dijital baskıda 7mlik bir iş basımı için tasarlarkn nelere dikkat etmeliym? yrdm ltfn

Dijital makineler - dijital baskıda 7mlik bir iş basımı için tasarlarkn nelere dikkat etmeliym? yrdm ltfn ...

dijital baskıda 7mlik bir iş basımı için tasarlarkn nelere dikkat etmeliym? yrdm ltfn
fındık isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fındık

Öğrenci (Grafik) / Ankara

Alt 16-12-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhabalar... freelance olarak çalışıyorum ve bir kamyon giydirme işi aldım. işin boyutu çok büyük olduğu için (7 m x 2m ebatlarında) baskıda sorun yaşanmasından korkuyorum. bu işi photoshopta çalışıyorum pixel tabanlı olduğu için büyütünce görüntüler bozulacak. çözünürlük ayarını kaç yapmam gerekiyor? 300 ppı bilgisayarı çok ağırlaştırır, 72 ppı çok düşük olur diye düşünüyorum. dijital baskı ile basılacak bir iş. 3 parçaya bölünecek. lütfen yardım edin nelere dikkat etmem gerekiyor? firma işin kaliteli olması için özellikle uyarıyor:worried: kullanıcağım görselleri satın alacaklar, çözünürlükleri 1000 küsür olacak yaklaşık.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

altınorhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

altınorhan

Eğitimci / Kayseri

Alt 16-12-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba 1/1 72 dpi yada 1/10 720 dpi yeterli olur
Bu mesajdan alıntı yap
Mehmet Utku DİLER isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mehmet Utku DİLER

Grafiker / Gaziantep

Alt 17-12-2009 #3
İşin tüm partlarını psd olarak yuksek cozunurlukte kaydet daha sonra Corel e at ve aynı çalışmayı corelde ayarla, işi 3 ayrı parçada yüksek çözünürlükte çıkarabilirsin. Photoshop görsel i fazla bir grafik programı olduğundan ve hantallığıyla ün saldığından sanırım Corel bu işi çözebilir. Photoshop ta da sabır gösterirsen yani beklemeye dayanabilirsen sanırım yüksek çözünürlükte sonuç alabilirsin. Ayrıca photoshopta da onda bir küçük ölçüde 300 dpi/cm, orjinal ebatlarında çalışırsanda 72 dpi/cm baskıda iyi sonuç alman için yeterli olur.
Bu mesajdan alıntı yap

fındık

dijital baskı

Alt 17-12-2009 #4
teşekkür ederim cevabınız için. yani ben 72 ppi da çalışıyorum küçük ebatta. sonra onu corele atıp büyütüyorum değil mi? bunu demek istediniz.
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 17-12-2009 #5
Çalışmanızı Ps de 700x200 alan içinde 100 dpi çalışın yeterli.
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 17-12-2009 #6
teşekkür ederim cevabınız için. yani ben 72 ppi da çalışıyorum küçük ebatta. sonra onu corele atıp büyütüyorum değil mi? bunu demek istediniz.
Küçük ebatta çalışmayın. Photoshop gibi pixel tabanlı programlarda, ebat değiştirirken mutlaka sorun yaşarsınız.

Gerçek boyutta çalışın. Yeni dosya oluşturmak için, ebat girdiğiniz iletişim kutusunun sağ alt köşesindeki dosya büyüklüğüne bakarak çözünürlüğe karar verin.

Çok büyük dosya büyüklüklerinde, yaptığınız her işlemin süresinin uzun olacağı ve history'de saklanan geçmişin, öbeği büyüteceğini ve bir müddet sonra hard diskinizde yer kalmadığına dair bir hata mesajı ile karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurun.

Sonuçta yedi metreye iki metrelik bir görseli kimse eline alıp, gözünü yaklaştırıp bak(a)mayacak. (Bu yüzden 1.440 dpi baskı yapan dış mekân makinaları bana çok saçma geliyor. O çözünürlükte büyük bir görseli Photoshop da kabul etmez (açamaz))

Photoshop'ta 700 cm. x 200 cm. ebadında açacağınız dosya büyüklükleri şöyle olacaktır:

100 ppi -> 620,8 MB
72 ppi -> 321,8 MB (Neredeyse yarı yarıya)

eğer pixel/inch değil de, pixel/cm olarak açacak olursanız:

100 ppcm -> 3,91 GB
72 ppcm -> 2,03 GB

olacaktır. Pixel per cm. olarak açmanızı önermem. Gigabyte'larla uğraşılmaz.

100 ppi ile, 72 ppi arasında da titiz çalışılmış bir görselde çok fark farkedilemez. dijital baskıda 7mlik bir iş basımı için tasarlarkn nelere dikkat etmeliym? yrdm ltfn
Baskıya RGB olarak göndermeyin, çalışmanızı mutlaka CMYK kaydedin, bu önemli..

Naçizane önerim 72 ppi 700cm x 200 cm çalışmanızdır.
Sistemim kaldırır. Ram'im de yeter, işlemcim de diyorsanız 100 ppi da çalışabilirsiniz..

Kolaylıklar diliyorum. dijital baskıda 7mlik bir iş basımı için tasarlarkn nelere dikkat etmeliym? yrdm ltfn
Bu mesajdan alıntı yap

fındık

Alt 01-01-2010 #7
yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim... :smile:
Bu mesajdan alıntı yap

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 01-01-2010 #8
Sonuç? dijital baskıda 7mlik bir iş basımı için tasarlarkn nelere dikkat etmeliym? yrdm ltfn
Bu mesajdan alıntı yap
cexenes isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cexenes

Grafiker / Kocaeli

sonuç

Alt 12-01-2010 #9
sonuç olarak bütün bilgiler yanlış ve piyasada bu iş yaygın olarak yanlış yapılıyor 35-40 dpi çözünürlük yeterli olucaktır siz görseli 300 dpi da çalışsanız baskıya gittiğinde 35 dpi ile arasında hiç bir fark olmıyacaktır sorunun mantığı işi eps yaparkenki ayarlardadır bu yaptığınız işi benim baskıya atmam 1.5 mb ı geçmez.Dijital baskı makinesi ile sizin ps.de gördüğünüz resolution tamamen birbirinden farklı şeyler p.s.de ctrl+alt+0 yaptığınızda ne görüyorsanız onu alırsınız baskıda.Gerçi bu iş çoktan basılmıştır ama bilgi olsun.
Bu mesajdan alıntı yap

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 12-01-2010 #10
...sorunun mantığı işi eps yaparkenki ayarlardadır bu yaptığınız işi benim baskıya atmam 1.5 mb ı geçmez....
Bu konuda detaylı bilgi istiyorum mümkünse..

.eps yaparken ne tür bir ayar yapmak gerekir ki, 700 cm X 200 cm 35 dpi bir dosya 1.5 MB'dan az olsun? (76.1 MB olması gerekiyor)

Gerçekten merak ettim. Aydınlatırsanız sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları