DPI da çalışmak ne demek? matbaada basım için nasıl foto çalışcaz??

Photoshop Dersleri - DPI da çalışmak ne demek? matbaada basım için nasıl foto çalışcaz?? Sponsorlu Bağlantılar Konser afişleri tasarlıyorum yeni başladım 6 ay oldu. Önceleri sitelerde paylaşıyorlardı ama matbaada basım yapacaklarmış yaptığım resimler net olmuyor araştırdım 300 dpı da çalışacaksın dediler ama o nedir ...

gamzekartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gamzekartal

Bilg. Teknikeri / Gaziantep

Alt 06-12-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Konser afişleri tasarlıyorum yeni başladım 6 ay oldu. Önceleri sitelerde paylaşıyorlardı ama matbaada basım yapacaklarmış yaptığım resimler net olmuyor araştırdım 300 dpı da çalışacaksın dediler ama o nedir nasıldır hiç bişi anlamadım yardımcı olabilirmisiniz ???
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

CarverTD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

CarverTD

Grafiker / İstanbul

Alt 06-12-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Photoshopta IMAGE seçeneğinden image size yada command + alt + i tuşlarına bas çıkar o seçenek. Oradan çalışmanın ölçünü belirledikten sonra RESOLUTION seçeniğini 300 Pıxel/Inch olarak seç herhangi bir sorun olmaz böylelikle.
Bu mesajdan alıntı yap
bytgrfk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bytgrfk

Grafiker / İstanbul

Alt 06-12-2012 #3
Photoshopta IMAGE seçeneğinden image size yada command + alt + i tuşlarına bas çıkar o seçenek. Oradan çalışmanın ölçünü belirledikten sonra RESOLUTION seçeniğini 300 Pıxel/Inch olarak seç herhangi bir sorun olmaz böylelikle.
Daha önceden çalışılmış ebatları doğru fakat resolutionu 72 pixel/inch olan dosyayı 300 pixel/inch'e çevrildiğinde işlem tamam mıdır?
Bu mesajdan alıntı yap
gamzekartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gamzekartal

Bilg. Teknikeri / Gaziantep

Alt 09-12-2012 #4
çok teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
lusy90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lusy90

Grafiker / İstanbul

Alt 24-12-2012 #5
bytgrafık. çalışma bitmiş psd olarak duzenleme yapıcaksan 72 dpısa 300e çekmeye calısırsan elbet bozulmalar olur die biliorum.
Bu mesajdan alıntı yap
fsahinoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fsahinoglu

Grafiker / Trabzon

Alt 24-12-2012 #6
afişler sanırım 35x50 yada 50x70 aras gibi olacak sanırım 300 dpi de photoshoplan çalışmak birazda bilgisayarın performansına bağlıdır özellikle ram ram yetersiz kalırsa harddiskin normal hdd'yse yavaşlamalar kayıt esnasında zaman almalara neden olacaktır.

bunlar bilgin olsun diye yazdım...
Bu mesajdan alıntı yap