Dolar Simgesindeki " S " şekli

Logo Tasarımları - Dolar Simgesindeki " S " şekli Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar merhaba, Bu dolar simgesinde yer alan " S " harfinin veya şeklinin her neyse, bir anlamı vardır diye düşünüyorum.Bu konu hakkında bilgisi olan varsa bir açıklama yapabilir ...

gamespring isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gamespring

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 19-09-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba, Bu dolar simgesinde yer alan " S " harfinin veya şeklinin her neyse, bir anlamı vardır diye düşünüyorum.Bu konu hakkında bilgisi olan varsa bir açıklama yapabilir mi Dolar Simgesindeki " S " şekli

teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 19-09-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşlar merhaba, Bu dolar simgesinde yer alan " S " harfinin veya şeklinin her neyse, bir anlamı vardır diye düşünüyorum.Bu konu hakkında bilgisi olan varsa bir açıklama yapabilir mi Dolar Simgesindeki " S " şekli

teşekkürler.
Bir süre önce bende bunu merak edip araştırmıştım.

$ işaretinin tanımı aslında basit. Amerikan bağımsızlık savaşı sırasında Amerikan güçlerine parasal destekte bulunan tüccarlar, ispanyollar ve özellikle ingilizler tarafından bu yaptıkları yardımın bilinmesini istemiyorlar çünkü savaşın seyrine göre ileride bir suçlamayla karşı karşıya kalmak istemiyorlar.

Savaş sırasında irlandalı bir tüccarın (adını unuttum şimdi) bulduğu bir sembol bu aslında. Bu irlandalı arkadaş yaptığı yardımlarda ingilizce devlet anlamına gelen "state" kelimesinin ilk harfini ve paranın kendisinden yani İrlandalıdan geldiğinin anlaşılması içinde s harfinin içine I harfi yerleştirmek suretiyle bir sembol oluşturuyor. İşte bugün kullanılan dolar işaretinin temeli bu şekilde atılmış oluyor.
Bu mesajdan alıntı yap
gamespring isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gamespring

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 19-09-2011 #3
Çok teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
evreninmerkezi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evreninmerkezi(28)

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Alt 07-03-2012 #4
Daktilo kullanıldığı o zamanlarda s harfi ile karıştırılmaması için s içine ı harfi vurulmuş...

Ama s harfi oluşunun değişik sebebleri olabileceği düşünülmekte... Usa de ki u harfi ve s harfinin "yani birleşik devletler anlamındaki unıted states " iç içe birleşimi diyende var "biliyorsunuz $ ifadesinin çift çizgili halide var"...

Zamanında spaın dolar diye geçtiği için baş harfi olmuştur diyende var...

Benim şahsi fikrim , simgeyi bulan arkadaş dolars ifadesinde ki s harfini yani çoğul ifadesini bu hale getirdi ve kullandı ... çünkü yazdığı tüm metinlerdeki maddi rakam 1 den fazla ve bana sanki çoğul ifade edilmiş gibi geliyo...s harfinin içine , karışmaya ve yanlış anlaşılmaya sebeb olduğu için ı harfi daha sonradan konmuştur ayrıca Dolar Simgesindeki " S " şekli...
Bu mesajdan alıntı yap
smartdark isimli Üye şimdilik offline konumundadır

smartdark

Sanat Yn. / Bursa

Alt 26-03-2012 #5
$ işaretinin çift çizgili hali "brezilya doları"
Bu mesajdan alıntı yap
r.yildirim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

r.yildirim

Öğrenci (Diğer) / Konya

Alt 26-03-2012 #6
$ işaretinin çift çizgili hali "brezilya doları"
fakat amerika yapımı olan richie rich çizgi filminde hep çift çizgili hali kullanılmış??
niçin kendi dolarlarını kullanmamışlar da brezilya dolarını kullanmışlar.aklıma ilk bu soru geldi nedense?
Bu mesajdan alıntı yap