Dişi yazı karakteri nedir?

Grafik Sözlük - Dişi yazı karakteri nedir? Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar dişi ve erkek yazı karakteri nedir nerelerde kullanılır, nerelerde kullanılmasıı sakıncalıdır? Şimdiden teşekkürler ......

sentelay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sentelay

Grafiker / İstanbul

Alt 29-07-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar dişi ve erkek yazı karakteri nedir nerelerde kullanılır, nerelerde kullanılmasıı sakıncalıdır? Şimdiden teşekkürler ...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 29-07-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
11 yıldır bu piyasadayım ilk defa DİŞİ YAZI KARAKTERİ duydum.. :S sanırım bir yanlış söylem veya yanlış ifade söz konusu.. çünkü "DİŞİ KLİŞE" yada "DİŞİ YAZMAK" tabirleri doğru olan.. Ama karakter derseniz biraz farklı bir durum oluşur. Yinede bilen arkaşlar varsa merakla bekliyorum..

Peki DİŞİ YAZMAK tabiri nedir? derseniz işte budur:

Yani zemin üzerine yazılmış beyaz (boş bırakılmış, baskıda boya almadan, zemini boyayıp yazıyı boyamadan) yazılardır.

Not: Bu tabiri Baskı Teknikleri içinde kullanmak gereklidir.
Bu mesajdan alıntı yap
wed-design isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wed-design

Öğrenci (Diğer) / Kütahya

Alt 30-07-2009 #3
Erkek yazı kabartmalı dişi yazı kartonun vs. içine kazınmış gibi yani kabartmanın tersidir heralde çok acayip terimler.
Bu mesajdan alıntı yap

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 30-07-2009 #4
Erkek yazı kabartmalı dişi yazı kartonun vs. içine kazınmış gibi yani kabartmanın tersidir heralde çok acayip terimler.
Hayır!.. o gofraj sonucu elde edilen bir baskı çeşidi. Adıda Gofre yada Gofraj dır. ama yaklaşım tarzını sevdim Dişi yazı karakteri nedir?
Bu mesajdan alıntı yap
sentelay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sentelay

Grafiker / İstanbul

Alt 30-07-2009 #5
11 yıldır bu piyasadayım ilk defa DİŞİ YAZI KARAKTERİ duydum.. :S sanırım bir yanlış söylem veya yanlış ifade söz konusu.. çünkü "DİŞİ KLİŞE" yada "DİŞİ YAZMAK" tabirleri doğru olan.. Ama karakter derseniz biraz farklı bir durum oluşur. Yinede bilen arkaşlar varsa merakla bekliyorum..

Peki DİŞİ YAZMAK tabiri nedir? derseniz işte budur:

Yani zemin üzerine yazılmış beyaz (boş bırakılmış, baskıda boya almadan, zemini boyayıp yazıyı boyamadan) yazılardır.

Not: Bu tabiri Baskı Teknikleri içinde kullanmak gereklidir.
evet işte doğru tabir "dişi yazmak" teşekkür ederim, bu şekilde dişi yazarken dikkat etmemiz gereken hususlar var mı? yazının okunurluğu, görünmesi açısından?
Bu mesajdan alıntı yap
answersaray isimli Üye şimdilik offline konumundadır

answersaray

Grafiker / İstanbul

Alt 30-07-2009 #6
Bu gazetede "dişi haber" diye kullanılan yöntemdir aynı zamanda..üzüntü verici bi haberi verirken genelde bu yola başvurulur..
örnek resimde olduğu gibi.
Bu mesajdan alıntı yap
g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 30-07-2009 #7
İlginç bir ayrıntı gerçekten...
Şaşırdım :S
Ama öğrendiğimde iyi oldu Dişi yazı karakteri nedir?
Teşekkürler Onur Bey :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
nisasu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nisasu

Grafiker / Ankara

Alt 31-07-2009 #8
siyah arka plan üzerine beyaz ile yazı yazmak dişi yazı olur..
Bu mesajdan alıntı yap

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 03-08-2009 #9
evet işte doğru tabir "dişi yazmak" teşekkür ederim, bu şekilde dişi yazarken dikkat etmemiz gereken hususlar var mı? yazının okunurluğu, görünmesi açısından?
Şöyleki, aslında tüm işlerde dikkat edilecek noktadır, ancak bu durum için ekstra belirtiyim;

Tek renkli işlerde sadece Boyut ve yazının inceliğine dikkat etmek gerek çok küçük veya çok ince bir yazı yazılırsa bazen baskı makinasının baskı yaparken preslemesi sırasında aşırı baskıdan dolayı boya şişer daha doğrusu renk alan yerler şişer buda ince yada küçük yazının kaybolmasına sebep olur.

Çok renkli işlerde yine ince ve küçük yazılarda renklerin birbirne oturmaması sorunu ortaya çıkar magenta 1 mm sağa sarı 1 mm sola kayarsa yazı 2 kere yazılmış veya gölgeli gibi gözükür.

Bkz. küçük çaplı günlük gazetelerdeki renkli iç sayfalara ve minik renkli kutucuklara.

Not: Yeni sistem baskı makinalarında artık pek böyle sorunlar yaşanmıyor ama dikkat etmekte fayda var.
Bu mesajdan alıntı yap
damla1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

damla1(32)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-08-2009 #10
Sizin dişi yazı diye nitelendirdiğiniz şeyin matbaada karşıtı dişi film olarak geçiyor...Matbaa dersinde öğrenmiştik.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları