ÇÜrÜk Web Tasarimci

Web Tasarımı - ÇÜrÜk Web Tasarimci Sponsorlu Bağlantılar Bazen web site sahibi olmak isteyen şirket/kurumlar beni çok şaşırtıyor. Bizler evimize meyve bile alırken daha dikkatli davranıyoruz; kavunun altını kokluyor, elmaları evirip çeviriyor, papaz eriğini yere atarak ...

ÇÜrÜk Web Tasarimci

ÇÜrÜk Web Tasarimci

Alt 27-09-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bazen web site sahibi olmak isteyen şirket/kurumlar beni çok şaşırtıyor. Bizler evimize meyve bile alırken daha dikkatli davranıyoruz; kavunun altını kokluyor, elmaları evirip çeviriyor, papaz eriğini yere atarak “çatlama testi” yapıyoruz (en azından yapanlar var). Fakat iş web tasarımına gelince, “ucuz olsunda ne olursa olsun” mantığı ile hareket ediyoruz. Peki web tasarımı hizmeti satın alırken nelere dikkat etmeli? Çürük web tasarımcıyı ele veren ipuçları var mı? Tasarımcının altını koklayamayacağımıza -ve bazen istesek bile- yere atıp “çatlama testi” yapamayacağımıza göre, nelere dikkat etmeli? İşte aklıma gelen ilk 20 ipucu:

Kitaplığındaki tek kitap “HTML’den kim korkar?” ise
Eğer önceden belirlenmiş bir web tasarım fiyat listesi varsa
Sizden, çalışmaya başlamadan önce istedikleri yalnızca şirketinizin logosu ve ana sayfada yer alacak linkler ise
Şirketinizin hedef ve amaçlarında konuşmak yerine daha çok teknolojiden konuşmayı tercih ediyorsa
Sitenizin kullanıcıları ile ilgili tek bir soru bile sormuyorsa
Her beş kelimeden biri 3 harflik kısaltmalardan oluşuyorsa
Ana yüz PHP ve CSS olsun, arka planda ise alt yapısı ROR olan RSS destekli bir CMS yapabiliriz. Ayrıca XML verilerinizi açarak API olanağı sağlayabiliriz. Ne dersiniz?
THX, BYE!
Sizden daha fazla konuşuyorsa
Web tasarım şirketinin logosu ya da sloganı içinde “ucuz” kelimesi yer alıyorsa
Aradığınızda telefonlara annesi cevap veriyorsa
“Tasarım bitince biz size haber vereceğiz” diyorsa
“Size 3 değişik tasarım yapacağız, beğendiğiniz birini seçeceksiniz” söylemi bu web tasarım şirketinin takip ettiği tasarım süreci ise
Yaptığınız toplantının herhangi bir kısmında “Ben eski toprak tasarımcıyım. Ben halen notepad kullanır, el ile kodlarım” diyor ve bununla gurur duyuyorsa
Tasarım için kullandığı programları/araçları, PCNet dergisinin verdiği ücretsiz CD’lerden edinmişse
Tasarım portföyü, amcaoğlunun hırdavatçılık şirketinin websitesinden oluşuyorsa
Tasarımdan anlamıyorsa
Anladığı tek şey tasarım ise
Pazarlama dendiğinde aklına ilk gelen şey, üniversite yıllarında sattığı t-shirtler ise
Sitesinin “Hizmetler” kısmındaki hizmetlerden biri “Flash Tabanlı Introlar” ise
Yaptığı tasarımlar içinde en çok gurur duyduğu fonksiyon “farenin sağ düğme tıklama engeli” ise
Kullanılabilirlik , erişilebilirlik, kullanıcı deneyimi dediğinizde “programcıma bir sorayım bakim yapabilecek mi?” cevabını alıyorsanız
arkanıza bile bakmadan kaçın! Sizin aklınıza başka şeyler geliyor mu?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

zysistem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zysistem

Webmaster / Adana

Alt 04-12-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Mükemmel güle güle okudum ÇÜrÜk Web Tasarimci
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 04-12-2007 #3
ben bu isi anlamiyorum 50-60 milyar verip koca sirket kuruyosun 2-3 milyar web sitesine hatta 500-600 ytl matbaya vermek nasi zor gelir ya
Bu mesajdan alıntı yap
N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Alt 04-12-2007 #4
ben bu isi anlamiyorum 50-60 milyar verip koca sirket kuruyosun 2-3 milyar web sitesine hatta 500-600 ytl matbaya vermek nasi zor gelir ya
2000-3000 YTL de verse 200 - 300 YTL. de verse site ,tasarımcı tarafından teslim edildiği gibi duracak ondan. Kendi bilgisi olmadığından güncelleştirme yapamayacak, personel ayırmayacak. Neden daha fazla ödesin ?
1000 broşür bastırıp firması sanayi yağları olup işlek caddede 200-300 tanesini dağıttırıp kalanını kışın soba yakmakta kullanıp , müşteri gelmiyor diyorsa neden fazla ödesin ?

İşletmecilerimizin bilinçlenmesi gerekmekte.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 04-12-2007 #5
2000-3000 YTL de verse 200 - 300 YTL. de verse site ,tasarımcı tarafından teslim edildiği gibi duracak ondan. Kendi bilgisi olmadığından güncelleştirme yapamayacak, personel ayırmayacak. Neden daha fazla ödesin ?
1000 broşür bastırıp firması sanayi yağları olup işlek caddede 200-300 tanesini dağıttırıp kalanını kışın soba yakmakta kullanıp , müşteri gelmiyor diyorsa neden fazla ödesin ?

İşletmecilerimizin bilinçlenmesi gerekmekte.

haklisin aynen oyle
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-12-2007 #6
BEncede Web Site Şirketin aynasıdır bencee
Bu mesajdan alıntı yap
tamert isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tamert

Webmaster / Ankara

BİlİnÇlİ MÜŞterİ Şart

Alt 05-12-2007 #7
BİLİNÇLİ MÜŞTERİ ŞART misal bn 5000€ luk iş yaptım bu işi geceli gündüzlü zamanındada yetiştirdim o para hakkım diğer yandan biri çıktı ben onu 300€ e yaparım dedi hatta hiç bişeyde beceremedi =) ki hep böyle olur sonra derimki fiyat 7500€ kim kaybetti müşteri :cool1: aslında seçim önemli

herşeyden önce referans
referanslar benim diplomamdır. sefkiler saykılar...
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-12-2007 #8
arkadaşım çürük web tasarımcı diyorsunuzda çürük olan webmasterdan çok çürük müşteri var sizce yokmu 4 yıldır bu işin içindeyim artık gına geldi en sonunda makinamı aldım host satmaya başladım... adam geliyor.. senden öyle şeyler istiyorki biliyorsun istedikleri ile güzel iş olmaz yapıyorsun beğenmiyor. web sitesi yapmak kolay bişey değil hiçbir zaman kolay olmayan web sitesi derken php veya asp tabanlı flash veya sağlam grafiklerle donatılmış müşterinin ihtiyacını tamı tamına karşılayan işten bahsediyorum yapıyorsun tak adam beğenmiyor bazen 4 kere aynı işi yapıyorsun çoğu zaman paranı alamıyorsun şimdi karşı taraf herşeyi kolay sanıyor bilgisayarda yapılıyo ya kolay adam para vermek istemiyor çok.. En iyisi sağlam firmalarla çalışmak diyorum.. bu çürük webmaster dediğimiz kavramda 2-3 senedir var yani bu hazır forum sistemleri hazır portal scriptleri bu ülkede çok yaygın olmaya başladığından beri 13-14 yaşında çocuklar yapıyor bu işi alıyor bi portal siteyi kafasına göre evirip çeviriyor ne emek ne bişey...
Bu mesajdan alıntı yap
gokbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gokbey(35)

Webmaster / Çorum

Alt 06-12-2007 #9
kardeş haklısın sana sonuna kadar katılıyorum, öyle şirketler varkı satışlarının %50 sini internet üzerinden yapıyorlar fakat bazı şirketler bu mantığı anlamıyor yada anlamak istemiyor, çarşamba pazarı usule satışa alışmışlar,yeniliği kabullenemiyorlar,göreceksiniz bu tarz şirketler tarihten silinecek,bir web sitesi sahibi olmanın ne kadar faydalı birşey olduğunu anlatmaya çalışıyoruz adam bize pazarlamacı gözüyle bakıp şeyine dinliyor anlarlar ama web sitesine sahip olma fiyatı en az 10 milyarı bulunca
Bu mesajdan alıntı yap
Aldore isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Aldore

Grafiker / İstanbul

Alt 12-12-2007 #10
Hallederiz ?? dedimi olay bitmiştir.... ÇÜrÜk Web Tasarimci
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
web, tasarimci