Dijital Baskı Makinaları ve Reach Standartları

Dijital makineler - Dijital Baskı Makinaları ve Reach Standartları ...

Cevapla
Dijital Baskı Makinaları ve Reach Standartları
SKYTH isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SKYTH

Baskıcı / İstanbul

Standart

Dijital Baskı Makinaları ve Reach Standartları

Alt 11-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Kullanmış oldugunuz kimyasallarda ve boyalarda daha saglıklı ve çevreye daha duyarlı olmak açısından satıcıdan almış oldugunuz malzemenin veya makinanın reach sertifakalarını göstermelerini talep edelim.


...Dünyada ve Avrupa'da insan sağlığı ve çevreyi kimyasal riskten arındırmak ve daha korumacı ürünler için kimya endüstrisinin buluş ve rekabetini canlandırmak amacı ile AB tarafından REACH tüzüğü hazırlandı. AB ülkelerinin uygulamak zorunda olduğu bu yeni sistemi, AB dışındaki ülkeler iç pazarlarında olmasa da Avrupa'ya ihracat yaparken uygulamak zorunda.

REACH, Avrupa Birliği'nde kimyasallara ilişkin mevcut bir çok mevzuatı tek bir mevzuat içinde toplayan bir AB tüzüğü. REACH, (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanması anlamına gelmektedir. AB'ye üye ülkelerde faaliyet gösteren, yılda 1 tondan fazla kimyasal madde üreten, ithal eden tüm firmalar, kullandığı kimyasal maddeleri Avrupa Kimyasallar Ajansı'nın veri tabanına kaydettirmek zorunda. Bu işlemden sonra söz konusu kimyasala verilecek olan ID numarasını ürettiği ürünün üzerine bir barkot gibi yapıştırarak kimyasalın tehlikesizliğini belgelenmiş olacak. Bu ID numarasını ajansın wep sitesinden kontrol edebilecek. Tüm Avrupa'da tek bir standart uygulanacak. REACH sistemi içinde bulunan üreticiler ve alt kullanıcılar ürettikleri ve kullandıkları maddelerin çevre ve insan sağlığına zararlı etki vermediğini garanti ederken zararlı olabileceği ortaya çıkan bir ürün artık kullanılmayacak. Kalıcı ya da geçici rahatsızlıklara neden olabilen, kanser riski taşıyan veya tehlikeli toksit madde içeren ürünlere izin verilmeyecek. REACH'ta temel görev çevre ve insan sağlığına zararlı kimyasalların kullanılmasının önüne geçmek.

1 Aralık 2008'den itibaren geçerli olacak REACH tüzüğü AB ülkelerini etkilediği kadar AB'ye ihraç eden ülkeleri de etkileyecek. REACH'in Türkiye'nin de Avrupa ülkelerine ihracatını direk olarak etkileyeceğini söyleyen Gebze Ticaret Odası üyesi ve Marshall Boya AR-GE Müdürü Dr. İsmail Yiğinsu, "REACH'te temel proje insanı ve çevreyi korumak. Bu çerçevede hazırlanan tüzük AB'ye yaptığımız kimyasal ürün ihracatını etkileyecektir. REACH sistemine ön kaydı yaptırılmayan ürünleri AB pazarına sunamayacağız. Ancak iç pazarda bu standart AB'ye üye olduğumuz takdirde gelecek. Şu anda bizim gibi AB'ye üye olmayan ülkelerde REACH için temsilciler seçilmektedir. Bu temsilciler kanalı ile kullandığımız kimyasallar bu sisteme kaydedilecek ve ID numaraları alınacak. Bu ID internet üzerinden denetlenebilinecek. Şu anda İMMİB'in üstlendiği TEK temsilcilik seçimi aşamasındayız. Adayların içinden seçilecek olan kuruluş, bizim AB'de REACH temsilcimiz olacak" dedi.

AB ülkelerine satılan ürünlerin miktarlarıyla orantılı olarak REACH için ücret ödenmesinin maliyetleri arttıracağını ifade eden Yiğinsu, "Bir tondan itibaren ödenecek olan ücret belirlenen kural dahilinde artan tonaj ile birlikte artacaktır. Bu da maliyete yansıyacak. AB'ye ihraç yapan dünya ülkeleri için de geçerli olan bu uygulama uluslararası pazarda maliyetlerin artmasına neden olacaktır. Eğer bu maliyete katlanmazsanız Avrupa Birliği üyesi bir ülkede pazara ortak olamazsınız" diye konuştu.

REACH'in AB kimya sanayiine ek mali yük getireceğini belirten Yiğinsu, "Uygulamada çok fazla detay bulunmakla birlikte, bu sistem, getireceği ek mali yükle AB'yi ABD ve dünya karşısında dezavantajlı duruma düşürecek" dedi. ...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 05-06-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bu konuya yaklaşık bir buçuk yıldır hiç ilgi gösterilmemiş olması ilginç.

Ya herkes zaten biliyor veya insan sağlığının önemi yok..


Teşekkürler, bilgilendirme için.
Bu mesajdan alıntı yap
janjan41 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

janjan41

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 07-06-2010 #3
peki bu setifikaya sahip markalar hangileri
Bu mesajdan alıntı yap
SKYTH isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SKYTH

Baskıcı / İstanbul

Standart
Alt 09-06-2010 #4
Avrupadan gelen ürünler bu sertifikalara çogunlukla sahip..Solvent olayıda yavaş yavaş Türkiyede UV ye kaymaya başladı . Tepedeki büyük üreticilerin çogu UV makina aldı veya UV makina almaya karar verdi yakın zamanda gelecek kurulacak pek çok rulodan ruloya basan makina var.Herhalde 2-3 sene içerisinde UV makina olayı oldukça yaygınlaşacak.
Bu mesajdan alıntı yap
acababunebababe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

acababunebababe

Baskıcı / Yurtdışı

Standart
Alt 10-06-2010 #5
UV makinelerin şu an için yaygınlaşmasına pek ihtimal vermiyorum. En ucuz çin işi UV makine bile 50-60 bin dolarlardan başlıyor ki Vutek, Gandhi, Durst tan falan bahsetmiyorum bile, acarkent te villa parası:rofl: Önce teknoloji yaygınlalşacak, ayağa düşecek, buna mukabil fiyatlar inecek, sonra bakmak lazım UV ye talep olur mu olmaz mı.

Kısa vadede pek mümkün gözükmüyor.

Bu bahsi geçen Reach olayı da kahve dedikodusu gibi yıllardır konuşulur ama bir icraat göremedik. Avrupa da halen solvent makineler muntazam bir biçimde satılıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
baski, dijital, makinalari, reach, standartlari

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Plastik (PVC) kart baskı makinaları face074 Dijital makineler 11 19-12-2012 13:30:35
Baskı makinaları ve ürünleri hakkında acil yardım balpro Baskı 5 16-09-2010 14:31:07
baskı makinaları hakkında yardımcı olsanız?? by3f3s Dijital makineler 7 23-10-2009 11:18:10
xerox digital baskı makinaları hakkında BlueDream Dijital makineler 12 16-05-2009 11:57:07
Reach: Dişlerin bir çok şeyi saklayabilir. / Reach: Your teeth can hide many things. VolkanTEKiN Afiş Tasarımı 8 17-10-2008 10:51:31

Kapat
Şifremi Unuttum?