Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...

Photoshop Dersleri - Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim... ...

child_play isimli Üye şimdilik offline konumundadır

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 23-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Daire etrafına yazı yazabilmek için kullanılan birçok yöntem var. Şu anda anlatacağım yöntem, uğraştırıcı ve uzun bir yöntem. Ama aklımızın kıyısında, köşesinde bir yerlerde durmasında sakınca yoktur diye düşündüm. Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim... Zira, kullanacağımız yöntem sadece yazı için değil, objeler, nesneler için de uygulanabilir. Nasıl mı?
Buyurun:

Adım-1: Öncelikle "elips aracı"mızla bir daire çizelim (dairemizin tam bir daire olabilmesi için, klavyemizdeki "shift" tuşuna basılı tutarak çizmemiz yeterli olacaktır). Bkz.:

Adım-2: Daha sonra cetvellerimizin görünmesini sağlayalım. Bunun için, menümüzden "Görünüm > Cetveller" alt menülerini tıklıyoruz (kısayolu "Ctrl+R"dir), (ayrıca İngilizce versiyonlar için menüden "View > Ruler"). Bkz.:

Adım-3: Daha sonra, cetvelimizin üzerine tıklayıp "sürükle-bırak" tekniğiyle, göz kararı dairemizin merkezine gelecek şekilde kılavuz çizgilerimizi yerleştiriyoruz (eğer ki dairemizin etrafındaki yazının/nesnenin düzgün olmasını istiyor isek, çalışma penceremize "zoom" yaparak daha sağlıklı bir odak noktası seçebiliriz). Bkz.:

Adım-4: "Yazım Aracı"mız ile (kısayolu T harfidir) dairemizin kenarına teğet gelecek şekilde, yazmak istediğimiz kelimenin harflerini yazıyoruz (Ben bunu; harfleri tek tek yazmak yerine, işinizi kolaylaştırması açısından ilk harfimizi çoğaltarak üst üste layer'lar şeklinde yaptım. Çoğaltmak için ise "Ctrl+J" yapmamız yeterli) Bkz.:

Kelimemizin ilk harfi:

Ve diğer harfleri:

Adım-5: Çoğalttığımız ve kelimemizin geri kalan diğer harflerini, layer paletindeki "göz" simgesine (layer minik görüntüsünün yanında bulunur) tıklayarak görünmez hale getirdikten sonra; ilk harfimize dönüyoruz. Bkz.:

Adım-6: İlk harfimizin layer'ının seçili olduğundan emin olduktan sonra; "Ctrl+T" yaparak; harfimizin merkezini (mavi ok ile gösterdiğim minik simge), şekilde gösterdiğim gibi, dairemizin, daha önce kılavuz çizgilerimizle belirlediğimiz merkezine taşıyoruz. Bkz.:

Adım-7: Harfimizi; geriye kalan harflerin sığacağı boşluğu göz kararı düşünerek; yeterli açıyla döndürüyoruz. Bkz.:

Adım-8: Bu işlemi; "Adım-6" ve "Adım-7"de anlatıldığı gibi, diğer harflerimize de (harfler yan yana gelecek şekilde) uyguluyoruz. Harflerin arasındaki boşluklar sizin tercihinize kalmıştır. Bkz.:

Adım-9: Diğer harflerimizi de aynı işlemle yan yana getirerek, kelimemizi dairenin etrafında oluşturmuş oluyoruz. Bkz.:

Sonuç:

Gerisi sizin hayal gücünüzün "sonsuzluğuna" bırakılmıştır. :angel:

Bu yöntem, uzun ve zahmetli/uğraştırıcı olduğu için; genelde "bir orantı sağlanması" amacıyla objeler üzerinde kullanılsa, daha iyi sonuçlar alınacaktır. Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...
Nitekim, "daire etrafına yazı yazmanın" daha basit, hatta en basit yöntemleri vardır. Bu basit yolu öğrenmek isteyen arkadaşlarımız da; bu yöntemi, "Elips Aracı İle Dairesel Yazı Yazalım (path yoluyla...)" konu başlıklı ders anlatımımdan öğrenebilirler. :wink:

Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tylcn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tylcn

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 23-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
teşekkür ederim , yararlı bi ders Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...
Bu mesajdan alıntı yap

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 23-03-2010 #3
teşekkür ederim , yararlı bi ders Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...
Ben teşekkür ederim Tylcn. Kolay gelsin. :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
finfik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

finfik

Grafiker / İstanbul

Alt 29-03-2010 #4
teşekkürler musti Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...
Bu mesajdan alıntı yap

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 29-03-2010 #5
teşekkürler musti Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...
Ta ta ta taaaaaaaaaam. :giggle:

Rica ederim Meltem. :dance: :dance: Ben teşekkür edecem banane. Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...
Bu mesajdan alıntı yap
devil_0610 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

devil_0610

Öğrenci (Grafik) / Ankara

Alt 30-03-2010 #6
pff çok uğraştırıcı şahsen ben corelde onu 2 sn.de yaparım. anlatıyım; bi sayfa açın istediğiniz biçimde sekiller çizin farketmez, yazı yazma aracı ile çizdiğiniz şeklin üstüne tıklayın ve ne istiyosanız yazın. bu kadar. neyse yinede emeğine sağlık biraz uğruaş isteyen bişey ama olsun. Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...
Bu mesajdan alıntı yap
muratcdemirci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muratcdemirci

Grafiker / İstanbul

Alt 30-03-2010 #7
Emeğine sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 30-03-2010 #8
pff çok uğraştırıcı şahsen ben corelde onu 2 sn.de yaparım. anlatıyım; bi sayfa açın istediğiniz biçimde sekiller çizin farketmez, yazı yazma aracı ile çizdiğiniz şeklin üstüne tıklayın ve ne istiyosanız yazın. bu kadar. neyse yinede emeğine sağlık biraz uğruaş isteyen bişey ama olsun. Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...
:surprised::surprised:
Yorum için teşekkürler arkadaşım. :giggle:
Bu mesajdan alıntı yap

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 01-04-2010 #9
Emeğine sağlık.
Teşekkür ederim muratcdemirci. Senin de yüreğine sağlık. :angel:

(Artı puan vermek istedim, ama bir önceki mesajlarından birine vermişim. Şimdilik veremedim. Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim... Borcum olsun :angelDaire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
daire etrafına yazmak