Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları

Fotoğrafçılık - Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları ...

Cevapla
Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart

Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları

Alt 31-10-2007 #1
Sponsorlu BağlantılarDijital fotoğraf makineleri 3 başarım sınıfına ayrılır:
Ölçek olarak, dijital makinenin çözünürlüğü ve fiyatı esas alınır. Tabii ki dijital makinelerin kullanım imkânları, sınıflar üstü olabilir. Performans sınıfları bölünmesi, güncel makineler temel alınarak yapılmıştır. İlerde bu sınıfların içerikleri değişebilir veya yeni sınıflar oluşabilir; ancak kullanım orantıları hep aynı kalacaktır.


Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları

1. Giriş sınıfı:

Sadece ara/sıra, amatör ve keyif amaçlı fotoğraf merakının peşinden gidilirse, dijital fotoğrafçılık dünyasına giriş yapılmak isteniyorsa veya maddi olanaklar sınırsız değilse, bu sınıftaki makinelere yönelmek gerekir. Bu sınıfın sınırı yakl. 3 milyon çözünürlüktedir. Çoğunluk olarak, bu sınıfın makineleri 2 milyon piksel niteliğinde olurlar. Bu makinelerin çok zevkli olmalarına karşılık, profesyonel düzeyde netice beklememek gerekir. Baskı sınırı 10x15 cm olarak belirlenebilir. Ancak bu makineleri e-posta iletişimlerinde veya internet sayfalarında da, kullanabilirsiniz. Bu sınıfa örnek olarak Digital Q1, FinePix A120, A330 ve A340’ı gösterebiliriz.

Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları

2. Orta sınıf

Burada bağımlılık yapan dijital fotoğrafçılık başlıyor; neticeler, geleneksel fotoğrafçılık taraftarlarını bile hayran bırakabiliyor. Bu sınıf 2 ilâ 6 milyon çözünürlük arasında belirleniyor. Bu makineler, çok iyi bir resim çözünürlüğünün yanısıra optik zoom, hattâ SLR-teknolojisi sunabiliyorlar. En geç baskı neticeleri alındıktan sonra, dijital fotoğrafçılığın hangi düzeyde olduğu açıkça görülüyor. Ortalama 3 milyon standart çözünürlük ile dijital fotoğrafçılık, geleneksel fotoğrafçılığın gerisinde olmadığını ispat ediyor. Bu sınıfa örnek olarak FinePix S5000, F420, F610 ve F 710’u gösterebiliriz. (FinePix S 7000 ve S20 PRO yarı-profesyonel sınıfa ait olan makinelerdir.)

Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları
3. Üst sınıf

Üst sınıf makineler, çoğunlukla, meslekî kullanım için tasarlanmışlardır. Fiyat olarak bu makineler 2000€ ile 25.000€ veya daha fazla, aralığında bulunurlar. Profesyoneller için istenilen düzeyde olmakla beraber, normal amatörler için fazla gelebilirler. Bazı makineler 12 milyon çözünürlüğe kadar çıkabilmekte; yani 40 – 70 MB dosyalar oluşmakta. Bu boyutlarda çalışabilmek için, uygun bilgisayarların ve hafızaların bulunması gerekir. Bu tür makineler, örn. stüdyo ortamında, doğrudan bilgisayara bağlanarak kullanılır. Bu sınıfa örnek olarak FinePix S3 PRO’yu gösterebiliriz.


Alıntıdır. BU MAKALEYİ YAZAN ARKADAŞ FUJİ FİRMASINI ELE ALARAK YORUMLAMIŞTIR.

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 31-10-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Çok güzel... Daha da bilgi istiyoruz.. Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları
Bu mesajdan alıntı yap
rabitelli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rabitelli(44)

Fotoğrafçı / Yurtdışı

Standart
Alt 01-11-2007 #3
İzin verirseniz birkaç ekleme de ben yapmak isterim.

Biraz daha sistematik bir sınıflandırma yapmak istersek ve megapikseldi, markaydı, kaliteydi gibi şeylerin dışına çıkarsak sınıflandırma işleminin aslında o kadar kolay olmadığını görürüz. Yine de bir deneyelim: Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları

A-BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNALARI
A1- Minyatür makinalar: Boyut olarak avuç içinde kaybolan makilardır. Her ne kadar fotoğraf makinası sınıfına sokmasam da cep telefonlarını ve leica mini gibi makinaları bu sınıfa sokabiliriz.

A2- Küçük boy makinalar: Genelde 24x36mm filme fotoğraf çeken makinaların dijital versiyonlarını bu sınıfa sokabiliriz. Vizörlerine göre farklılık gösterdikleri için kendi içlerinde boyut olarak da farklılık gösterebilirler.

A3- Orta ve Büyük boy makinalar: Fiyat olarak da adlarıyla orantılı, genelde profesyonel amaçlarla kullanılan makinalardır. Şase makinadan ayrılabilir; ayrı satın alınabilir; upgrade imkanı vardır. Mamiya, Hasselblad, Sinar, Linhof bu kategoride örneklenebilir.


B-VİZÖRLERİNE (bakaçlarına) GÖRE DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNALARI
B1-Optik bakaçlı makinalar: Bu tip fotoğraf makinelerde, objektiften geçen görüntünün vizörden görülmesine yardım eden optik sistem ile birlikte, objektifin görüş açısı ve odak uzaklığına sahip ikinci bir optik sistem daha vardır. Objektiften geçen görüntü sensör üzerine düşerken, ikinci optik sistemden geçen görüntü vizörden görülür. Vizörden görünen görüntü ile, sensör yüzeyine düşün görüntüler görüş açıları nedeniyle, birbirinden farklıdır.

B2-Reflaks bakaçlı makinalar: Bu sistemdeki fotoğraf makinelerinde dijital sensör ile objektif arasına 45 derece eğimle bir ayna yerleştirilmiştir. Böylece vizörden izlenen görüntünün objektif objektifin odak uzaklığı değiştikçe değişmesi sağlanır. Bir başka ifade ile sensör üzerine düşen görüntü ile vizörden gözüken her zaman aynı görüntüdür. Çekim sırasında ayna yukarı doğru hareket ederek görüntünün sensöre düşmesi sağlanır.

C-TEKNİK KAMERALAR
Bu sınıftaki makinalarda diğerlerinden farklı olarak objektif ve sensör düzlemleri birbirinden bağımsız hareket eder. Bu; kullanıcıya shift ve tilt işlemlerini yapabilmeyi sağlar ve özellikle mimari ve stillife çekimlerde görülen perspektif bozulmaların giderilmesini sağlar. Kullanımı ayrı bir teknik bilgi ve deneyim ister. Sinar, Horseman ve Linhoff bu gruba dahildir. Diğer gruplardan (orta formatlar hariç) bir farkı da şasenin yani sensörün bulunduğu parçanın makinadan ayrılabilmesidir.


Taza taze sıcak sıcak sadece bu forumda... %100 bana ait yorumdur/değerlendirmedir; alıntı değildir.
Bu mesajdan alıntı yap
eddA_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

eddA_

Öğrenci

Standart
Alt 04-11-2007 #4
tesekkürler bilgiler için Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları
Bu mesajdan alıntı yap
mc_mrt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mc_mrt

Hiç Biri / Samsun

Standart
Alt 04-11-2007 #5
Verdiğiniz Bilgiler İçin Teşekkürler. Özelliklede Benim Gibi Makina Almayı Düşünen Arkadaşların Baya İşine Yarıcakdır.
Bu mesajdan alıntı yap
peacerock isimli Üye şimdilik offline konumundadır

peacerock

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 05-11-2007 #6
merhaba bende bu bilgiler için teşekkür ederim bende yeni bir dijital makine aldım. fotoğraf çekmek aslında çok eğlenceli bir uğraş yeni bir dijital makine almak isteyenler için sony yada panasonic tavsiye edebilirim... benim aldığım Panasonic FX-10 6 mp. iyi bir makina.
Bu mesajdan alıntı yap
Ferhat TOPRAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ferhat TOPRAK

Öğrenci (Diğer) / Bursa

Standart
Alt 05-11-2007 #7
forever canon d10 ok Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları
Bu mesajdan alıntı yap
cleanwork isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cleanwork

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 05-11-2007 #8
fotoğraf makinesi diyince canon u tek geçerim.favorim canon 40d,ayın 15 inde kısmetse canon 400d alıcam.Kafama takılan bişey var webden bulduğumuz fotoğrafları kullanmamız yasalmı değilse cezası nedir?
Bu mesajdan alıntı yap
ilpostino isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ilpostino

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 06-11-2007 #9
Fotoğraf makinelerinin 3 sınıfını "giriş, gelişme ve sonuç" olarak da adlandırabiliriz sanırım Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları

Eline sağlık Gökhan bu ve diğer bilgilendirmelerin için...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
dijital fotograf makineleri, fotograf makineleri, fotograf makinelerinin siniflari

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Dijital fotoğraf makinesi satın alma rehberi. N/A3 Fotoğraf Makineleri ve Donanımları 14 18-08-2011 16:18:26
Dijital Fotoğraf makinesi öneri banu0640 Graficafe 6 13-12-2008 17:06:02
Dijital fotoğraf makinesi nedir ? Gökhan TEKİN Fotoğrafçılık 8 01-11-2007 11:44:03
Dijital Fotoğraf Makinelerinin Donanımı Gökhan TEKİN Fotoğrafçılık 1 31-10-2007 13:17:12
Dijital fotoğraf makineleri nasıl çalışır? Gökhan TEKİN Fotoğrafçılık 3 31-10-2007 11:09:14

Kapat
Şifremi Unuttum?