Değerli Taşların Anlamları :)

Graficafe - Değerli Taşların Anlamları :) ...

Cevapla
Değerli Taşların Anlamları :)
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Değerli Taşların Anlamları :)

Alt 30-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Değerli Taşların Anlamları

Zümrüt :

Dünyanın en kıymetli taşlarından biridir. Mitlerin
ve efsanelerin taşıdır. Renginin yeşildir. Bu nedenle taşın
yağmur yağdırdığına inanılırdı. Bağışıklık sistemi,sinir sistemi, kalp,
ciğer ve böbreği kuvvetlendirdiği düşünülür. Beden,ruh,zihin için
tonik vazifesi gördüğü ve kuvvetli bir duygusal dengeleyici olduğu düşünülür.Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabırın simgesidir.
Bu taşa bazı kişiler tarafından Koşulsuz Aşk Taşı adı verilmektedir. Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en güzel hediye olarak görülür. Bazı İslam ülkelerinde koruyucu tılsım gücünü olduğunu ve bazı ayetler okunarak daha güçlendirildiğine rastlanmıştır.
_______________
Elmas :

En sert ve kıymetli taşdır. Rüyaların taşı adı verilmiştir.
Beyin fonksiyonlarını ve temel tedavi edici özelliğe sahiptir. Bedeni
temizleyerek negatif kuvvetleri yok ettiğine, zihin, ruh, beden
üçlüsünü birleştirip ve bütünleştirdiğine inanılır. Bolluk, saflık, masumluk
ve sadakatı simgeler. Mücevher olarak tüm takılarda kullanılmaktadır. Son derece kıymeti yüksek bir taştır.
_______________
Yakut :

Güzelliği ve sertliğiyle değerli taşlardan biridir.
Hindistan'da Değerli Taşların Efendisi adını koymuşlardır.
Amerika, Avrupa'da çıkarılır. Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır. Elmas’tan sonra en sert taştır. Kan dolaşımın
canlandırıcı etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu
gibi kişiyi sınırlamalarından kurtardığına, kendinden fazla diğer insanları
düşünmesine yol açtığına inanılır. Ruhsal gelişme, cesaret, liderlik, mutluluk duygularını arttırdığıda düşünülür. Cinsel aşırılıklara da iyi geldiği söylenir.
_________

Safir :

Pahalı ve değerli taşları arasındadır.
Isıya dayanıklı bir taştır. Mavi rengi üzerine beyaz damarlıdır.
Dünyada ünüyle dillerde olan Safirler Hindistan'dan çıkmaktadır. Sertlik derecesi olarak Elmastan sonra gelir. Değeli mücevherlerin
yapımında kullanılmaktadır. Bilinen en büyük Safir, 563 kıratlıktır. Hindistan Yıldızıdır ve New York Doğal Tarih Müzesinde teşhir edilmektedir. 330 kıratlık olan bir diğer Safirdir. Asyanın Yıldızı adı verilmiştir. Washington DC'de sergilenmektedir. Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirdiği aynı zamanda tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği olduğuna inanılır. Ayrıca psişik yetenekleri arttırdığı ve sezgi gücünü çoğalttığı düşünülür. Dolayısla yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynadığı ve karışıklığın ortadan kalkmasına neden olup kozmik farkındalığı arttırdığı düşünülür.
_____________

Lal :
bunun bir çok rengi var aslında hepsinin öle...
Dairesel veya oval bir taştır. Iki türü vardır. Erkek olan
türü koyu kırmızı, dişi olan türü açık kırmızıdır. Taşı taşıyan kişiyi, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu düşünülür. Hayal Kuran
ve Merhamet Taşı diye isimlere sahiptir. Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırdığına, cinsel dengesizliğe karşı koruduğuna inanılır.bu sebeple Tutkuların Taşı da denir. Adı Latince’de, Garanatum'dan gelir. Lal taşı, Garnet olarak da bilinir. Kalp şeklinde Lal'ler, eşleri ve sevgilileri cezbetmeye yarar ve aynı zaman da, yatak veya yastık altına konulduğunda kötü rüyaları engellediği düşünülür. Bedeni kuvvetlendiren, temizleyen ve canlandıran bir özelliği vardır. Kan damarları için yararlı bir taştır. Lal, hayal gücünü hareketlendirirken, sevgi ve şefkati sembolize etmektedir.
________________

Kuvars Kristali :

Yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılmıştır
Tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başında gelmektedir.
Duygusal dengeleyici özelleği vardır. Beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok edip pozitif enerjiyi toplar, biriktirir, geçirir, kuvvetlendirir ve kişi üzerinde aktif hale getirir. Düşünce gücünü de güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Kuvarsın özellikle halsiz düşme durumunda canlılık verdiğine inanılır. Kahinlerin kristal küreleri kuvars kristalinden oluşur. Bu taşın zihinsel konsantrasyona ne kadar etkili olduğunu gösterir. Kuvars kristallerinin cinsleri ve bu cinslere göre isimleri vardır. Şeffaf olanına halk arasında kaya kristali denilirken, pembe kuvarsa Aşk Taşı denir. Kuvars kristalini üzerinde taşıyanın korkudan, öfkeden, kıskançlıktan ve suçluluktan koruduğuna, kısırlığa karşı olarakta yararı olduğuna inanılır. Rüya Taşı olarak bilinen dumanlı kuvarsın öfkeye, umutsuzluğa, üzüntüye, ve bütün negatif etkilere karşı taşın sahibini koruduğuna inanılır.
_____________

Opal :
Kuvarsın bir çeşididir. Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak bilinir. Opal, karışık bir geçmişe sahiptir. Bazıları için talihsizlik getiren bir taş olarak düşünülürken, bazıları ise güven duygusunu taze tuttuğunu ve düşmanlara karşı koruduğunu düşünür.aynı zamanda negatif duyguları yok ettiğine ve duygusal dengeyi sağladığına inanılır. Görme duyularını güçlendirir ve sezgi arttırıcı bir etkisi vardır. Mücevheratta kullanılan Opal, insanın avuç içi ısısıyla renk değiştirme özelliğine sahip değerli taşlardandır.
_____________
Sitrin :

Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk geçişi vardır.
Bu güne kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
Hazım organları, böbrek, ciğerler ve kalp için yararlı olduğu
ve tedavi edici enerjinin meydana gelmesini sağladığı düşünülür. Kendine güveni arttırdığına, insanı kendine zarar verici eğilimlerden uzaklaştırdığına inanılır. Sitrin masaj yağlarını yoğunlaştırmak için kullanılır. Yağa enerji verir, dolaşımı hızlandırır ve derinin emmesini kolaylaştırır. Bu taş ucu aşağı gelecek şekilde boyunda taşınır. Böylece güven ve evrensel gücünüzün çoğalacağına inanılır. Diğer adı Tüccar Taşıdır. Bazı inanan insanlar kasalarına koyarlar. Parasal güçlerini arttırdıklarına inanırlar. Bazı kişilerde onun uğursuz bir taş olduğuna inanırlar ve ne olursa olsun el sürmezler.
______________

Ametist :

Ametist, kuvars ailesindendir. Mor veya mavi-mor renklidir.
Yüzyıllar boyunca değişik toplumlarda beğeniyle kullanılmıştır, Asya
ve Mısır'da mühür olarak kullanılmıştır. Eski çağlarda sarhoşluğu yok
eden taş olarak kabuledilirdi. O yıllarda kadeh, kap, çanak gibi araçların
çoğu ametistten yapılmaktaydı. Bu taş, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Kanı temizlediğine ve enerji veridiğine inanılır. Aynı zamanda bilinç seviyelerini yükseltiğine ve yatıştırıcı etkisi olduğuna inanılır. Meditasyon için kullanılan en ideal taşlardan biridir. Çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından koruduğuna inanıldığı için çocuk taşı da denir. İskeleti kuvvetlendirdiğine, tiroid bezlerini harekete geçirdiğine inanılır. Aynı zamanda tansiyon ve kaygıyı azaltıcı, canlandırıcı etkisi olduğu, zihinsel açıklık ve aydınlanma için kullanılmaktadır. Fiziksel yetenekler, yaratıcı ifade ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirdiğide düşünülür.
______________

Yeşim Taşı (Jade taşı) :

Binlerce yıl once Çinliler bu taşı değerli taşlardan biri yapmışlardır.
Efsaneye göre Çin Ejderinin yeryüzüne bıraktığı tohumların donmuş halinin Yeşim taşı olduğu düşünülür. Günümüzde Çinli büyük işadamları ellerinde Yeşimden tılsımlar taşıyor. Taşın hayvan biçiminde yontulmuşları vardır ve bugün bile hala çok revaçtadır. Aynı zamanda akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna, kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine inanılmaktadır.
_______________

Hematit :

Demirin madeninin başlıca kaynaklarından biridir. Narin bir kristaldir ve sertliğinden dolayı işlenirken çok titiz bir çalışma istemaktadir. Kan dolaşımı üzerinde pozitif etki yaratır. Dalağın doğru çalışmasını sağladığına, enerji, canlılık verdiğine, stresi azaltığına inanılır. Çekim gücü fazla olan bir taştır. Bu yüzden kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek veriği düşünülür. Özellikle karar verme güçlükleride yardımcı olur. Eski çağlarda tılsım olarak kullanılırdı. Bu günlerde ise bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiğine inanılır.
___________

Akik :

Bedensel ve zihinsel kuvvet verici olduğu düşünülen
Akik, taşıyan kişiyi tehlikeden koruduğuna,
uyumsuzluklarına son verdiğine inanılır. Bu taşın aynı zamanda
karabasana, uykusuzluğa, nazara, korkaklığa, ve bolizmanın düzgün çalışmasına faydası olduğuna da inanılmaktadır. Akik taşına bazı kişiler Ateş veya Gezgin Taşı derler. Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcı olduğu düşünülür.Hemen hemen tüm burç özelliklerine uymaktadır.
___________

Lapis Lazuli :

Saf olmayan bir taşdır. Lapis Lazuli, lazurit
ve diğer mavi minerallerin bileşiminden oluşur. Bu karışıma
rağmen dünyanın en değerli taşlarından biridir. Çok eski
medeniyetlerce de bilinen bir taştır. Mısır Kralı Tutankamon'un mezarını süslemiştir. Bu taş mavidir, fakat rengin yoğunluğu çıkarıldıkları
bölgelere göre değişiklik gösterir. Gece Taşı veya Gerçek Taşı olarak isimlendirilir. Renginden dolayı göklerin sembolü olarak bilinir. İsimi "Göklerin Taşı" anlamını içermektedir.
____________

Aquamarine :

Kimi zaman adına Gök Zümrüt de denilebiliyor.
Aquamarine, soluk mavi-yeşil renkli bir taşdır. Bu sebepten
Sakin Taş olarak da bilinebilir. Sakin Taş denilse de, Cesaret taşı olarak adlandırılır. Bu taşı taşıyan kişinin ölüm karşısında cesaretlendiği söylenilir. Bu taşı renginden dolayı, denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler tarafından da kullanılmıştır. Kahin Taşı olarak da anılır. Enteresan renklerde bulunabilen Aquamarine, mücevheratta da kullanılır. O güzel mavi rengini verebilmek için 400 derecede ısıtılmaktadır. Bu güzel taşın en güzelleri Brezilya'dan çıkmaktadır. Sinirleri yatıştırıcı özelliği olduğuna, düşünceyi berraklaştırdığına ve yaratıcı gücün ortaya çıkardığına aynı zamanda böbrek, karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirdiğine ve vücudu temizlediğine inanılır.
___________

Obsidyen :

Renginden dolayı bazıları Kara Kadife diye adlandırırlar.
Bu taşın en çok tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler
olanıdır. Kar Taneli Obsidyendir. Bu tür Saflık Taşı olarak da
bilinir. Karın ve bağırsakları iyileştirme, zihin ve duyguyu birleştirme
özelliğine sahiptir. Maskulen enerji verdiğine, negatif unsurları
yok ettiği ve kaygıyı azalttığı düşünülür. Akıl ve sevgiden kopmamayı simgelemektedir.
_____________

Aytaşı :

Ay'ın ışıltısının yansıması olduğu söylenir.
Bu yüzden ismi Aytaşıdır. Duygusal dengeleyici
özelliğine sahiptir. Tutumlarda esneklik yaratığı düşünülür.
Bu taş hakkında en çok rivayet Hindistan'dır. Kutsal bir
taş olarak kabul ederler. Sevgilileri daha ihtiraslı yaptığı da söylenir.
Aytaşı, kadınlar tarafından kısırlığa iyi geldiği, üreme organlarının sorunlarını çözdüğüne ve kolay doğum yapmaya yaradığına inanıldığı için taşınır. Egoizmi giderdiği ve fazla yemek yeme hissini ortadan kaldırdığı da düşünülür. Rivayetlerden en çarpıcısı , onu tılsım olarak taşıyan insanı şöhretli ve görünmez yaptığı olmuştur.
____________

Kaplan Gözü :

Bu taş bir kuvars cinsindendir. Kesimlerine göre
taşın isimleri farklılık gösteriyor. Bazı moddellere Kaplan
Gözü denirken, bazılarına ise Bağımsızlık Taşı denir. Bağımsızlık
taşı denmesinin sebebi, taşı üzerinde taşıyan kişileri başka
insanlara karşı daha az bağımlı yaptığına inanılmasıdır. Olumsuz
etkisinden dolayı çelişkili bir taş diye bilinir. Sindirim sistemi bozukluklarını bu taşın tedavi ettiğine inanılır. Aynı zamanda dalak, pankreas ve kolon için de faydalı olduğu düşünülür. Duygusal dengeyi sağlar ve inatçılığı azalttığı bilinir. Insanın olayları net algılamasında rol oynar. Kaplan Gözü’nün nazardan koruduğuna inanılmaktadır. Eski yıllarda bu niyetle kullanılırmış.
________________

Topaz (Sarı Yakut) :

Eski yıllarda kudretli bir taş olarak bilinirdi.
Topaz’ın, göz hastalıklarını ve veba gibi salgın
hastalıkları tedavi ettiğine inanılır. Bu taşın diğer adı Aşk Taşıdır.
Pek çok rengi vadır. Sağlıksız insanları sağlığına kavuşturduğu,
korkaklıktan ve ahlaksızlıklardan uzaklaştırdığına inanılır. Nadir bulunan taşlardır. Topaz, mücevher yapımında kullanılmaktadır. Doğal ve
ışıltılı bir taştır. Renksiz ve değişik renk gruplarında çeşitleri vardır. Sarı ve Turuncu olanları en değerli çeşitleridir. Dünyanın en değerli Topaz’ları Brezilya'da çıkarılmaktadır. Topaz kristali genellikle dörtgen şeklindedir.
Elmasla aynı ağırlığa sahiptir.yegane değerli taşlardan biridir. Şeffaf olanları bazı zaman elmastan ayırt edilemez. Benzerlik ancak ölçümle ayırt edilebilir.
_____________

Aventurin :

lik parıltısı olan ve tanecikli bir yapıya sahipdir.
Açık yeşil bir Kuvars türüdür. Aventurine Yıldız Taşı da
denmektedir. Kalbin yakınında kullanıldığında, kalbi diğer
insanların olumsuzluklarından koruyacağına inanılır. Yumuşak
ve açık yürekli olmayı sağlar. Bu taş pürüzsüzdür. Göğsünüzün
üzerinden direk cildinize temas etmesi gerekmektedir. Şayet taş sivriyse,
sivri ucu yukarıya getirmelisiniz. Sınırsız imkanlar taşıdır, geniş
ufuklar açar. Hayal kuranların taşı olarak da bilinir. Sınırlanmış, engellenmiş,
dar düşüncelere kapılmış gibi düşünüldüğünde bu taş kullanılmalıdır.
___________

Turkuaz :

Bilinirliği olan bir taşdır. Tılsım olarak da kullanılır
ve çok sayıda koruyucu özelliği bulunur. Bedeni kuvvetlendirdiğine,
hücreleri yenilediğine, kan dolaşımı, ciğerler ve solunum sistemini canlandırdığına inanılır. Aynı zamanda sakinlik verirdiği ve yaratıcı
ifadeyi güçlendirdiğine de inanılır. Bu taş duygusal dengeyi, iletişimi,
sadakati ve dostluğu sembolize etmektedir. Eski çağlarda turkuaz hayvanları kötü etkilerden korumak amacıyla kullanılırdı. At Tılsımı olarak bilinir.
___________

Oniks :

Kaygı azaltıcı bir taştır. Karşı cinsle olan kutuplaşmaları
dengeler ve ilişkileri kuvvetlendirği düşünülür. Oniks kontrol
ve denge unsuru bir taşdır. Bağımlılıklardan kurtulmaya yardım ettiği, konsantrasyonu sağladığı ve nazara karşı koruduğuna inanılır.
Bazı kişiler tarafından Ayrılık Taşı denir.Oniks’in bir çok renk çeşidi
vardır. Bu taşı kullanan kişinin hangi konuda enerjiye ihtiyacı varsa onu sağlayan bir taş olarak bilinir. Gelecek kaygılarını yok eder. Kişilerde farkındalığı da sağlayan bir taştır.
_______________

Turmalin :

Pozitif ve negatif kutuplara sahiptir. Elektriksel
olarak değişik ve olağandışı bir taştır. Çeşitli renklere
ve karışık renk biçimlerine sahiptir. Mücevher ve süs eşyası
yapımında tercih edilir.Uyku verici özelliğe sahiptir. Beden ve zihni kuvvetlendirdiğine, duyarlılık sağladığına ve anlayışı arttırdığına inanılır. Konsantrasyon, sezgisel güçleri arttırdığına ve koruyucu etkileri
olduğu da söylenmektedir.
_____________

Malahit :

Yeşil ve üzerinde daha koyu yeşil aynı merkezden
çizgileri olan bir taşdır. Neşe taşıyan bir taştır. İsminin
anlamı arındırıcı anlamındadır. Sakinleştirici bir taşdır ve
uykusuzluğu tedavi edicidir. Malahit’in iki ayrı tonda yeşil renge
sahiptir. Bu taş yeryüzünün titreşimlerini tutar. Bu kendinizi güçlü
hissetmenizi sağlayacaktır. Böylece eski acılardan da kurtulursunuz.
Aynı zamanda pancreas, dalak fonksiyonlarını arttır, kaygı ve tansiyonu
dengeleyip, hücreleri yenileme özelliğine de inanılır. Dolaşım sistemi
ve kalbi kuvvetlendirir. Fakat bu taşı aşırı duygusal olduğunuz günlerde
fazla kullanmamanızı tavsiye ediyorlar.
______________

Olivin (Zebercet) :

Kalp, pankreas, dalak, ciğer , doku bozulmalarını önleyici
özelliği olduğuna inanılan bir taştır. Zümrüt ailesindendir. Bu yüzden
yeşil bir taştır. Vücut, zihin dengesini sağladığına, kaygıyı düşürüp
zihni açacağına ve kişisel büyümeyi hızlandığına inanılır.

(alıntı)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Sadgraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sadgraf

Eğitimci / Sivas

Standart
Alt 30-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Paylaşım için teşekkürler,benim taşım ametist,begendim özelliklerini,ögrenmiş olmak iyi oldu.
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 30-05-2009 #3
Benim boynumda 1 senedir ametist var sevdiklerime hediye olarak alıyorum pahalıda değil tavsiye ederim

Arkadaşım paylaşımın için tekekür ederim.
resimde eklersen sevinirim...
Bu mesajdan alıntı yap
gulum352 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gulum352

Grafiker / Kayseri

Standart
Alt 30-05-2009 #4
canımcım paylasımın cok faydalı tesekkurler...
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Değerli Taşların Anlamları ve Resimleri

Alt 30-05-2009 #5
Değerli Taşların Anlamları

Zümrüt :
Değerli Taşların Anlamları :)
Dünyanın en kıymetli taşlarından biridir. Mitlerin
ve efsanelerin taşıdır. Renginin yeşildir. Bu nedenle taşın
yağmur yağdırdığına inanılırdı. Bağışıklık sistemi,sinir sistemi, kalp,
ciğer ve böbreği kuvvetlendirdiği düşünülür. Beden,ruh,zihin için
tonik vazifesi gördüğü ve kuvvetli bir duygusal dengeleyici olduğu düşünülür.Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabırın simgesidir.
Bu taşa bazı kişiler tarafından Koşulsuz Aşk Taşı adı verilmektedir. Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en güzel hediye olarak görülür. Bazı İslam ülkelerinde koruyucu tılsım gücünü olduğunu ve bazı ayetler okunarak daha güçlendirildiğine rastlanmıştır.
_______________
Elmas :
Değerli Taşların Anlamları :)
En sert ve kıymetli taşdır. Rüyaların taşı adı verilmiştir.
Beyin fonksiyonlarını ve temel tedavi edici özelliğe sahiptir. Bedeni
temizleyerek negatif kuvvetleri yok ettiğine, zihin, ruh, beden
üçlüsünü birleştirip ve bütünleştirdiğine inanılır. Bolluk, saflık, masumluk
ve sadakatı simgeler. Mücevher olarak tüm takılarda kullanılmaktadır. Son derece kıymeti yüksek bir taştır.
_______________
Yakut :
Değerli Taşların Anlamları :)
Güzelliği ve sertliğiyle değerli taşlardan biridir.
Hindistan'da Değerli Taşların Efendisi adını koymuşlardır.
Amerika, Avrupa'da çıkarılır. Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır. Elmas’tan sonra en sert taştır. Kan dolaşımın
canlandırıcı etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu
gibi kişiyi sınırlamalarından kurtardığına, kendinden fazla diğer insanları
düşünmesine yol açtığına inanılır. Ruhsal gelişme, cesaret, liderlik, mutluluk duygularını arttırdığıda düşünülür. Cinsel aşırılıklara da iyi geldiği söylenir.
_________

Safir :
Değerli Taşların Anlamları :)
Pahalı ve değerli taşları arasındadır.
Isıya dayanıklı bir taştır. Mavi rengi üzerine beyaz damarlıdır.
Dünyada ünüyle dillerde olan Safirler Hindistan'dan çıkmaktadır. Sertlik derecesi olarak Elmastan sonra gelir. Değeli mücevherlerin
yapımında kullanılmaktadır. Bilinen en büyük Safir, 563 kıratlıktır. Hindistan Yıldızıdır ve New York Doğal Tarih Müzesinde teşhir edilmektedir. 330 kıratlık olan bir diğer Safirdir. Asyanın Yıldızı adı verilmiştir. Washington DC'de sergilenmektedir. Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirdiği aynı zamanda tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliği olduğuna inanılır. Ayrıca psişik yetenekleri arttırdığı ve sezgi gücünü çoğalttığı düşünülür. Dolayısla yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynadığı ve karışıklığın ortadan kalkmasına neden olup kozmik farkındalığı arttırdığı düşünülür.
_____________

Lal :
Değerli Taşların Anlamları :)
bunun bir çok rengi var aslında hepsinin öle...
Dairesel veya oval bir taştır. Iki türü vardır. Erkek olan
türü koyu kırmızı, dişi olan türü açık kırmızıdır. Taşı taşıyan kişiyi, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu düşünülür. Hayal Kuran
ve Merhamet Taşı diye isimlere sahiptir. Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırdığına, cinsel dengesizliğe karşı koruduğuna inanılır.bu sebeple Tutkuların Taşı da denir. Adı Latince’de, Garanatum'dan gelir. Lal taşı, Garnet olarak da bilinir. Kalp şeklinde Lal'ler, eşleri ve sevgilileri cezbetmeye yarar ve aynı zaman da, yatak veya yastık altına konulduğunda kötü rüyaları engellediği düşünülür. Bedeni kuvvetlendiren, temizleyen ve canlandıran bir özelliği vardır. Kan damarları için yararlı bir taştır. Lal, hayal gücünü hareketlendirirken, sevgi ve şefkati sembolize etmektedir.
________________

Kuvars Kristali :
Değerli Taşların Anlamları :)
Yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılmıştır
Tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başında gelmektedir.
Duygusal dengeleyici özelleği vardır. Beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok edip pozitif enerjiyi toplar, biriktirir, geçirir, kuvvetlendirir ve kişi üzerinde aktif hale getirir. Düşünce gücünü de güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Kuvarsın özellikle halsiz düşme durumunda canlılık verdiğine inanılır. Kahinlerin kristal küreleri kuvars kristalinden oluşur. Bu taşın zihinsel konsantrasyona ne kadar etkili olduğunu gösterir. Kuvars kristallerinin cinsleri ve bu cinslere göre isimleri vardır. Şeffaf olanına halk arasında kaya kristali denilirken, pembe kuvarsa Aşk Taşı denir. Kuvars kristalini üzerinde taşıyanın korkudan, öfkeden, kıskançlıktan ve suçluluktan koruduğuna, kısırlığa karşı olarakta yararı olduğuna inanılır. Rüya Taşı olarak bilinen dumanlı kuvarsın öfkeye, umutsuzluğa, üzüntüye, ve bütün negatif etkilere karşı taşın sahibini koruduğuna inanılır.
_____________

Opal :
Değerli Taşların Anlamları :)
Kuvarsın bir çeşididir. Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak bilinir. Opal, karışık bir geçmişe sahiptir. Bazıları için talihsizlik getiren bir taş olarak düşünülürken, bazıları ise güven duygusunu taze tuttuğunu ve düşmanlara karşı koruduğunu düşünür.aynı zamanda negatif duyguları yok ettiğine ve duygusal dengeyi sağladığına inanılır. Görme duyularını güçlendirir ve sezgi arttırıcı bir etkisi vardır. Mücevheratta kullanılan Opal, insanın avuç içi ısısıyla renk değiştirme özelliğine sahip değerli taşlardandır.
_____________
Sitrin :
Değerli Taşların Anlamları :)
Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk geçişi vardır.
Bu güne kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
Hazım organları, böbrek, ciğerler ve kalp için yararlı olduğu
ve tedavi edici enerjinin meydana gelmesini sağladığı düşünülür. Kendine güveni arttırdığına, insanı kendine zarar verici eğilimlerden uzaklaştırdığına inanılır. Sitrin masaj yağlarını yoğunlaştırmak için kullanılır. Yağa enerji verir, dolaşımı hızlandırır ve derinin emmesini kolaylaştırır. Bu taş ucu aşağı gelecek şekilde boyunda taşınır. Böylece güven ve evrensel gücünüzün çoğalacağına inanılır. Diğer adı Tüccar Taşıdır. Bazı inanan insanlar kasalarına koyarlar. Parasal güçlerini arttırdıklarına inanırlar. Bazı kişilerde onun uğursuz bir taş olduğuna inanırlar ve ne olursa olsun el sürmezler.
______________

Ametist :
Değerli Taşların Anlamları :)
Ametist, kuvars ailesindendir. Mor veya mavi-mor renklidir.
Yüzyıllar boyunca değişik toplumlarda beğeniyle kullanılmıştır, Asya
ve Mısır'da mühür olarak kullanılmıştır. Eski çağlarda sarhoşluğu yok
eden taş olarak kabuledilirdi. O yıllarda kadeh, kap, çanak gibi araçların
çoğu ametistten yapılmaktaydı. Bu taş, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Kanı temizlediğine ve enerji veridiğine inanılır. Aynı zamanda bilinç seviyelerini yükseltiğine ve yatıştırıcı etkisi olduğuna inanılır. Meditasyon için kullanılan en ideal taşlardan biridir. Çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından koruduğuna inanıldığı için çocuk taşı da denir. İskeleti kuvvetlendirdiğine, tiroid bezlerini harekete geçirdiğine inanılır. Aynı zamanda tansiyon ve kaygıyı azaltıcı, canlandırıcı etkisi olduğu, zihinsel açıklık ve aydınlanma için kullanılmaktadır. Fiziksel yetenekler, yaratıcı ifade ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirdiğide düşünülür.
______________

Yeşim Taşı (Jade taşı) :
Değerli Taşların Anlamları :)
Binlerce yıl once Çinliler bu taşı değerli taşlardan biri yapmışlardır.
Efsaneye göre Çin Ejderinin yeryüzüne bıraktığı tohumların donmuş halinin Yeşim taşı olduğu düşünülür. Günümüzde Çinli büyük işadamları ellerinde Yeşimden tılsımlar taşıyor. Taşın hayvan biçiminde yontulmuşları vardır ve bugün bile hala çok revaçtadır. Aynı zamanda akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna, kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine inanılmaktadır.
_______________

Hematit :
Değerli Taşların Anlamları :)
Demirin madeninin başlıca kaynaklarından biridir. Narin bir kristaldir ve sertliğinden dolayı işlenirken çok titiz bir çalışma istemaktadir. Kan dolaşımı üzerinde pozitif etki yaratır. Dalağın doğru çalışmasını sağladığına, enerji, canlılık verdiğine, stresi azaltığına inanılır. Çekim gücü fazla olan bir taştır. Bu yüzden kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek veriği düşünülür. Özellikle karar verme güçlükleride yardımcı olur. Eski çağlarda tılsım olarak kullanılırdı. Bu günlerde ise bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiğine inanılır.
___________

Akik :
Değerli Taşların Anlamları :)
Bedensel ve zihinsel kuvvet verici olduğu düşünülen
Akik, taşıyan kişiyi tehlikeden koruduğuna,
uyumsuzluklarına son verdiğine inanılır. Bu taşın aynı zamanda
karabasana, uykusuzluğa, nazara, korkaklığa, ve bolizmanın düzgün çalışmasına faydası olduğuna da inanılmaktadır. Akik taşına bazı kişiler Ateş veya Gezgin Taşı derler. Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcı olduğu düşünülür.Hemen hemen tüm burç özelliklerine uymaktadır.
___________

Lapis Lazuli :
Değerli Taşların Anlamları :)
Saf olmayan bir taşdır. Lapis Lazuli, lazurit
ve diğer mavi minerallerin bileşiminden oluşur. Bu karışıma
rağmen dünyanın en değerli taşlarından biridir. Çok eski
medeniyetlerce de bilinen bir taştır. Mısır Kralı Tutankamon'un mezarını süslemiştir. Bu taş mavidir, fakat rengin yoğunluğu çıkarıldıkları
bölgelere göre değişiklik gösterir. Gece Taşı veya Gerçek Taşı olarak isimlendirilir. Renginden dolayı göklerin sembolü olarak bilinir. İsimi "Göklerin Taşı" anlamını içermektedir.
____________

Aquamarine :
Değerli Taşların Anlamları :)
Kimi zaman adına Gök Zümrüt de denilebiliyor.
Aquamarine, soluk mavi-yeşil renkli bir taşdır. Bu sebepten
Sakin Taş olarak da bilinebilir. Sakin Taş denilse de, Cesaret taşı olarak adlandırılır. Bu taşı taşıyan kişinin ölüm karşısında cesaretlendiği söylenilir. Bu taşı renginden dolayı, denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler tarafından da kullanılmıştır. Kahin Taşı olarak da anılır. Enteresan renklerde bulunabilen Aquamarine, mücevheratta da kullanılır. O güzel mavi rengini verebilmek için 400 derecede ısıtılmaktadır. Bu güzel taşın en güzelleri Brezilya'dan çıkmaktadır. Sinirleri yatıştırıcı özelliği olduğuna, düşünceyi berraklaştırdığına ve yaratıcı gücün ortaya çıkardığına aynı zamanda böbrek, karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirdiğine ve vücudu temizlediğine inanılır.
___________

Obsidyen :
Değerli Taşların Anlamları :)
Renginden dolayı bazıları Kara Kadife diye adlandırırlar.
Bu taşın en çok tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler
olanıdır. Kar Taneli Obsidyendir. Bu tür Saflık Taşı olarak da
bilinir. Karın ve bağırsakları iyileştirme, zihin ve duyguyu birleştirme
özelliğine sahiptir. Maskulen enerji verdiğine, negatif unsurları
yok ettiği ve kaygıyı azalttığı düşünülür. Akıl ve sevgiden kopmamayı simgelemektedir.
_____________

Aytaşı :
Değerli Taşların Anlamları :)
Ay'ın ışıltısının yansıması olduğu söylenir.
Bu yüzden ismi Aytaşıdır. Duygusal dengeleyici
özelliğine sahiptir. Tutumlarda esneklik yaratığı düşünülür.
Bu taş hakkında en çok rivayet Hindistan'dır. Kutsal bir
taş olarak kabul ederler. Sevgilileri daha ihtiraslı yaptığı da söylenir.
Aytaşı, kadınlar tarafından kısırlığa iyi geldiği, üreme organlarının sorunlarını çözdüğüne ve kolay doğum yapmaya yaradığına inanıldığı için taşınır. Egoizmi giderdiği ve fazla yemek yeme hissini ortadan kaldırdığı da düşünülür. Rivayetlerden en çarpıcısı , onu tılsım olarak taşıyan insanı şöhretli ve görünmez yaptığı olmuştur.
____________

Kaplan Gözü :
Değerli Taşların Anlamları :)
Bu taş bir kuvars cinsindendir. Kesimlerine göre
taşın isimleri farklılık gösteriyor. Bazı moddellere Kaplan
Gözü denirken, bazılarına ise Bağımsızlık Taşı denir. Bağımsızlık
taşı denmesinin sebebi, taşı üzerinde taşıyan kişileri başka
insanlara karşı daha az bağımlı yaptığına inanılmasıdır. Olumsuz
etkisinden dolayı çelişkili bir taş diye bilinir. Sindirim sistemi bozukluklarını bu taşın tedavi ettiğine inanılır. Aynı zamanda dalak, pankreas ve kolon için de faydalı olduğu düşünülür. Duygusal dengeyi sağlar ve inatçılığı azalttığı bilinir. Insanın olayları net algılamasında rol oynar. Kaplan Gözü’nün nazardan koruduğuna inanılmaktadır. Eski yıllarda bu niyetle kullanılırmış.
________________

Topaz (Sarı Yakut) :
Değerli Taşların Anlamları :)
Eski yıllarda kudretli bir taş olarak bilinirdi.
Topaz’ın, göz hastalıklarını ve veba gibi salgın
hastalıkları tedavi ettiğine inanılır. Bu taşın diğer adı Aşk Taşıdır.
Pek çok rengi vadır. Sağlıksız insanları sağlığına kavuşturduğu,
korkaklıktan ve ahlaksızlıklardan uzaklaştırdığına inanılır. Nadir bulunan taşlardır. Topaz, mücevher yapımında kullanılmaktadır. Doğal ve
ışıltılı bir taştır. Renksiz ve değişik renk gruplarında çeşitleri vardır. Sarı ve Turuncu olanları en değerli çeşitleridir. Dünyanın en değerli Topaz’ları Brezilya'da çıkarılmaktadır. Topaz kristali genellikle dörtgen şeklindedir.
Elmasla aynı ağırlığa sahiptir.yegane değerli taşlardan biridir. Şeffaf olanları bazı zaman elmastan ayırt edilemez. Benzerlik ancak ölçümle ayırt edilebilir.
_____________

Aventurin :
Değerli Taşların Anlamları :)
lik parıltısı olan ve tanecikli bir yapıya sahipdir.
Açık yeşil bir Kuvars türüdür. Aventurine Yıldız Taşı da
denmektedir. Kalbin yakınında kullanıldığında, kalbi diğer
insanların olumsuzluklarından koruyacağına inanılır. Yumuşak
ve açık yürekli olmayı sağlar. Bu taş pürüzsüzdür. Göğsünüzün
üzerinden direk cildinize temas etmesi gerekmektedir. Şayet taş sivriyse,
sivri ucu yukarıya getirmelisiniz. Sınırsız imkanlar taşıdır, geniş
ufuklar açar. Hayal kuranların taşı olarak da bilinir. Sınırlanmış, engellenmiş,
dar düşüncelere kapılmış gibi düşünüldüğünde bu taş kullanılmalıdır.
___________

Turkuaz :
Değerli Taşların Anlamları :)
Bilinirliği olan bir taşdır. Tılsım olarak da kullanılır
ve çok sayıda koruyucu özelliği bulunur. Bedeni kuvvetlendirdiğine,
hücreleri yenilediğine, kan dolaşımı, ciğerler ve solunum sistemini canlandırdığına inanılır. Aynı zamanda sakinlik verirdiği ve yaratıcı
ifadeyi güçlendirdiğine de inanılır. Bu taş duygusal dengeyi, iletişimi,
sadakati ve dostluğu sembolize etmektedir. Eski çağlarda turkuaz hayvanları kötü etkilerden korumak amacıyla kullanılırdı. At Tılsımı olarak bilinir.
___________

Oniks :
Değerli Taşların Anlamları :)
Kaygı azaltıcı bir taştır. Karşı cinsle olan kutuplaşmaları
dengeler ve ilişkileri kuvvetlendirği düşünülür. Oniks kontrol
ve denge unsuru bir taşdır. Bağımlılıklardan kurtulmaya yardım ettiği, konsantrasyonu sağladığı ve nazara karşı koruduğuna inanılır.
Bazı kişiler tarafından Ayrılık Taşı denir.Oniks’in bir çok renk çeşidi
vardır. Bu taşı kullanan kişinin hangi konuda enerjiye ihtiyacı varsa onu sağlayan bir taş olarak bilinir. Gelecek kaygılarını yok eder. Kişilerde farkındalığı da sağlayan bir taştır.
_______________

Turmalin :
Değerli Taşların Anlamları :)
Pozitif ve negatif kutuplara sahiptir. Elektriksel
olarak değişik ve olağandışı bir taştır. Çeşitli renklere
ve karışık renk biçimlerine sahiptir. Mücevher ve süs eşyası
yapımında tercih edilir.Uyku verici özelliğe sahiptir. Beden ve zihni kuvvetlendirdiğine, duyarlılık sağladığına ve anlayışı arttırdığına inanılır. Konsantrasyon, sezgisel güçleri arttırdığına ve koruyucu etkileri
olduğu da söylenmektedir.
_____________

Malahit :
Değerli Taşların Anlamları :)
Yeşil ve üzerinde daha koyu yeşil aynı merkezden
çizgileri olan bir taşdır. Neşe taşıyan bir taştır. İsminin
anlamı arındırıcı anlamındadır. Sakinleştirici bir taşdır ve
uykusuzluğu tedavi edicidir. Malahit’in iki ayrı tonda yeşil renge
sahiptir. Bu taş yeryüzünün titreşimlerini tutar. Bu kendinizi güçlü
hissetmenizi sağlayacaktır. Böylece eski acılardan da kurtulursunuz.
Aynı zamanda pancreas, dalak fonksiyonlarını arttır, kaygı ve tansiyonu
dengeleyip, hücreleri yenileme özelliğine de inanılır. Dolaşım sistemi
ve kalbi kuvvetlendirir. Fakat bu taşı aşırı duygusal olduğunuz günlerde
fazla kullanmamanızı tavsiye ediyorlar.
______________

Olivin (Zebercet) :
Değerli Taşların Anlamları :)
Kalp, pankreas, dalak, ciğer , doku bozulmalarını önleyici
özelliği olduğuna inanılan bir taştır. Zümrüt ailesindendir. Bu yüzden
yeşil bir taştır. Vücut, zihin dengesini sağladığına, kaygıyı düşürüp
zihni açacağına ve kişisel büyümeyi hızlandığına inanılır.

(alıntı)
Arkadaşım bu resimleri eklemek istedim belki görmek isterler Değerli Taşların Anlamları :)
Bu mesajdan alıntı yap
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Standart
Alt 30-05-2009 #6
Destegin için çok teşekkür ederimDeğerli Taşların Anlamları :)Değerli Taşların Anlamları :)
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 30-05-2009 #7
Çok teşekkür ettiğin için, bende sana çok teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Birkaç Bayrak ve Anlamları: Ali Emre Graficafe 5 02-12-2013 19:40:14
Site Uzantıları ve Anlamları MehmetRecepOzdemir Graficafe 0 20-05-2009 02:49:48
Bios Seslerinin Anlamları Nelerdir crazyglad Yazılım Rehberi 2 05-05-2009 10:38:14
Bilgisayar Terimleri ve Anlamları (İng->Türkçe) jokermen Tercüme Yardım 5 27-04-2009 14:20:13
Photoshop Dersleri: Araç kutusundaki araçların anlamları..! tUcEe. Photoshop Dersleri 1 18-10-2008 14:10:52

Kapat
Şifremi Unuttum?