Donanim Hatalari Ve ÇÖzÜmleri

Donanım Rehberi - Donanim Hatalari Ve ÇÖzÜmleri ...

Cevapla
Donanim Hatalari Ve ÇÖzÜmleri

Donanim Hatalari Ve ÇÖzÜmleri

Alt 13-08-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

DONANIM HATALARI VE ÇÖZÜMLERI

1-Sorun: Pc hoparlörlerinden kesik araliklarla kalin bir beep sesi geliyorsa .

1-Çözüm: RAM bellek takili degildir.RAM belleklerde bozukluk olabilir.RAM bellek yuvaya oturmamistir. RAM belleklerin yerine oturup oturmadigini kontrol edilip yerine oturmussa baska bir bellek ile degistirmek sorunu çözecektir.

2-Sorun: 8 kez kisa beep sesi geliyor.1 uzun 2 kisa beep sesi geliyor . 5 kisa beep sesi geliyor

2-Çözüm: Bu hatalarin 3'ü de grafik karti ile ilgilidir . Ana kartla grafik karti arasinda bir uyusmazlik olabilir .Bu uyusmazlik genelde video RAM den kaynaklanir. Baska bir grafik karti deneyin.

3-Sorun : 6 kez kisa beep sesi geliyor.

3-Çözüm: Klavye islemcisinde problem olabilir. Baska bir klavye deneyin.

4-Sorun : Parity error (at hex ...........) System halted mesaji veriyor, (hex;hataya yol açan bellek biriminin 16'li (hexadecimal)adresidir).

4-Çözüm: Bellek okuma hatasi olabilir.Üzerinde parity(eslik biti)olmayan bir RAM modül kullaniyor olabilirsiniz bu durumda ,CMOS SETUP 'ta memory parity error check seçenegi açik (enable)olabilir.Bu seçenegi kapali (disable)duruma getirerek ;yada üzerinde party olan RAM modülleri kullanin.

5-Sorun : Iki sabit disk bagli ,system beklemeye basliyor ve ardindan C: drive error yada D: drive error hata mesaji veriyor.

5-Çözüm: Büyük olasilikla sabit disk durum jumperlarinda bir yanlislik vardir.Ya da diskler arasinda bir uyum problemi vardir. Bu uyum problemini gidermenin yolu çogunlukla disk siralamasini degistirmekle çözülür. Eger yine çözülmüyorsa ,bu iki disk arasinda bir problem var demektir.

6-Sorun: Bilgisayar hiç komuta cevap vermiyor.

6-Çözüm : Sabit diske gelen güç kablosu ters takilmistir.Yada sabit diski besleyen güç kablosunda kisa devre vardir. Kablolari gözden geçirin. Sabit diski tutan vidalar uzun gelip sabit disk üzerindeki karti kisa devre etmektedir.Vidalari gözden geçirin. Sabit disk bozuk olabilir.

7-Sorun: Hiçbir sekilde iki disk baglanamiyor.

7-Çözüm: Iki disk arasinda giderilemez bir uyumsuzluk olabilir.kontrol kartlarindan gelen kabloda problem olabilir .Ya da kontrol karti ikinci diski desteklemiyordur.baska bir kablo ve kontrol karti deneyin.

8-Sorun : Missing operation system hatasi veriyor.

8-Çözüm:Sabit disk parametreleri CMOS setup 'a yanlis girilmistir. Eklerden yararlanarak düzeltin.Yada bu sabit disk baska bir bilgisayarda farkli CMOS degerleriyle formatlanmistir. A:sürücüsünden açip sabit diske sistem transferi yapin.

9-Sorun : No fixed disks present . Hatasi veriyor.

9- Çözüm : FDISK komutu kullanildi.Sistem sabit diski tanimiyor.CMOS sutup ve kablo baglantilarini gözden geçirin.

10-Sorun: Bilgisayariniz sorunsuz açiyor ancak DOS yükleme aninda birden resetleniyor.

10-Çözüm: Anakart üzerinde mikro islemciye ait jumper ayarlarinda eksiklik olabilir. Örnegin 3v luk bir mikro islemciyi 5v ile besliyor olabilirsiniz. Bu jumper ayarlarini anakart kullanici kilavuzundan düzeltin.

11-Sorun: CMOS setup ayarlarini yaptiktan sonra saklayip bilgisayar yeniden açildiginda ayarlarin sifirlanmis olmasi.

11-Çözüm: Anakart üzerinde CMOS pilinde sorun vardir. Pil bozulmus yada CMOS devresinde bir problem vardir.Öncelikle pili degistirmeyi deneyin.Birçok anakart üzerinde CMOS u sifirlamak için bir jumper vardir.Bu jumper yanlis konumda olabilir.Anakart durumunu gözden geçirin.

12-Sorun: Ön paneldeki isiklar yaniyor sabit diskin motoru çalisiyor güç kaynagi motoru çalisiyor bunlara ragmen ekran karanlik.

12-Çözüm: Güç kaynagindan anakarta voltaj gelmiyor olabilir.baglanti uçlarini çikararak voltaj degerlerini ölçün. Voltaj degeri normal ise ; I/O karti, anakartla uyumlu olmayabilir. Mikro islemci ayarlari yanlis yapilmis olabilir. Anakarti gözden geçirin bozuk olabilir.

13-Sorun: Güç kaynagindan çok ince bir ''zzz'' sesi geliyor. Fan bir an dönüp duruyor.

13-Çözüm: Anakartin, kasaya oturdugu noktada bir kisa devre vardir. Sabit disk ve disket sürücüye giden kablolardan biri kasa içinde sikismis olabilir.

14-Sorun: Sistemde kisa devre var .

14-Çözüm:
• Anakarta gelen besleme kablolarini çikarin.

• Sabit disk ve disket kablolarini çikarin.

• Sabit disk ve disket sürücüye I/O kartindan gelen bilgi kablolarini çikarin.

• I/O kartini çikarin.

• Grafik kartini çikarin.

Bu adimlari her denedi ginizde bilgisayari yeniden açin.sorunun çözüldügü adimda durun.

15-Sorun: Sabit diskten rahatsiz edici bir ses geliyor.

15-Çözüm: Güç kaynagindan gelen power kablosunu degistirin. I/O kartindan gelen bilgi kablosunu çikarin. Sabit dikin motoru ile ilgili sorunu olabilir.

16-Sorun: Disket sürücünün isigi devamli yaniyor.

16-Çözüm: Disket sürücü bilgi kablosu ters takilmis olabilir. Kabloyu gözden geçirin.Bilgi kablosunun kivircik ucu her zaman A sürücüsüne takilmalidir.

17-Sorun: Disket sürücü disketi okumuyor yada hatali okuyor.

17-Çözüm: Disket sürücü CMOS setup'dan yanlis tanimlanmis olabilir. Örnegin 1.44yerine 720 tanimlanmis olabilir. Disket sürücünün kablosu arizali olabilir. I/O kartinin disket sürücü arabirimi bozuk olabilir.kontrol edin. Disket bozuk yada formatsiz olabilir.baska bir disket deneyin.

18-Sorun: Bilgisayar çok agir çalisiyor.

18-Çözüm: Bilgisayarinizin kaç mhz de çalistigini Landmark Test Speed Version 2.0 programi yardimiyla test edin. TURBO anahtarini ve kablosunu gözden geçirin. Mikroislemci hizi anakartin saat hizina uygun olmayabilir anakartin kullanma kilavuzunu gözden geçirin.

19-Sorun: Bilgisayar ''C:>''durumunda iken çakiliyor (kilitleniyor). Numlock tusu,numlock isiginin durumunu degistirmiyor.

19-Çözüm: Böyle durumlarda genellikle bilgisayarin resetlenmesi gerekir. Sorun CMOS ayarinda olabilir.CMOS setup'a girerek Load Bios Defaults seçenegini isletin. Bu seçenek yapilmis tüm tanimlari geri alir. Buna sabit disk ve disket sürücü degerleri dahil degildir. Bu sorun sabit disk üzerinde bed(bozuk)sektöre de neden olabilir.CHKDSK komutunu kullanarak disketteki bozuklugu görüntüleyin.

20-Sorun: Bilgisayariniz az bellek sayiyor.

20-Çözüm: Bu genellikle bir sorun degildir. Gölge ram kullanimindan kaynaklanmaktadir.Gölge ram kullanimi,genisletilmis bellegin bir kisminin BIOS RAM ve Video BIOS 'tan gelen veriler için ayrilmasidir.Bu nedenle gölge RAM ;bir RAM kaybina neden olmaktadir. Bazi CMOS setup'lar gölge RAM seçenegini kapatmaya izin vermektedir
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Standart
Alt 14-08-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bİlgİsayarima Format Attiktan Sonra Wİnap Ve Medİa Player Dan Ses Alamiyorum.drİver Hatasi Verİyor.bİlgİsayarimda Xp YÜklÜ
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 14-08-2007 #3
ses kartının driverini kurun..
Bu mesajdan alıntı yap
aynuriyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aynuriyem

Grafiker / Denizli

Standart
Alt 14-11-2007 #4
bilgisayarı her açtığımda activebugger32 yok uyarısı veriyor
ayrıca masa ustünde kendiliğinden %systemdrive% diye bir klasör oluştu
sorun nedir bilen varsa lütfen acil yardım
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 14-11-2007 #5
bilgisayarı her açtığımda activebugger32 yok uyarısı veriyor
ayrıca masa ustünde kendiliğinden %systemdrive% diye bir klasör oluştu
sorun nedir bilen varsa lütfen acil yardım


Not : Gittiğiniz sitede karşılabileceğiniz her hangi bir problemden sorumlu tutmayınız beni.


activexdebugger32
: Tehlikeli bir virüs yada trojan diyebiliriz. Neden tehlikeli diyorum sebebi piyasadaki çoğu virüs programları bu trojanı bulup temizliyemiyor ve müdahele edemiyorlar. olympos cular bu konu üzerinde yoğunlaşmıştı bir zamanlar. Sizin için biraz araştırdım buldum. İlgili konu hakkında bilgi almak için tıklayınız.
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Standart
Alt 14-11-2007 #6
gokhan bu Dracula'nın virus temızlemesını ben kullanıyorum. genelde HDD veya USB den - external olarak taktıgımız herhangi HDD acmaya kalktıgımız autorun varmıs gıbı ustelık autorun ı bulamayıp hangı porogramla acarım dıye program lıstesını sundugu dusumlarda kullanmıştım. bende sorunsuz temizleme ıslemını yaptı. tabı tam bır programcı olmadıgım ıcın tam ayrıntılı ıncelemesını yapmam mumkun degıl. sadece sorunum cozuldu ona guvenmek durumundayım.

forumda dracula dıye aratabılırsenız o antivuruse ait bi link var. upload etmıstım...
Bu mesajdan alıntı yap
aynuriyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aynuriyem

Grafiker / Denizli

Standart
Alt 14-11-2007 #7
[quote=Gökhan TEKIN;42631][COLOR="Red"]

teşekkür ederim şimdi bakıyorum
ve gerçekten işe yaradı
dracula 3.1 ile tavsiye edrim
Bu mesajdan alıntı yap
ardıç isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ardıç

Öğrenci

Standart
Alt 24-02-2009 #8
yardım etmek isterdim ama ben senin gibianlamıyom
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
donanim, cozumleri, cozum, hatalari

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
İhtiyacınıza Uygun Grafik Çözümleri N/A8 Grafik Sözlük 10 21-10-2009 15:57:24
Donanim Ve Yazilim Kavramlari N/A5 Donanım Rehberi 0 13-08-2007 07:08:08

Kapat
Şifremi Unuttum?