In Design - Full Jpeg dergi yapımı?

InDesign - In Design - Full Jpeg dergi yapımı? Sponsorlu Bağlantılar Öncelikle hepinize iyi geceler diliyorum mesajı yazdığım saat dolayısı ile. Merak ettiğim soruya yanıt bulmak için 7 sayfa ilerledim ancak tam yanıtımı alamadım. In Design ile tanışalı birkaç ...

myscandium isimli Üye şimdilik offline konumundadır

myscandium

Hiç Biri / Diyarbakır

Alt 20-03-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle hepinize iyi geceler diliyorum mesajı yazdığım saat dolayısı ile. Merak ettiğim soruya yanıt bulmak için 7 sayfa ilerledim ancak tam yanıtımı alamadım. In Design ile tanışalı birkaç saat oluyor, orta seviyede Photoshop kullanıyorum. Arkadaşlarım amatör bir dergi çıkaracaklar ve yardım etmemi istediler. Kısıtlı bir süre var önümde ve dizgi için In Design'dan faydalanmalıyım. Şunları merak ediyorum;

- Derginin bütün sayfalarını Photoshopta hazırlayıp JPEG yada herhangi bir resim formatında InDEsign'a sıralarsam sıkıntı yaşar mıyım? Çünkü yazıları da Photoshopta yazmayı düşünüyorum. Baskıda net olmasını arzu ediyorum. PDF olarak kaydettiğimde ekranda gayet güzel ancak matbaada bulanık olmasın, yardım edeyim derken masraf çıkarmayayım.

- Sayfa numaralandırma ve üst başlık konusundaki resimlerin linki maalesef ve doğal olarak kırık. Bunların yenilenme şansı varsa çok memnun olurum. ( Edit: Bu sorunumu resimler olmadan da aynı konudan okuyarak hallettim. @Hatice ÇAVDAR 'a teşekkürler. )

- Okuduğum kadarı ile dergi tasarımında kenarda 1cm boş pay bırakmak durumundayım. Oysa InDesign'da bu 4cm olarak ayarlanmış. Sebebi nedir, açıklarsanız sevinirim.

Amatörlüğümü mazur görün, şimdiden teşekkür ederim, saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

mtk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mtk

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 20-03-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Hoca sen ne yaptin yaaa. Bak basina fena halde is alirsin haberin olsun. In Design öyle hemen olacak bir is degil. Kaldi ki dergi tasarlayacaksin matbaya yollayacaksin. Yazi karekterleri alimallah yanarsin. Ayrica Jpeg kalitesi hic bir zaman baskida iyi cikmaz. Hangi programla yaparsan yap. Önemli olan matbaanin istegidir. Sana tavsiyem biraz ögren. Karistir bir kac hata yap sonra basla ise.
Bu mesajdan alıntı yap
poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Alt 20-03-2009 #3
JPEG le olmaz bu is. Photoshop`ta yapacaginiz dergiden verim alamazsiniz, hele hele onlari baska bir formata cevirip indesign`a atarsaniz hic olmaz. Yardim edeyim derken masraf cikarmayayim demissiniz ama bu yapacaginiz sey baya masrafa yol acar bence!
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 20-03-2009 #4
birde photoshop programda yazı yazıcağınıza demişsiniz, baskına net çıkmasını düşünuyorsunuz... hiç olmadı... İndesign işte bunun için yapmışlar; kolayca sorunsuz bir dergi kitap vs vs yayıncılık işler için... Photoshop programda resmim üzerine hangi işlme yapmak istiyorsunuz bunu anlamadım:S

dış pay için siz istediğiniz ölçü verebilirsiniz (ilk önce matbaaile görüşmelisiniz, bıcak ayarları nedir)
Bu mesajdan alıntı yap

myscandium

Hiç Biri / Diyarbakır

Alt 20-03-2009 #5
Biraz tokat gibi cevaplar gelmiş olsa da açıklayıcı oldu teşekkür ederim. In Design - Full Jpeg dergi yapımı? Ben sağlı sollu tüm sayfaları photoshopta yapıp InDesign sayesinde de sıralama yapabileceğimi zannediyordum, mümkün değilmiş. Mesela şöyle, sadece bir deneme; ( orijinal çözünürlüğü: 4137x2927 )

http://img10.imageshack.us/img10/7063/86402421.jpg
Bu mesajdan alıntı yap
Yunus PARLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yunus PARLAR(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 20-03-2009 #6
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Görseller için baskı formatı .jpeg değil .tif dir. Jpeg formatı, .tif formatına göre kalitesiz olduğu kadar yeterli renk doygunluğuna da sahip değildir. İnDesing programı tabanında vektörel bir programdır. Vektörel demek istediğiniz kadar küçültüp büyültebildiğiniz, deforme olmayan bir tabandır. ( genel anlamıyla ) Sizin Photoshop ta tasarladağınız her çalışma pixell tabanlı olup, yeterli dpi değerleri verilmediği taktirde pixelleşme dediğimiz ufak ve kare kare noktalarla ve kalitesiz bir görüntüyle karşılaşılır. Bu sebepledir ki çalışmalar genelde vektörel programda yapılır.

Yapmanız gereken çalışmak istediğiniz fotoğrafları .tif olarak kaydederek İnDesing da açmak ve gerekli yerlerine yerleştirerek tasarımı gerçekliştirmek olmalı. Photoshop işte burada devreye girer.... Saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap

myscandium

Hiç Biri / Diyarbakır

Alt 21-03-2009 #7
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Görseller için baskı formatı .jpeg değil .tif dir. Jpeg formatı, .tif formatına göre kalitesiz olduğu kadar yeterli renk doygunluğuna da sahip değildir. İnDesing programı tabanında vektörel bir programdır. Vektörel demek istediğiniz kadar küçültüp büyültebildiğiniz, deforme olmayan bir tabandır. ( genel anlamıyla ) Sizin Photoshop ta tasarladağınız her çalışma pixell tabanlı olup, yeterli dpi değerleri verilmediği taktirde pixelleşme dediğimiz ufak ve kare kare noktalarla ve kalitesiz bir görüntüyle karşılaşılır. Bu sebepledir ki çalışmalar genelde vektörel programda yapılır.

Yapmanız gereken çalışmak istediğiniz fotoğrafları .tif olarak kaydederek İnDesing da açmak ve gerekli yerlerine yerleştirerek tasarımı gerçekliştirmek olmalı. Photoshop işte burada devreye girer.... Saygılar.

Yani Photoshop'ta çalışmamı yapıp kaydederken .tif yaparsam InDesign'da aynı sözünü ettiğim şekilde dizebilir, baskıya gönderebilirim? Yoksa sözünü ettiğiniz dergi sayfasını tasarlarken kullanacağım ufak öğelerin tif formatı olması gerektiği mi ?
Bu mesajdan alıntı yap

Yunus PARLAR(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-03-2009 #8
Yani Photoshop'ta çalışmamı yapıp kaydederken .tif yaparsam InDesign'da aynı sözünü ettiğim şekilde dizebilir, baskıya gönderebilirim? Yoksa sözünü ettiğiniz dergi sayfasını tasarlarken kullanacağım ufak öğelerin tif formatı olması gerektiği mi ?

Bakınız İnDesing temelinde vekteröl bir programdır. Photoshop ise pixell. Yani tabanda kullanım amaçları ile farkılıklık içeren programlardır. Siz eğer illa ben Photoshop da çalışmak istiyorum, oradan da İnDesing a atmak istiyorum diyorsanız izlemeniz gereken yol şudur;

Photoshop da dergi sayfasının ölçülerini giriniz. ( taşma ve diğer baskı özellikleri için basacak matbaa ile görüşmelisiniz. ) Çalışmanızı yaptıktan sonra 300 dpi ve .tif formatında kaydederek İnDesing a alabilir, bu şekilde baskıya yollıyabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken husus kullanılacak görsellerin kaliteli olmasıdır. Yani pixelleşmemesidir. Örnek veriyorum dergi boyutu A4 diyelim. Siz Photoshop da A4 sayfasında çalışmayı yaptıkdan sonra .tif olarak kaydedip, İnDesing da sayfaya yerleştirebilirsiniz. Ama tekrar diyorum görsellere ve dpi değerlerine dikkat ediniz!
Bu mesajdan alıntı yap

myscandium

Hiç Biri / Diyarbakır

Alt 21-03-2009 #9
Bakınız İnDesing temelinde vekteröl bir programdır. Photoshop ise pixell. Yani tabanda kullanım amaçları ile farkılıklık içeren programlardır. Siz eğer illa ben Photoshop da çalışmak istiyorum, oradan da İnDesing a atmak istiyorum diyorsanız izlemeniz gereken yol şudur;

Photoshop da dergi sayfasının ölçülerini giriniz. ( taşma ve diğer baskı özellikleri için basacak matbaa ile görüşmelisiniz. ) Çalışmanızı yaptıktan sonra 300 dpi ve .tif formatında kaydederek İnDesing a alabilir, bu şekilde baskıya yollıyabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken husus kullanılacak görsellerin kaliteli olmasıdır. Yani pixelleşmemesidir. Örnek veriyorum dergi boyutu A4 diyelim. Siz Photoshop da A4 sayfasında çalışmayı yaptıkdan sonra .tif olarak kaydedip, İnDesing da sayfaya yerleştirebilirsiniz. Ama tekrar diyorum görsellere ve dpi değerlerine dikkat ediniz!

Anladım, aydınlatıcı anlatımınız için çok teşekkür ediyorum. Şu anda görsel videoları izliyorum. Tamamladığımda geldiğim noktanın yeterliliğine göre tercihimi yapacam.

Tekrar teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap

Yunus PARLAR(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-03-2009 #10
Anladım, aydınlatıcı anlatımınız için çok teşekkür ediyorum. Şu anda görsel videoları izliyorum. Tamamladığımda geldiğim noktanın yeterliliğine göre tercihimi yapacam.

Tekrar teşekkür ederim.
Rica ederim. Faydası dokunduysa eğer ne mutlu bana.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları