Ders CS4: Sayfa Taşıma

InDesign - Ders CS4: Sayfa Taşıma ...

Cevapla
Ders CS4: Sayfa Taşıma
izmox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

izmox

Eğitimci / İstanbul

Standart

Ders CS4: Sayfa Taşıma

Alt 09-11-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar,

Gerek www.ismetdagli.com adresinden gerek reel olarak özel derslere devam ederken, çok basit konuların gözden kaçtığını farkediyorum…

İndizaynın kullanıcı profiline şöyle bir bakalım. Genelde programı kendi kendine öğrenmeyi tercih eden kullanıcıların sayısı hayli fazla. Adobe firması programın kullanım kılavuzunu çoklu dil seçeneği ile yayınlamakta. Bir çok programa göre indizayn kullanımı hususunda kullanıcı sayısı yaygın olmamasına rağmen program anlatımları yeterli seviyeye ulaşmış gibi görünmektedir.

Fakat demekki alışılagelmişin dışında programın kullanımına ahenk katacak detay özellikleri hususunda halen kaynak ihtiyacı mevcut.

Öyleyse; kısa ve öz, sayfa taşıma olayını bu derste ilk defa anlatalım.

Şöyle bir an düşünün. Elinizde yayına hazırlanması gereken 600 sayfalık bir doküman vardır. Uzun süren bir çalışma temposunun ardından dökümanı indizayn ortamında hazırlamış nihayet baskı aşamasına gelmişinizdir. Tam bu esnada yayın yönetmeni size dönüp ölçülerin değiştiğini bildiriyor. Bu radde itibariyle hayallerinizin suya düşmemesi için bir sebep bulamazsınız.

Burada imdadımıza indizaynın Sayfa Taşıma operatörleri yetişiyor.

İndizaynda sayfa taşıma operatörlerini kullananmak için öncelikle aralarında transfer işlemi gerçekleştirilecek en az iki belgeye ihtiyacımız bulunmaktadır.

Tabiki birinci belge az önce bahsi geçen üzerinde yapılması gereken bütün işlemleri bitirdiğimiz ana indizayn belgesi. Diğeri ise yeni ölçülere göre oluşturacağımız yeni indizayn belgesi olmalıdır.

İndizayn yeni şablonları destekler nitelikte sayfa taşımaya izin verirken taşıma yaparken taşınacak olan orijinal belgenin Text (Ctrl+T- Metin Alanı) özelliğini koruyarak işlem yapmaktadır.

Bunu sonuçlarını örneklendirelim:
Örneğin, bir A4 belgesini A5 belgesine taşırken taşıma işlemi sonucunda Text (Ctrl+T- Metin Alanı) öyküleri ekrana sığmayacak kadar büyüktür. Bir A5 belgesini A4 ‘e taşırken Text (Ctrl+T - Metin Alanı) öyküler sayfanın yarısı kadar olmaktadır.

A5 ‘ ten A4 ’e taşınınca: Yukle.TC | Resim | Resim Galerisi | Resimler | Resim Yükle

A4 ‘ten A5’e taşınınca: Yukle.TC | Resim | Resim Galerisi | Resimler | Resim Yükle


Bu da bize ekstradan öyküyü yeniden düzenleme işini yüklemektedir. Sanırım programın bu konudaki tek eksi özelliği budur. Lakin silbaştan yazmaktansa öyküyü düzenlemek yeğdir.
,

Hazırsak işleme başlayalım:
Pages(Sayfalar) panelini kullanıyoruz. Panelin yukarısı Master Sayfalar altı ise Normal(aslında master sayfaların kopyası) Sayfalardır.

Pages(Sayfalar) panelinden taşınmasını gereken sayfaları seçeriz..
Normal sayfaların olduğu kısma gelip SAĞ TIKLIYORUZ. Çıkan Bağlam Menüsünden bize iki çeşit seçenek geliyor.
1. İnsert Page: Belge içinde bulunan master sayfalardan dilediğimiz bir tanesini dilediğimiz sayfanın önüne yada sonrasına eklememize yardım eder.
2. Move Page: Sayfaları başka belgelere taşımamıza yardım eder.

Yukle.TC | Resim | Resim Galerisi | Resimler | Resim Yükle

İkinci seçeneği tıklıyoruz ve bize sunulan menüden diğer işleme geçiyoruz.

Yukle.TC | Resim | Resim Galerisi | Resimler | Resim YükleMove Pages(Sayfaları Taşı) : Taşınmasını istediğimiz sayfayı buraya yazıyoruz. Çoklu sayfa taşımaları için sayfa değerleri arasında tire bırakarak yazıyoruz. Sadece 2. sayfayı taşımak istiyorsak 2 yazmamız yeterlidir. Ancak, örneğin 2. ve 90. sayfa arasındaki 88 adet sayfayı birden taşımak istiyorsak bu haneye sadece 2 – 90 yazmamız yeterli olacaktır. (Arada tire işareti var.)

Destination(Öykü Sırası - Hedef): Seçenekler çıkacaktır. Ama biz standart ayarı olan Sayfadan Sonra (After Page) olayını seçili bırakıyoruz. Ben burada yeni belgenizin boş olduğunu varsayıyorum.

Move To(NEREYE TAŞINSIN): İşte burası çok önemli… Buraya tıkladığımızda taşınmasını istediğimiz belgeyi hedef olarak göstereceğiz.

Yukle.TC | Resim | Resim Galerisi | Resimler | Resim Yükle

DİKKAT: İndizaynda sayfanın nereden -> nereye taşınacağı esas olarak alınmıştır. Kirli(Bitmiş) çalışmadan temiz(yeni) çalışmaya şeklinde bir taşınma yönü belirlenmiştir. Bu prensibe göre çalışır.

Sonunda;
Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra OK tuşuna basarak taşıma işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

İyi Çalışmalar..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Ders CS4: Paragraf Stillerini Taşıma izmox InDesign Soru ve Sorunlarınız 2 19-08-2009 13:29:42
Layer'ın özelliklerini başka bir çalışmaya taşıma md3likan Photoshop Soru ve Sorunlarınız 3 14-04-2009 23:01:06
illustratorden corel draw a dosya taşıma interface79 Corel Draw 4 28-06-2008 10:37:37
DİKKAT::: illustratorde çoklu sayfa (multipagesiz) (görsel ders) yildiz.enes Illustrator 5 24-05-2008 10:18:12
hizalamayı çubuğa taşıma berrak_nurr Illustrator 7 08-04-2008 10:05:17

Kapat
Şifremi Unuttum?