Deniz buz mavisi olsun.

Yazılım Rehberi - Deniz buz mavisi olsun. ...

Cevapla
Deniz buz mavisi olsun.
Standart

Deniz buz mavisi olsun.

Alt 18-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="Blue"]Dijital doküman veya resimler üzerinde sesli veya yazılı komutlar ile renk değiştirebilme sağlanacak...[/COLOR]


Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, dijital resim veya dokümanlar üzerindeki renklerin sesli veya yazılı komutlarla çok kolay bir şekilde değiştirebilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Geliştirilen teknoloji, "Photoshop" gibi teknik bilgi gerektiren yazılımlar kullanmadan, bilgisayara verilecek "çimen yeşili yap, limon sarısına dönüştür, bayrak kırmızısı olsun, koyu mavi yap, uçuk pembe olsun" gibi sesli veya yazılı basit komutlarla görüntülenen renklerin değiştirilmesini sağlıyor.

Xerox'un, "renk dili" adını verdiği ve halen geliştirilme aşamasında olan bu teknoloji, Xerox'un Keşif ve Teknoloji Grubu'ndan Geoffrey Woolfe tarafından bulundu. Geoffrey Woolfe, günlük hayatta insanların renk tariflerinin haritasını çıkararak işe başladı. Çalışma ile onlarca farklı renk tanımının her biri özel renk kodları ile tanımlanarak, algoritmik yapıda matematiksel kodlara çevirilmiş özel bir renk dili oluşturuldu.

Geliştirilen teknoloji, bilgisayara yazılı veya sözlü olarak ifade edilen renk tanımlamasının kodlamadaki karşılığınının otomatik oluşturulması esasına dayanıyor. Örneğin; bir kullanıcının, bilgisayarına "gökyüzü buz mavisi olsun" şeklinde yazması ya da sözlü olarak "gül pembesi yap" komutunu vermesi yeterli oluyor. Xerox'un bu yeni buluşunun renkli yazıcılara da uyarlanarak, renkli yazıcıların standart renklerde değil istenen renk tonlarında baskı yapmalarının sağlanmasına da çalışılıyor.

Çalışmayı ilk kez 2007 ISCC (Inter-Society Color Council) toplantısında duyuran Xerox'lu bilim adamı Geoffrey Woolfe konu ile ilgili değerlendirmesinde; "Bugün özellikle ofis ortamlarında pek çok kişi, dokümanlarındaki renklerin nasıl görünmesi gerektiğini biliyor. Fakat bu insanların, istedikleri rengi nasıl elde edeceklerine dair her hangi bir fikri yok. Bunu teknik olarak yapmak zor. Geliştirilen bu yazılım sayesinde artık insanların, renk tonundaki ayarlamalar için renk uzmanı olmalarına gerek kalmadı" dedi. Özellikle bu buluşun en yenilikçi kısmının, dille, görüntüyü eşleştirmek olduğunu belirten Geoffrey Woolfe, insani tanımlamaların, matematiksel tanımlamalarla birleştirildiğinde birçok kullanım alanı elde edilebileceğini vurguladı.

Geliştirilen bu teknolojinin çok geniş bir kullanım alanı bulacağı belirtiliyor. Bu buluş teknik programları bilme zorunluluğu olmadan bilgisayar üzerinde renklerin istenildiği gibi görüntülenebilmesini ve istenilen renklerde baskı alınabilmesini sağlayacak. Ayrıca bu teknoloji ile renkli yazıcıların renk ayarları keyfe göre değiştirilebilecek. Dijital baskı işi ile uğraşanların müşterileriyle iletişimi daha da kolaylaşacak.

Söz konusu buluşun görsel demosunu[COLOR="blue"]
Buraya tıklayarak
[/COLOR]
izleyebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Standart
Alt 09-07-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
emeğine sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Standart
Alt 10-07-2007 #3
Bu haberi okumuştum, gelişen teknoloji ile bir çok işlem basite indirgeniyor.
Ama ne kadar basite indirgenirse indirgensin, insanların anladığı kadardır.
Bu mesajdan alıntı yap
ancientwisdom isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ancientwisdom

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 11-08-2007 #4
e grafikerler ne işe yarayacak?

makineleştik iyice...

herkes her işi yapar oldu zaten...
kim ne işle uğraşırsa uğraşsın, bi photoshop öğrenmezse olmaz zaten...
ne bu ya, deliricem...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
resimler uzerinde sesli, dokuman, dijital dokuman, xerox renk dili

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Parliament mavisi ve mor pantone rengi nedir? rebird Temel Tasarım İlkeleri 4 31-08-2015 19:00:41
Deniz Mahsulleri N/A8 Fotoğraf - Resim 5 09-07-2012 10:24:52
vector deniz canlıları HORUS Vektörel 24 03-02-2011 23:53:34
Deniz Kabukları N/A8 Diğerleri 7 09-10-2008 09:56:58
Deniz Dünyası N/A8 Fotoğrafçılık 10 03-04-2008 16:33:53

Kapat
Şifremi Unuttum?