Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)

Illustrator Dersleri - Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator) ...

kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 01-06-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

1. File – New; Ellips Tool ile Alt tuşu basalı tutarak oval çiziyoruz. Daha sonra Direct Selection Tool ile soldaki ortada olan noktaya seçiyoruz.

2. Seçilen noktayı silmesi için Delete tuşuna basıyoruz. Daha sonra tekrar Direct Selection Tool alıyoruz ve üstte olan noktayı biraz yukarı taşıyoruz. Resim üzerinde nasıl bir şekil oluştuğunu görebilirsiniz:

3. Eğer oluşan çizgimize renk tonu vermediyseniz Stroke paletinden istediğiniz rengi seçip şimdi renk verebilirsiniz.

4. Bu adımda çizgimizden 3D obje yapmayı öğreneceğiz. Selection Tool ile çizgimize seçiyoruz, daha sonra Effect – 3D – Revolve, Preview kutucuğunu seçili hale getiriyoruz. Böylece oluşan objeyi ön izleme olarak görebileceğiz. Eğer bilgisayarınız eski ya da fazla Ram’ ınız yoksa Preview kullanmayın. 3D özelikleri resim üzerine de görebilirsiniz.

5. Oluşan yumurtamıza rötuş yapmak:
Eğer yumurtanızın üst kısmı fazla keskin olduysa bu durumu düzeltebilirsiniz: View – Outline (CTRL + Y) Direction Select Tool ile noktalarla oynayabilirsiniz. Resimdeki gibi:

6. Yumurtaların düz durmadığını hepimiz biliriz. Bunun için yumurtamızı döndürmemiz lazım. Ama döndürmeye katlığımız zaman bakın ne olacak:

7. Yumurtamızı döndürmek için Appearance; Window – Appearance 3D Revolve olacak (yumurtayı seçmeyi unutmayın) Çift tıklayarak 3D Revolve yazısının üzerinde karşımız 3D Revolve menü çıkacak. Bu menüde kare göreceksiniz. Bu kare üzerine tıklayarak döndürebilirsiniz. İşleminiz bittiğinde ise Ok butonuna basınız.

8. Farkındaydınız yumurta şekli yer değiştirdi ama çizgi hala aynı yerde duruyor. Her zaman Appearance paletinde transform şekli değiştirebilirsiniz.

9. Yumurtamıza etiket yapalım; etiketi yerleştirmek için 3D Revolve kullanıyoruz. Bir etiket çiziyoruz. Ya da her hangi bir vektörel resim kullanıyoruz. Symbols paletine atıyoruz. Ya da var olan şekilleri kullanabilirsiniz. 3D Revolve açıyoruz – Map Art (resimde ki kırmızı alan içinde) Symbols paletinden resmimizi seçiyoruz. OK butonuna basarak 3D Revolve paletine geri dönüyoruz.

10. Yumurtamızın rengini değiştirmek için (seçili olması lazım) Stroke paletinde tekrar istediğimiz rengi seçebiliyoruz. Yumurtanızı çoğaltmak için CTRL + C (kopyalama) CTRL+ F (üzerine kopya yapıştırma) kullanabilirsiniz. Rengi değiştirebilirsiniz, ayrıca Appearance ve symbols paleti (değişik resim eklemek için) kullanarak değişik yumurtalarınız yapabilirsiniz.

Çeviri: kasta095
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

graphblues isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphblues(31)

Hiç Biri / Antalya

Alt 01-06-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Harika çok güzel örnek sunmuşsun teşekkür ederim ben ıllurtaror ilk kez kullanıyorum hoşuma gitti programı şimdi seve seve çizelim Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)
Bu mesajdan alıntı yap
savasg isimli Üye şimdilik offline konumundadır

savasg(42)

Grafiker / Ankara

Alt 01-06-2008 #3
Ders güzel olmuş elinize sağlık.
Uygulamalı denedim. Becerdim.
Bu mesajdan alıntı yap
RoHaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RoHaN

Grafiker / Siirt

Alt 01-06-2008 #4
Illıstrator'u kullanmayı çok istedim ama bendeki sürümü bozuk galiba. Yüklediğim zaman (1024) ram yetmiyor ve program kendiliğinden kapanıyor.

Bu nedenle kullanamadığım ve hep keşfetmek istediğim nadide bir programdır.

Uygulamalı anlattığınız ders çok hoşuma gitti. Kısmet olursa birgün mutlaka denerim.

Paylaşımlarınızın devamı dileğiyle.
Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Alt 01-06-2008 #5
yine çok güzel bir ders olmuş kasta095. eline, emeğine sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 01-06-2008 #6
Harika çok güzel örnek sunmuşsun teşekkür ederim ben ıllurtaror ilk kez kullanıyorum hoşuma gitti programı şimdi seve seve çizelim Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)

teşekkür ederim. Derse uygulama bizimle paylaşırsınız çok seviniriz.

iyi çalışmalar

Ders güzel olmuş elinize sağlık.
Uygulamalı denedim. Becerdim.
tebrik ederimDers: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)

Hande, teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
kEciSakaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kEciSakaL

Grafiker / Bursa

Alt 01-06-2008 #7
vay anasını sayın seyirciler Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator) ellerine sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
user82 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

user82

Grafiker / Kocaeli

Alt 05-06-2008 #8
yaw ben o sekli, yerleştiremedim Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 05-06-2008 #9
yaw ben o sekli, yerleştiremedim Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)
hangi şekli? daha net açıklarsınız yardımcı oluruz...

buda benim paskalya, tabi 2009 hazırlık:P

Bu mesajdan alıntı yap
bayeness isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bayeness

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 09-06-2008 #10
Teşekkürler...
Benim için harika bilgiler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
adobe, anlatım dersleri eğitim, ders, paskalya, İllustrator, yumurta çizimi