Dpi sorunu

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Dpi sorunu ...

Dpi sorunu
mel_a_nkoli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mel_a_nkoli

Grafiker / İzmir

Dosya19

Dpi sorunu

Alt 18-08-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba tekrar..

Gazete dizgisi yapılırken resimler CMYK 300 Dpi olarak ayarlandı ve hatta koyu olan fotolar ctrl+b kısayolu ile parlaklığı açıldı. Ancak yinede baskıda fotolar çok koyu çıktı. nedeni nedir? 300 yerine 200 dpi mı yapmalıyım? yada başka bir yolmu vardır?

Baskıya göndermeden önce "Publish to pdf" ile web seçeneği kullanılarak pdfe çevrilerek gönderildi. Bunun bir zararı varmıdır bilmiyorum

yardımlarınızı bekliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

harunirgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

harunirgin

Grafiker / Sakarya

Alt 18-08-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Çözünürlüğü 300 yapmanız daha doğru. Koyu çıkması sanırım Web ayarlarını seçtiğinizden fotolar rgb ye dönüşmüştür ve baskıda sorun çıkması büyük ihtimal. CMYK ve 300 dpi yapmanız gerekiyor. PDF ayarlarıyla ilgili de sitede birçok konu mevcut;

Corel x5 baskı için pdf ayarı

Corel'den PDF yapmak

Corelden pdf baskıya yollama.
Bu mesajdan alıntı yap
selimbabat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

selimbabat(28)

Grafiker / Ankara

Alt 22-08-2012 #3
Genelde bu tür baskılarda renkler koyulaşabiliyor. Bu yüzden çalışmayı baskıya gönderirken görsellerin parlaklığını olması gerekenden daha parlak yapmak gerek ki normal çıksın. DPI ayarına gelince; baskıda kullanılan çözünürlük harunirgin'in de belirttiği gibi 300dpi'dır. Bir de publish pdf dediğinizde web seçeneğini seçerseniz dosyanızı webde yayınlanabilecek boyutlarda, formatta ve çözünürlükte çıkaracaktır. Bu da baskı esnasında gerek çözünürlük gerekse renkler konusunda başınızı ağrıtabilir.
Sana tavsiyem Publish pdf dediğinde X-3 seçeneğini seçmendir. Böylece baskıda sorun yaşama riskin en aza inecektir. Kolay gelsin üstat.
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 22-08-2012 #4
Arkadaşlar merhaba tekrar..

Gazete dizgisi yapılırken resimler CMYK 300 Dpi olarak ayarlandı ve hatta koyu olan fotolar ctrl+b kısayolu ile parlaklığı açıldı. Ancak yinede baskıda fotolar çok koyu çıktı. nedeni nedir? 300 yerine 200 dpi mı yapmalıyım? yada başka bir yolmu vardır?

Baskıya göndermeden önce "Publish to pdf" ile web seçeneği kullanılarak pdfe çevrilerek gönderildi. Bunun bir zararı varmıdır bilmiyorum

yardımlarınızı bekliyorum.
Gazete baskısına uygun tram kullanılmamış olabilir mi?
Bu mesajdan alıntı yap
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 22-08-2012 #5
gazete baskıları ofsete göre çok farklılık içerir. Herşeyden önce 300 DPI değildir. 200 küsürlerde ama net hatırlamıyorum. Renkler epey bi açık olmalı. Hele hele insan yüzü gibi durumlarda mavi nerdeyse tamamen silinir. Siyah desen keza öyle. En iyisi gazetenin grafik servisinde bilgi almaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
mel_a_nkoli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mel_a_nkoli

Grafiker / İzmir

Alt 24-08-2012 #6
gazete baskıları ofsete göre çok farklılık içerir. Herşeyden önce 300 DPI değildir. 200 küsürlerde ama net hatırlamıyorum. Renkler epey bi açık olmalı. Hele hele insan yüzü gibi durumlarda mavi nerdeyse tamamen silinir. Siyah desen keza öyle. En iyisi gazetenin grafik servisinde bilgi almaktır.
resimlerin parlaklığını ctrl+b kısayolu ile açmaktan başka hangi seçenek kullanılabilr? siyahları azaltmak için.. ?
Bu mesajdan alıntı yap