa yardım ederse çok sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 26-03-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba. "Harlequin rip" kullananlar arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. CTP'de renk problemi yaşıyoruz. Renkler koyu çıkıyor baskıda. Rip ayarlarını bilen varsa yardım ederse çok sevinirim.
Dot Gain ayarlarını yaptınız mı?
Bu mesajdan alıntı yap

ercan_bjk

Grafiker / Yurtdışı

Alt 27-03-2013 #3
Değerler bu şekilde. Sizin kullandığınız değerleri yollayabilirmisiniz?
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 27-03-2013 #4
Dosya mı eklemeye çalıştınız bilmiyorum ama bir şey görünmüyor. Dot Gain ayarları ofset baskı makinesine, kullanılan kalıbın teknolojisine, markasına kadar bir çok şeye bağlı olarak yapılır. Ezbere yapılan bir ayar değildir.

Ayarları yapmanız için bir baskı bir de kalıp densitometresine ihtiyacınız var. Önce kalıbınızı kalibre etmeniz gerekir. Yani sizin verdiğiniz nokta değerleri ile kalıpta çıkan nokta değerleri aynı olmalıdır. %50 tram, kalıpta ölçüldüğünde %50 (küçük tölerans dahilinde) olmalıdır.

Kalıp kalibre edildikten sonra lineer bir baskı provası alınır ve baskı değerleri ölçülür. Olması gereken değerler standarttır. Örneğin %50 tram baskıda en fazla %64 çıkmalıdır. Tabi bu değer istenilen baskı ile daha düşük olabilir ama %64'ü geçiyorsa burada bir sorun vardır.

Her ölçüm yapıldıktan sonra istenilen değerlerin yakalanması için her renkte (CMYK için ayrı ayrı) dot gain (nokta kazancı) ayarı yapılmalıdır.
Bu mesajdan alıntı yap

ercan_bjk

Grafiker / Yurtdışı

Alt 27-03-2013 #5
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Derdimi daha iyi anlatabilmek için telefonla görüşme şansımız var mı?
Bu mesajdan alıntı yap

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 27-03-2013 #6
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Derdimi daha iyi anlatabilmek için telefonla görüşme şansımız var mı?
e-posta gönderirseniz iletişime geçebiliriz.
Bu mesajdan alıntı yap

ercan_bjk

Grafiker / Yurtdışı

Alt 28-03-2013 #7

Bu mesajdan alıntı yap