Değerli Meslektaşlarım ;Tehlikenin Farkında mısınız?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Değerli Meslektaşlarım ;Tehlikenin Farkında mısınız? ...

Cevapla
Değerli Meslektaşlarım ;Tehlikenin Farkında mısınız?
zeak66 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeak66

Matbaacı / Denizli

Standart

Değerli Meslektaşlarım ;Tehlikenin Farkında mısınız?

Alt 03-10-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Tehlikenin Farkında mısınız?

Değerli Meslektaşlarım ;
Türkiye'nin en hızlı gelişen sektörlerden biri olan matbaacılık sektörü kendini sürekli yenilediği için bir takım sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Biz Denizli'li matbacılar olarak ekonomik sıkıntılarımızdan dolayı teknolojinin bu hızına yetişemiyoruz.
Teknolojinin hızlı gelişimi, küresel sermayenin doymak bilmeyen açgözlülüğü ile elinde imkanı ve kaynakları olan bu kaynaklarını en hızlı şekilde tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de kullanmakta. Sürekli genişleyen bir pazar olarak düşünülen matbaacılık sektöründe de barınabilmek için her yere şube açmaktadır. Bu küresel sermaye, matbaacılık sektöründe küçük esnaf olan bizleri yakından tehdit etmeye başlamıştır.
Sektörümüz için bir diğer tehlike de kayıt dışı çalışanlardır. Kayıt dışılığın en büyük destekçisi de yine bu Küresel Organizedir. Küresel Organizeye ve kayıt dışılığa dur diyelim, buna destek vermeyelim.
Küresel Organize bugün biz matbaacılar için cazip olabilir, fakat bir sonraki aşama bizim tamamen ekmeğimizi ve daha da önemlisi bu güzel mesleğimizi elimizden alacaktır.
Günümüzde artık öyle bir dönemdeyiz ki; Kar etmek neredeyse imkansız gibi. Bundan 10 yılkadar önce üretiğimizden kazanıyor ve hatta yatırım yapabiliyorduk. Şimdi ise melektaşlarımız vergi,kira, Bağkur, SSK. ve personel ücretlerini ödemede güçlük çekmektedir. Sektörümüzde bir fiyat standartı uygulamadığımız ve rekabet edemez hale geldiğimiz takdirde kepenk kapatmak zorunda kalacağız.
Kriz dönemlerinde ilk akla gelen fiyatları aşağı cekmektir. Ancak bu uzun vadede fiyat istikrarsızılığın sonucu zarar etmemize yol açar. Karsız bir süreçte pazar payını koruyabilmek imkansızdır. Bu zor durumdan kurtulmanın tek yolu krizi
önceden görmek ve gerekli tedbirleri almaktır. En önemli tedbir ise odamızın çıkarmış olduğu fiyat listesini uygulamak ve Küresel Organizeye alet olmamak. Tabiki Rekabet her sektörde olduğu gibi bizim söktördede kaçınılmazdır. Olumlu yönü yakalınırsa sektörün gelşiminde büyük katkısı olur. Ancak rekabet fiyatta değil de kalitede ve hizmette olursa daha güzel olur.
''Çekirge sürüleri Her şeyi Talan ediyor.''''Çekirge sürüleri Her şeyi Talan ediyor.''
Zekeriya Akıncı
Matbaacı -Denizli


« Son Düzenleme: Bugün, 12:02:51 ÖS Gönderen
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Farkında Olmak karantina Graficafe 6 11-09-2009 21:04:23
Sertifikalandırdıklarımızdan mısınız, sertifikalandıramadıklarımızdan mısınız? leventelpen Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları 3 15-07-2009 09:53:48
Dünya'nın Farkında Mısınız? splendors 2050 Yılında Bir Balık 22 10-02-2008 18:30:33
Felaketin farkında mısınız? Operadevil69 2050 Yılında Bir Balık 64 10-02-2008 17:09:46
Tehlikenin farkındamısın? sabrican 2050 Yılında Bir Balık 3 21-01-2008 20:05:33

Kapat
Şifremi Unuttum?