Dokuz "9"

Tipografi Tasarımları - Dokuz "9" ...

Cevapla
Dokuz "9"
tncytrk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tncytrk(26)

Öğrenci (Diğer) / Yurtdışı

Standart

Dokuz "9"

Alt 07-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Önizleme:
Dokuz "9"

İlk tipografi çalışmam.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

wwaslıww isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wwaslıww

Öğrenci (Diğer) / Çankırı

Standart
Alt 07-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bence ilk için güzel olmuş elien sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 07-05-2009 #3
ilk çalışma için iyi bir çalışma olmuş yalnız nine ı kaldırıp sadece 9 u ortalarsanız daha hoş durur diye düşünüyorum başarılar dilerim Dokuz "9"
Bu mesajdan alıntı yap
grafikçe_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikçe_

Eğitimci / Eskişehir

Standart
Alt 07-05-2009 #4
NINE biraz kalın olabilirmiş..sayfadaki kompozisyona biraz daha dikkat ederseniz bencede ilk çalışma için gayet güzel gözüküo..emeğinze sağlık..
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Standart
Alt 07-05-2009 #5
9 rakam içine kelimeler yerleşimi başarılı... ama neden 9? 9'un anlamı nedir? ne alaka Photoshop ve İ love Turkey? bu çalışma çok kez açtım kapatım, anlamı bulmayi çalıştım... aklıma hiç bir fikir gelmedı...

belki ben mı tipografiden anlamıyorum bilimiyorum... ama bence typo yaptığınız zaman bir anlamı olmalı...

çalışma ilgili biraz açıklama yaparmısınız?
Bu mesajdan alıntı yap
tncytrk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tncytrk(26)

Öğrenci (Diğer) / Yurtdışı

Standart
Alt 07-05-2009 #6
Dediğim gibi ilk Dokuz "9" Pek anlam düşünmek için yapmadım. Görünüm olsun diye yaptım. Zaten bu tür tek olan tipografilerde hep anlamsız kelimeler olur. Resim çizilmiş veya daha kalabalık tipografilere dikkat edin ya hep aynı kelimeler kullanılmıştır veya okunmayan, anlamsız kelimeler vardır...

Açıklama isterseniz şunu diyebilirim;
9, benim uğurlu sayımdır ve içlerinden bazı kelimeler beni anlatanlardır. Beni anlatanları yazdım e bitince geri kalanları uydurdum Dokuz "9"
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Standart

Tipografi hakkında, tipografi nedir? tipografi nasıl yapılır? Typography nedir?

Alt 07-05-2009 #7
Dediğim gibi ilk Pek anlam düşünmek için yapmadım. Görünüm olsun diye yaptım. Zaten bu tür tek olan tipografilerde hep anlamsız kelimeler olur. Resim çizilmiş veya daha kalabalık tipografilere dikkat edin ya hep aynı kelimeler kullanılmıştır veya okunmayan, anlamsız kelimeler vardır...

Açıklama isterseniz şunu diyebilirim;
9, benim uğurlu sayımdır ve içlerinden bazı kelimeler beni anlatanlardır. Beni anlatanları yazdım e bitince geri kalanları uydurdum Dokuz "9"
anladım... ama daha önce söylediğim gibi tipografi bir anlam taşımalı... tipografi de anlamsız [b]Kelime[/B yok.... tipografi harf oyunu... ]tipografi ilgili arıştırma yapmalısınız...

belki bu bilgi yararlı olacak

Tipografi - Typography

Tipografi (Yunanca τύπος (typos)="form" ve γραφία (graphia)="yazmak" sözcüklerinden) yazıyı bir forma sokma sanatı ve tekniğidir. Font (yazı tipi), font büyüklüğü, satır uzunluğu, satır arası boşluk ve benzeri unsurların kombinasyonları ile yapılır. Yayımlanacak yazınsal içeriğin bir forma sokulması veya tasarımı olarak da tanımlanabilir. Türkçe tipografya olarak da çevrilmiştir. Terim Türkçeye Fransızcadan geçmiştir.

Her insanın yaşamında harflerin ve yazıların mutlaka bir yeri vardır. Bu konuda bazılarımız şüphesiz daha bilinçliyiz. 1456'da matbaanın icadından ve daha sonra bilgisayarın oluşumundan bu yana pek çok değişiklik meydana gelmiştir. Son iki yüzyılda tipografinin gelişimi hız kazanmış, bu süre içinde yazı karakterlerinin yapılarında ve boyutlarında müthiş bir degişim olmuştur. Değişim halen devam etmektedir.

Fontların bu müthiş istilası yazı kullanımını kolaylaştırmıştır. Artık istediğiniz fontu bilgisayarınıza indirerek sahip olabiliyorsunuz. Fakat daha sonra önemli bir sorunla, kalite problemiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Sunulan harflerin sadece küçük bir bölümü güzel. Halkın iyiyi kötüden ayıramaması ise bir başka sorun. Kolay bir yol olarak sürekli bilgisayar kullanılması beraberinde başka problemler getirmektedir.

Tipografide çok sayıda kural ve onları uygulamak için çeşitli yollar vardır. Hataları görmek için eğitimli ve çok pratik yapmış bir göze her zaman ihtiyaç vardır, çünkü bilgisayar bir tanrı değildir.

O bize yardım eder fakat mükemmel degildir. Altın kural 'doğru olması degil, doğru görünmesi gerekir'dir. Bunu ancak tipografi ile ilgiliyseniz görebilirsiniz. İşte bu noktada yazının gerçek uzmanı bir amatörden ayrılabilir. İnanın hemen hemen her gün çok sayıda yanlış tipografik metinle karşılaşıyorum.

Tipografinin karşı karşıya kaldığı en büyük sorun harflerin kapalı ve açık alanları arasındaki dengedir. Bunun bir exlibristeki yanlış uygulaması, resim ve yazıyı daha karmaşık hale getirmektedir. Yazı ve resim uyum içinde olmalıdır.

Tipografik bir exlibriste kompozisyona yardım edecek bir imaj da yoktur. Onu sadece harflerin gücüyle oluşturmak zorundasınız. Harfler gerçek hayatın referanslarıdır. Kişiliği, karakteri yansıtır. Bu yansımayı el yazımızda görebiliriz.

Grafolojiye fazlasıyla inanırım. Elyazısı kişiliğimizi en iyi yansıtan ve oldukça zengin bir göstergedir. Buna konuda verilebilecek en iyi örnek kendine has müsveddeleri ile Leonardo da Vinci'dir.

Ne acınacak şey ki bilgisayarın istilası karşısında giderek el yazımızı, dolayısıyla da kimligimizi kaybediyoruz.

Prof. Martin R. Baeyens

ALINTI

tipografi - Google Görsel Arama
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
"Grafik Tasarımcı" mı? "Grafik Tasarımcısı" mı? uguraydogar Anketler 18 31-01-2013 12:29:30
"Mesh Tool" ile "Mutfak Eşyası çizimini" nasıl yaptım? inceleyin... ilkdilek Illustrator Dersleri 15 02-04-2009 23:30:37
Gelene "Come In" Gidene "Go Away" Hades Graficafe 2 24-08-2007 13:12:23

Kapat
Şifremi Unuttum?