Dilbilgisi

Türk Edebiyatı - Dilbilgisi ...

Dilbilgisi
moonlight34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

moonlight34(49)

Sanat Yn. / İstanbul

Dilbilgisi

Alt 18-12-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlarım, aşağıdaki link, Selçuk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programı (SUZEP)'in hazırladığı sitenin linkidir. Türkçe'yi kullanırken (özellikle de yazım dilinde) sıklıkla yaptığımız hatalar, dil yanlışlarımız ve anlatım bozukluklarımız, yanlış imlâ kullanımımız v.b. konularda bilgilendirici, çok güzel hazırlanmış bir sitedir. Zamanınız olduğunda inceleyebilmeniz umuduyla bilgilerinize sunarımDilbilgisi)

Sevgiler

http://farabi.selcuk.edu.tr/suzep/tu...i/konular.html
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

HORUS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HORUS

Hiç Biri / İstanbul

Alt 18-12-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşlarım, aşağıdaki link, Selçuk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programı (SUZEP)'in hazırladığı sitenin linkidir. Türkçe'yi kullanırken (özellikle de yazım dilinde) sıklıkla yaptığımız hatalar, dil yanlışlarımız ve anlatım bozukluklarımız, yanlış imlâ kullanımımız v.b. konularda bilgilendirici, çok güzel hazırlanmış bir sitedir. Zamanınız olduğunda inceleyebilmeniz umuduyla bilgilerinize sunarımDilbilgisi)

Sevgiler

http://farabi.selcuk.edu.tr/suzep/tu...i/konular.html
bilgi için çok sağolun ancak hatırlatmak istedim
â harfi artık türkçede yazımda kullanılmıyor
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 18-12-2007 #3
Çok güzel bir site teşekkürler . Site tasarımınıda öğrencilere değilde profesyonel insanlara bıraksalar daha da hoş olucağını düşünüyorum=)
Bu mesajdan alıntı yap
moonlight34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

moonlight34(49)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 18-12-2007 #4
Sevgili Horus,

Ben gerekli gördüğüm yerlerde düzeltme imi (^) kullanımına devam ediyorum. Örneğin 'kar' ve 'kâr' ayrımını, düzeltme imi olmadan yazım dilinde gösterebilmek mümkün değil diye düşünüyorum.
Metin düzeltmelerinde esas olarak aldığım Nijat Özön'ün Büyük Yazım Kılavuzu'nda da düzeltme imi kullanılmaktadır. Bu konuyla ilgili bilgiyi ilgilenenlerin dikkatine aşağıda sunuyorum.

sevgiler,

Düzeltme imi (^)
a) Arapça, Farsça kökenli sözçüklerde (K, g) ünsüzlerinden sonra kimi yerde inceltmeyi kimi yerde uzatmayı kimi yerde de her ikisini belirtmek için (a, u) ünlülerinin üzerine konur: dergâh, dükkân, gâh, gâvur, hünkâr, kâfir, kâgir, kâğıt, kâh, kâin, kâinat, mahkûm, mefkûre, mekân, meskûn, sükûn, tezgâh, yadigâr, yegâne, yekûn...
b) Yazımları aynı, anlamları ve okunuşları ayrı olan kimi yabancı sözçükleri ayırt etmede kullanılır: adem (yokluk) / âdem (insan), adet (sayı) / âdet (alışkanlık), alem (bayrak) / âlem (dünya), hala (babanın kızkardeşi) / halâ (boşluk)/ hâlâ (henüz)...
- Üzerinde düzeltme imi olan bu ünlüler uzun okunur.
- Arapça, Farsça sözçüklerde (l) ünsüzünden sonra gelen (a, u) ünlüleri üzerindeki düzetme imi kaldırılmıştır. Bu (l) ünsüzü ince okunur: billur (billûr değil), alaka (alâka değil), laf, lahza, lakap, lacivert, latif, selamet, telaffuz...
- Arapça Farsça sözcüklerin sonuna ulanarak bunlardan önad üreten nispet 'i'sindeki düzeltme imi kaldırılmıştır. Bu i'ler uzun okunur: ailevi (ailevî değil), askeri, bedeni, cüzi, dünyevi, gıyabi, harici, iktisadi, insani, milli, siyasi, tarihi, şahsi...

Nijat Özön'ün Büyük Yazım Kılavuzu kitabından alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
dilbilgisi

« - | yeni kitaplar »
Kapat
Şifremi Unuttum?