dergi yapiminda forma olusturma

QuarkXPress - dergi yapiminda forma olusturma ...

serveribrahim99 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serveribrahim99

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 06-11-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaslar normalde ben ulusal basindanim...bilindik tekli sayfalarda deneyimim bulunmaktadir....fakat ajans tecrubem olmadigi icin bilgisi olan arkadaslara bir sey danismak istiyorum... 80 sayfalik bir dergi cikaracagim...bunun icin quark dukumaninda....layout olusturarak 80 dokuman acmak mi gerekir...yoksa forma olusturmak zorunlumudur
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 06-11-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Quark bilmiyorum ancak freehand de ahmet arkadaşımızın forma yapma konusu hakkında çok güzel bir örnek anlatımı mevcut. İlgili konuya gitmek için lütfen tıklayınız.
Bu mesajdan alıntı yap

serveribrahim99

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 06-11-2007 #3
evet arkadasin forma sablonunu gordum...fakat o forma 48 sayfalik icin... acaba 80 sayfalik degi icin forma olusturmaya gerek varmidir? yani layout acarken 80 sayfalik dokumani numara sirasina gore acsam...dergi bittiginde de sirasiyla PDF alsam 1-2-3 vs olarak....acaba forma olusturmam gerekirmi...kafam karisti vallahi...
Bu mesajdan alıntı yap
miço isimli Üye şimdilik offline konumundadır

miço

Grafiker / İstanbul

Alt 06-11-2007 #4
derginin mizanpajını ve indexini oluşturmadan forma neden yapıyosun ben bunu anlayamadım?
Bu mesajdan alıntı yap

serveribrahim99

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 06-11-2007 #5
derginin mizanpajını ve indexini oluşturmadan forma neden yapıyosun ben bunu anlayamadım?
yahu farzetki bitti mizanpaj ve intex.....yani buna kafa yorma bunun onemi yok....80 sayfa bitti diyelim...ben bunun PDFlerini alirken forma olusturmaya gerek varmi diye soruyorum...sadece sayfa 1....sayfa2....sayfa3 diye teker teker PDFalsam ve klasorlerde topladiktan sonra maatbaya gecsem yeterli degilmidir.....neyse galiba ben derdimi anlatamadim size...hayirli geceler
Bu mesajdan alıntı yap
Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(33)

Grafiker / Tekirdağ

Alt 06-11-2007 #6
yukarda gökhan tekinin yönlendirdiği konuda teknik mevcut siz 48değilde 80düşünün onu ve uyarlayın.hiç bilmiyorsanız bir matbaaya götürüp bastıracağınız yere hem öğrenin hem sorun yani aslan piş ağzıma düş yapmayın bazı şeyleri kendiniz üretin.iyi geceler.
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 06-11-2007 #7
server ibrahim....

hayır 16 lı olarak ayarlamana gerek yok
nomal bır kıtapı ya da degıyı acar gıbı sayfalarını, sayfa numaralarına gore calısıyorsun. neyı nereye hangı sayfaya gelecegı sıze ya da mızanpajcınıza aıt sen sadece sana verılen taslaktakı bılgılerı uygun sayfalarına yerlestırıyorsun

tek dıkkat etmen gereken sey safların formaya uygun sayıda olması 16 veya 8 ın katları. sanırım sızın formalar 8 ön 8 arka olarak basılacak ve bu 16 demektır... dolayısı ıle 80/16=5 forma ışın var demektır
sen 1. sayfandan 80. sayfaya normal calısmanı yapıp

fılmı alacagın yere ya pdf olarak ya da quark calısmanı goturmen yeterlıdır. onlar matbacının makınesıne gore ve cıltlenme seklıne gore otomatık olarak 30 sn. de formaları olustururlar...

kolay gelsın. basarılar
Bu mesajdan alıntı yap

serveribrahim99

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 07-11-2007 #8
server ibrahim....

hayır 16 lı olarak ayarlamana gerek yok
nomal bır kıtapı ya da degıyı acar gıbı sayfalarını, sayfa numaralarına gore calısıyorsun. neyı nereye hangı sayfaya gelecegı sıze ya da mızanpajcınıza aıt sen sadece sana verılen taslaktakı bılgılerı uygun sayfalarına yerlestırıyorsun

tek dıkkat etmen gereken sey safların formaya uygun sayıda olması 16 veya 8 ın katları. sanırım sızın formalar 8 ön 8 arka olarak basılacak ve bu 16 demektır... dolayısı ıle 80/16=5 forma ışın var demektır
sen 1. sayfandan 80. sayfaya normal calısmanı yapıp

fılmı alacagın yere ya pdf olarak ya da quark calısmanı goturmen yeterlıdır. onlar matbacının makınesıne gore ve cıltlenme seklıne gore otomatık olarak 30 sn. de formaları olustururlar...

kolay gelsın. basarılar
sagolasin kardesim.....2 gundur bekledigim cevap buydu...eskiden ulusal basinda calistigimda kucuk 8 ila 16 sayfalik mini kitapciklarda yapiyorduk....onlarda forma olusturuyorduk...yani sen anliyorsun benim ne demek istegimi iste.....ama bu 80 sayfaliklarda sanirim seri olarak sayfalari basiyoruz pdf olarak...sonrasinda matbaa kensini formatlari olusturur diye dusunuyordum ama emin degildim...aciklayici bilgin icin tesekkurler kardes...eyvallhh...
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 07-11-2007 #9
rıca ederım...

pdf ı saglıkle ve sayfa nolarını dogru olusturabılırsen ki quarkta bu sorunu yasayacagını sanmıyorum, repro merkezı anlık bı sekılde bunu 5 forma halınde fılm veya ctp ye alacaktır. yardımcı olabıldıysem ne mutlu. kolay gelsın. kendıne ıyı bak
Bu mesajdan alıntı yap

serveribrahim99

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 07-11-2007 #10
edit edilmistir...yardimlar icin tesekkurler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
bilgi, dergi, fikir, forma, olusturma, yapiminda