Doga icin Cal 2

Müzik Videoları - Doga icin Cal 2 ...

Doga icin Cal 2
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Doga icin Cal 2

Alt 13-07-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Doga icin Cal 2 / Uzun ince bir yoldayim - official video on Vimeo
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Paylaşım için teşekkürler...

Alt 13-07-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
“Uzun İnce Bir Yoldayım, Doğa İçin Çal” projesi

Tunceli/Dersim’den döndüğüm akşam, gecenin geç vakti, televizyonda izledim onları ilk.. 91 kişi, Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayım”ını söylüyordu.

Başka yerlerde doğmuş, başka yerlerde büyümüş, başka dünyaların içine girip çıkmış birbirine benzemez 91 insan, o çok sevdiğim türkünün bir kuplesini söylüyordu.

Kendi tarzlarında, kendi enstrümanlarıyla ve kendi dillerinde..

Ve hatta “dilsiz”liklerinde..

Son zamanlarda izlediğim en güzel çalışma.

Her kişi çıktığında altında adı ve doğduğu yer yazıyor.

Üsküdar, Karşıyaka, Bursa, Tunceli, Trabzon, Diyarbakır..

Aralarından Fuat Saka, Murat Evgin, Aslı, Kevork Tavityan gibi tanınmış kişilerin de olduğu 91 yüz, 91 ses, 91 yürek..

Nasıl bir birikmişlik varsa içimde, gözümün önünden ülkemin şehir ve kasaba isimleri geçtikçe, dayanamıyorum hüngür hüngür ağlıyorum..

Yunanistan’dan isimler ve yerler geçince daha da ağlıyorum.

Video klip televizyonda bitti, doymadım, gittim internetten buldum.

Birkaç kez de netten izledim.

Yine ağladım..

Aralarından biri lise arkadaşım çıkıyor, biri üniversite arkadaşım, biri yıllar önce röportaj yaptığım biri, ben yine ağlıyorum.

Ağlanacak değil sevinilecek çok güzel bir iş aslında.

Ülkemin her tarafından ne güzel insanlar çıkmış, ne harikulade müzisyenler yetişmiş diye sevinmeliydim..

Seviniyorum da.. Gururla izledim o 91 insanı.. “Nefes” filminden sonra beni en çok etkileyen çalışma oldu.

Peki niye ağlıyorum?

Çünkü ülkemin başka yerlerinde doğmuş insanların aynı anda birbirlerini de öldürdüğünü, birbirlerinden nefret de ettiğini ve bu nefreti körüklemek için elden gelen her şeyin de yapıldığını düşünmeden edemiyorum..

Beni ağlatan bu olmalı..

Sadece 91 değil 75 milyon insanın “aynı” şarkıyı, kendi tarzıyla, kendi diliyle, kendi sazıyla söyleyip çalabileceğimiz günlere gelebiliriz umarım. Ve ben o günleri görürüm..

Projeyi düşünüp gerçekleştiren Fırat Çavaş’a Türkiye olarak ne kadar teşekkür etsek az. Bize bu umudu verdiği için.

Mutlu Tönbekici
28 Haziran 2010
Bu mesajdan alıntı yap

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 13-07-2010 #3
:worried::crying:
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 13-07-2010 #4
Teşekkürler abicim, iyi ki koymuşsun bunu.Doga icin Cal 2
Bu mesajdan alıntı yap

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 13-07-2010 #5
Doga icin Cal 2 Sağol Özgül
Bu mesajdan alıntı yap
sevgiden-iz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevgiden-iz

Hiç Biri / Ankara

Alt 23-07-2010 #6
Doğa için çal projesi çok güzel bir proje olmuş.

1. ve 2. si yapılan bu çalışmanın gereken ilgiyi gördüğünü söyleyemiyorum maalesef. Niye hiç kimse özellikle televizyon kanalları geniş yer vermedi şimdiye kadar. Hak ettiği değeri göstermedi? Burada paylaşmasanız öylesine kaydedilmiş amatör bir çalışma diye düşüneceğim belki de.

Doğa ile ilgili her konu hep es geçiliyor nedense. Her yaz kaybettiğimiz orman alanlarının kaç hektar olduğunu hiçbirimiz bilmeyiz. Çünkü ilgilenmeyiz. Nasılsa yerlerine başka ormanlar var, ağaçlar var diye düşünürüz. Ciğerlerimiz yanıyor, oksijenimiz bitiyor oysa. Ama yangın söndürme uçağını daha yangın mevsimi gelmedi diye orman yangınına göndermeyen zihinlerin olduğu bu ülkede yine fazla bile kalmış orman alanları. (Benzer zihinlerden bir tanesi de hayvan hastanesinin açılışında kurban kesmişti. Gülelim mi ağlayalım mı bilemedim.)

Doğa ve çevre gönüllülerinden bir kaçı kışın kuruyan ağaç dallarına ekmekleri tutturarak kuşların yemesi için bırakmışlardı. Ekmek ağacı projesiydi adı. Bu da gereken ilgiyi göremedi maalesef.
Greenpeace üyelerinin başına gelenleri de hepimiz sessizce seyrediyoruz. Her seferinde yaka paça götürülme görüntüleri televizyonlarımızda.

Atıkların geri dönüşümünün yeterince yapılamadığını ve bu konudaki çalışmaların çok az olduğunu düşünüyorum.
Doğada yok olmasının imkansız olduğunu bildiğimiz çoğu maddenin, çok rahatça doğaya bırakılarak çevre kirliliğine ön ayak olunduğunu da hepimiz biliyoruz. Bu durum gelecek nesilleri de umursamamaktır.

“Bize bu dünya atalarımızdan miras kalmadı. Bizler bu dünyayı çocuklarımızdan ödünç aldık” diye güzel bir söz vardır.
Çocuklarımıza bırakacağımız emaneti elbirliğiyle ne hale getiriyoruz?

Projenin fikir babası Fırat Çavaş’ ın sözleriyle bitireyim yorumumu.
------
“Sloganımız şu: Doğa, yok olduğunu fark etmez, kendi hakkında düşünmez, üzülmez. Biz umursamalıyız, kendimiz için, bencilce!”

Çavaş, müziğin kitlelerin ilgisini çekeceğini düşünmüş: “Günlük hay huy içinde doğa moğa pek umursamıyor kitleler. Aslında biraz bilgi sahibi olsalar, sahiplenecekler! Madem böyle dedik, biz de dikkat çekelim. Önce insanları sese baktıralım, sonra dernekler söyleyeceklerini söylesin... Yani bizimkisi bir işbirliği projesi.”

Harekete geçen Çavaş, doğdukları il, yaşadıkları mekanlar, zevkleri, yaşama bakış açıları farklı müzisyeni bir araya getirip “Doğa için çal!” demiş.
------- Alıntıdır-------

Paylaşım ve duyarlılığınız için Teşekkürler Şener Bey.
Bu mesajdan alıntı yap

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-07-2010 #7
Bişey değil Sevgi...

Köyde oturuyorum, hergün gidip gelirken attıkları betonları görüyorum sağa sola, içim yanıyor.
Ayrıca hersene ormanın bir bölümü düzenli olarak yanıyor yada yakılıyor...

İnsanlar müdehale etmese orman daha hızlı çoğalacak aslında.

: (
Bu mesajdan alıntı yap