Dergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?

Corel Draw - Dergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor? Sponsorlu Bağlantılar Merhaba. Henüz üye oldum, olma sebebim de oldukça kaliteli grafik tasarım tartışmalarını forumda okumamdır. Sanırım derdimi en siz anlarsınız, belki bana fikir verebilirsiniz. Malum 24 Kasım Öğretmenler günü ...

caytuna isimli Üye şimdilik offline konumundadır

caytuna

Eğitimci / İzmir

Dosya23

Alt 05-11-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba. Henüz üye oldum, olma sebebim de oldukça kaliteli grafik tasarım tartışmalarını forumda okumamdır. Sanırım derdimi en siz anlarsınız, belki bana fikir verebilirsiniz.
Malum 24 Kasım Öğretmenler günü ve biz bir özel sayı hazırlayacağız. Hatta Adobe ID ile kapağını hazırladım bile. Web grafiği üzerine belki terzilik yaparım ama iş baskıya geline biraz cahilmişim onu fark ettim az evvelDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?
Bugün matbaadaki arkadaşla konuştum ve hangi biçimde istediklerini sordum, indesign ile başladığımı söyledim, o da corel istiyoruz biz corel'le çalışıyoruz dedi.
Şimdi benim anlamadığım (belki bilgim zayıftır bilmiyorum)

1. matbaaya EPS olarak ya da TIFF olarak göndersek sorun çıkar mı?
2. Eğer sorun çıkarsa, Indesign'den Corel'e convert yapılabilir mi?
3. Corel nedir, iş ilanlarında grafker olarak hep corel (draw) bilen aranır?

Daha evvel 2 küçük bülten hazırlamıştım ID ile. O nedenle CS3 versiyonuna elim aşina, dizgide sorun yaşamıyorum. Adobe PS'yi kendime yetecek kadar biliyorum. Şu anda da Corel Draw x3 görsel dersleri indiriyorum, matbaaya yaranmak adına!

Son bir soru daha; baskı makineleri grafik yazılımı seçerler mi? Yani QuarkExpres isterim Freehand istemem gibi?

Uzun yazdım, umarım bu forumda uzun süre ben de portfolyomu paylaşırım. Şimdiden teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

caytuna

Eğitimci / İzmir

Dosya18
Alt 06-11-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Az önce svg ve eps olarak import denedim, corel draw mahvetti güzelim kompozisyonlarımı. Indesign'e tek tek aldığım png uzantılı yüksek kaliteli grafiklerim muhteşem görünmekte iken, corel'de import edip almaya çalıştığımda (en yüksek kalitede trace de denedim) son derece berbat!
Bu durum hakkında lütfen bilgisi olan arkadaşlarım beni aydınlatabilir mi?
Bu mesajdan alıntı yap
salih_kent isimli Üye şimdilik offline konumundadır

salih_kent

Grafiker / Denizli

Alt 07-11-2010 #3
merhaba,

konvansiyonel baskı makinalarının (ofset, tipo vb.) ne bilgisayarlarla ne de yazılımlarla bir bağlantısı yoktur işin özünde. en gelişmiş ofsetler bile sadece workflow anlamında işin renk değerlerini vb. teknik ayrıntıları alırlar.

kısacası ofsetler grafik yazılımı falan seçmezler çünkü bilmezler Dergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?

çalıştığınız matbaa bu konuda biraz zayıf sanırım. çünkü tüm dünyada baskı formatı olarak kabul görmüş bir dosya türü var, PDF!,

hangi programda çalışırsa çalışılsın bir grafik tasarımı dosyası pdf formatında matbaaya gönderilirse, ve matbaa yok efendim biz corel çalışıyoruz, bunu kabul edemeyiz gibi şeyler söylüyorsa bu onların sorunudur.

kolay gelsin..
Bu mesajdan alıntı yap
orhanbolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

orhanbolat

Grafiker / Tekirdağ

Alt 09-11-2010 #4
Bende Gazete hazırlayıp pdf olarak matbaaya gönderiyoırum . sorun olmuyor ayrıca pdf dosyalarını corel açıyor. Salih KENT arkadaşımızın dediği gibi matbaa biraz zayıf o konuda .
Bu mesajdan alıntı yap

caytuna

Eğitimci / İzmir

Alt 09-11-2010 #5
Yanıt için teşekkür ederim. 3 günde ilk kez açtığım corel draw konusunda %10 bilgi sahibiyim diyebilirim dergiyi de tamamladım. Kaynak dosyaları ile birlikte de dvd yaptım teslime hazır. Ancak bu sefer de 3 tane sayfamda şöyle bir garip sorunla karşı karşıyayımDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor? Pdf olarak dergiyi kayıt ediyorum. Herşey normal. Pdf'yi yazıcımdan basıyorum ve o da ne! 3 tane sayfamda kimi paragraflar ya da metinler hiç görünmüyor. Ama pdf'de görünüyorDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor? Gerçi ben bunu sorun etmedim, ne de olsa corel dosyalarını gönderiyorum matbaaya, onlar çözüm bulurlar, madem o kadar corelcilerDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?
Bu mesajdan alıntı yap
josef29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

josef29

Hiç Biri / İstanbul

Alt 10-11-2010 #6
Dergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?güzel yaklaşım Dergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?farkmaz sen hangisiyle kolayına gidiyorssa onla çalış matbaa yok onu istemem bunu getir derse sende matbaayı degişitir güzel kardeşim...
Bu mesajdan alıntı yap
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Alt 10-11-2010 #7
Yanıt için teşekkür ederim. 3 günde ilk kez açtığım corel draw konusunda %10 bilgi sahibiyim diyebilirim dergiyi de tamamladım. Kaynak dosyaları ile birlikte de dvd yaptım teslime hazır. Ancak bu sefer de 3 tane sayfamda şöyle bir garip sorunla karşı karşıyayımDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor? Pdf olarak dergiyi kayıt ediyorum. Herşey normal. Pdf'yi yazıcımdan basıyorum ve o da ne! 3 tane sayfamda kimi paragraflar ya da metinler hiç görünmüyor. Ama pdf'de görünüyorDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor? Gerçi ben bunu sorun etmedim, ne de olsa corel dosyalarını gönderiyorum matbaaya, onlar çözüm bulurlar, madem o kadar corelcilerDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?
Kartuşun Bitmiştir... Dergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?Dergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?Dergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor?
Bu mesajdan alıntı yap

caytuna

Eğitimci / İzmir

Alt 11-11-2010 #8
EvetDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor? Matbaa değiştiDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor? Şimdiki matbaa Ankara'da ve sanırım daha profesyonel. Adobe programları iyidir dediler (ID'yi kast ederek), tabi ben önceki matbaa sözüyle corelde işi bitirdim bilemDergiyi Adobe ID ile başladım ama matbaa CorelDraw istiyor? Yazı sorununu da çözdüm. Ekte dergi var. İncelemenizi ve benim gibi corelde yeni ve hayatında üçüncü kez dergi tasarlayan birine yorum yazmanızı istiyorum. Şimdiden konuyu takip ederek yanıt yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum.
http://www.freepload.com/download.php?id=867D6B281
Bu mesajdan alıntı yap
josef29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

josef29

Hiç Biri / İstanbul

Alt 12-11-2010 #9
çok beğendim gerçekten .. corelmi ID mi
Bu mesajdan alıntı yap
shukee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shukee

Baskıcı / İzmir

Alt 12-11-2010 #10
dosyanızı svg olarak kayıt ederseniz corelde sorunsuzca açılır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
corel draw indesing