Domain Nedir?

Php, Asp, Perl, Html - Domain Nedir? ...

Cevapla
Domain Nedir?
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Standart

Domain Nedir?

Alt 05-12-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Domain nedir , nasıl çalışır ?
İnternet üzerinde kullanılan domain ( alanadı ) 'ler IP ( İnternet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini IP dediğimiz numaralar sayesinde bulabilmektedir. (örn. ******** için ip adresi 70.85.48.14 dür. ) IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğu için bunun yerine kullanılması daha kolay olan isimlendirme sistemi (domain sistemi ) getirilmiştir.

********** alanadı açılımı şu şekilde olmaktadır .tr ülke kodu (iki harfli ülke kodu listesine buradan ulaşabilirsiniz.) *
.com ticari kullanım olduğunu bildirir üst düzey domain takısı (TLD)
.turkiye domain adı
www alt domain (subdomain)
* Ülkelere verilmiş olan takılarının , örneğin türkiye için .tr takısının yönetimi o ülkedeki bir kuruma verilmektedir. Türkiyede bu ODTÜ bünyesindeki NİC.TR dir. Bu kurum .tr ile biten isimler üzerinde her türlü yetkiye sahiptir. Bu takı öncesinde kullanılacak TLD 'ler ülkelerin tercihlerine bırakılmıştır. Türkiyede kullanılmakta olan .name.tr takısı kullanıldığı gibi bu kurum isterse .isim.tr şeklinde de isimler türeterek bunlarıda kullanabilir. *USA'da ülke kodu kullanılmamaktadır.Bunun yerine yine hepimizin tercih ettiği uluslararası TLD'ler kullanılmaktadır. ( .com .net .org gibi )

Domain kayıt işlemi nasıl olmaktadır ?
İnternet'te bir adrese ulaşmak istediğimizde o bilgisayar kendisinde önceden tanımlanmış olan domain sorgulama adreslerinden bu domain'e ait bilgileri sorgular ve sonuç olarak bir IP adresi alır.Bu şekilde o adrese ulaşmış olur. İşte kayıt işlemi temel olarak bu sorgulama makinelerine IP karşılığının eklenmesidir. Domain name registry" işlemi tüm dünya üstünde registrar şeklinde adlandırılan firmalar aracılığı ile yapılır.Bu işlem söz konusu domain takılarına sahip olan ülke yada kurumlarca ücretlendirilmektedir. Bu ücretler bu işlemleri sağlayan sistemlerin devamını sağlamaktadır.

Domain kayıt işlemi kaç günde tamalanmaktadır ?
Dünyada bulunan ana domain sorgulama makineleri belirli aralıklar ile güncellenmektedir. Kayıt işlemi ardından tüm bu sunucuların dünya çapında güncellenmesi 24-72 saat içinde olmaktadır.

Domain kaydı yaptırırsam bir web sitem yada eposta adresimde olacak mı ?
Domain kaydı sadece bu sunucular üzerinde isim ile ilgili hakların belirtilen süre ile satın alınmasıdır.Bu durumda isim'i kullanabilmek için isim karşılığında yazılacak bir IP adresine yani bir sunucu üzerinde sizin istediğiniz hizmetler için hazırlanmış bir alana ( hosting ) ihtiyacınız olacaktır.

Domain kaydı yaptırdım ancak şimdilik bir eposta adresine yada bir web sitesine ihtiyacım yok.İsmin başkaları tarafından alınmasını engellemek istiyorum , hosting almam gerekirmi ?
Domain kaydı ile domain olarak aldığınız ismi bşakalarının almasını belirtilen süre içinde sağlamış oldunuz . Eğer eposta yada site ihtiyacınız yok ise hosting almanız gerekli değildir.

Domain'ime ait süre dolunca ne olacak ?
Eğer belirtilen süre sonunda domain'e ait yenileme yapmadı iseniz. Bu domain 10 gün içinde kullanılamaz hale gelir . Yaklaşık 45 gün kimse tarafından kayıt edilemez.Daha sonra tekrar isim serbest kalır.
Domain adı kaç karakter uzunluğunda olmalı?
Maksimum 63 karakter uzunluğunda olabilir.

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

govercinteam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

govercinteam

Webmaster / Adana

Standart
Alt 05-12-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
kardeşim emeğine sağlık geçen bir köye gittim yaşlı bir nine bana domain alacam dediDomain Nedir? şaşırdım meyer nine köyün dernek baskanıymıs Domain Nedir?))
demmekki artık ninelerimizde domain,hosting sunucu gibi terimlerin anlamlarını biliyor şaşırdım açıkcasıDomain Nedir?)
Bu mesajdan alıntı yap
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Standart
Alt 05-12-2010 #3
kardeşim emeğine sağlık geçen bir köye gittim yaşlı bir nine bana domain alacam dediDomain Nedir? şaşırdım meyer nine köyün dernek baskanıymıs Domain Nedir?))
demmekki artık ninelerimizde domain,hosting sunucu gibi terimlerin anlamlarını biliyor şaşırdım açıkcasıDomain Nedir?)
HAHA O Anki Durumunu Merak Ediyorum :PDomain Nedir?

Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
satılık domain.. gorguluoglu Satılık Tasarımlar 1 13-05-2010 10:43:58
Satılık Domain Vectorstore.net ve .org gkn Sonuçlanan İlanlar 3 05-03-2010 17:00:05
domain karşılığı logo yapacak! ege_bora Logo Tasarımları 1 14-07-2009 23:57:14
Hosting ve Domain satmak istiyoruz = ??? MAJEZIK Web Tasarımı 1 03-07-2009 01:44:33
Dns ( Domain Name System ) ( Domain isim sistemi ) Red-Blooded Web Tasarımı 0 09-06-2007 15:27:35

Kapat
Şifremi Unuttum?