Dreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler

Dreamweaver - Dreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler ...

Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 30-05-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde Dreamweaver framesetleri göreceğiz. Ve sık kullandığınız siteler için güzel bir uygulama yapacağız.

İlk önce Dreamweaver'da yeni bir doküman açıyoruz. Daha sonra üst tarafta bulunan Modify menüsünden Frameset seçeneğine gelip açılır menüden istediğimiz frame üstüne tıklıyoruz. Ben Split Frame Up seçeneğini seçtim. Sonra her 2 framenin ortasında bulunan border'ını tıklıyoruz ve seçili hale getiriyoruz. Daha sonra Dreamweaver'ın "code" bölümüne geçiyoruz ve:

<frame src="c:\\" />
<frame src="c:\\" />

Bu kodları buluyoruz (c:\\ sizde başka bir link olabilir) o linkleri silip istediğiniz linkleri yazıyorsunuz. Ben:

<frame src="http://www.google.com.tr" />
<frame src="http://www.grafikerler.net" />

Üstteki linkleri verdim. Designed bölümüne gelirseniz karşınıza her 2 framede de:

Remote file:http://www.siteisimi.com

yazısı yer alacaktır, eğer bu üstteki yazı design bölümünde her 2 framedede yer alıyorsa işleminiz olmuştur.

Şimdi dosyalarınızı kaydedin ve çalıştırın, aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi sık kullandığım her 2 site de bir browser içinde çıkmaktadır ve böylece yapacağımız işlemler daha da kolay olacaktır.

Örnek:

Üstteki örnekte gördüğünüz gibi zahmetsizce 2 site arasında geçiş yapabiliyoruz hatta istediğimiz sitenin framesetini büyüterek diğer sitenin altta kalmasını ve sadece tek siteyi kullanmayı sağlayabiliriz. Yahut 2 siteyi de aynı anda yarım frame şeklinde kullanabiliriz.

Tabi ki siz değişik taktikler uygulayarak daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 21-07-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
paylasim için tşk
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 21-07-2008 #3
Ali, her şey çok güzel ama resimler ekleseydın, tam süper olacakt. butonları menü bula ne kadar 2 saat geçtı:utann: tabi bu illustrator değilDreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler

ders için teşekkür ederim bu program ilk bakıştan sevdım. çoktan beri kurcalmayı düşünuyordum. denk bugüne geldıDreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler ay çok mutluyumDreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler Dreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler Dreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler :angel: ellerine sağılık...

peki istediğim kadarı ile ben kodları yazabiliyorum değil mi?

:utann: becerebildim :utann: çok mutluyumDreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler Dreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler Dreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler :angel: ellerine sağılık...

teşekkür ederim ders için...sen illustrator öğrenirsin bende dreamweaver:angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Yeliz GÖKÇEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yeliz GÖKÇEN

Grafiker / İzmir

Alt 21-07-2008 #4
bende bu başlığı arıyordumDreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler
teşekkürler paylaşımlarına sağlık!
Bu mesajdan alıntı yap

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 21-07-2008 #5
Melisa pekala sen bana illustrator öğret bende sana dreamweaver öğreteyim.

Ayrıca hiç görsellik olmadan da sırf kod yazabilirsin.

Açtığın sayfanın sol üst köşesinde 3 tane buton var:

Code :Sayfanın kodlarını görewceğin kısımdır.Buraya tıklayarak web sayfasını sadedce kod yazarak yapabilirsin.Ama çok iyi coder değilsen "Design" de çalışmanı tavsiye ederim.
Split :Yarım pencere kod bölümü yarım pencerede görsel tasarım bölümünü göreceğin kısım.
Design:Sadece görsel olarak tasarım yapacağın kısımdır.
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 21-07-2008 #6
Teşekkür ederim Ail. Design tamam neye ariyor anladım. split ne için lazım bu durumda... yok yok bunu vakit ayırmak karıştırmam lazım:angel: taktim ben onu şimdiDreamweaver'da Frameset ile Sık Kullanılan Siteler
Bu mesajdan alıntı yap

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 21-07-2008 #7
Split ,Dreamweaver da görsel olarak hiç kod yazmadan birşeyler yapman bazen mümkün olmuyor.Bu durmda Split e tıklarsan hem kod bölümünü hemde tasarım kısmını görebilirsin.Yani ne yaptığığı kodun neye yaradığını altta duran tasarım kısmında göreceğin için kod öğrenmede büyük fayda sağlar.Splite tıkla görsel tasarım sayfasında herhangi bir nesneye tıkla bu bir resim olabilir.Split ksımında ise tıkladığın resmin kodlarının nerede olduğu hemen üzerleri seçilerek sana bildirilir ve yazacağın kodun başka bir yere yazılmasını önler.Kodunu yazdıktan sonra F5 basarsan yaptığın kod değişikliğini görsel tasarım sayfasında da uygulandığını görürürsün.
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 21-07-2008 #8
Split ,Dreamweaver da görsel olarak hiç kod yazmadan birşeyler yapman bazen mümkün olmuyor.Bu durmda Split e tıklarsan hem kod bölümünü hemde tasarım kısmını görebilirsin.Yani ne yaptığığı kodun neye yaradığını altta duran tasarım kısmında göreceğin için kod öğrenmede büyük fayda sağlar.Splite tıkla görsel tasarım sayfasında herhangi bir nesneye tıkla bu bir resim olabilir.Split ksımında ise tıkladığın resmin kodlarının nerede olduğu hemen üzerleri seçilerek sana bildirilir ve yazacağın kodun başka bir yere yazılmasını önler.Kodunu yazdıktan sonra F5 basarsan yaptığın kod değişikliğini görsel tasarım sayfasında da uygulandığını görürürsün.
hm anladım, öylece hem önizleme hemde aynı zamanda değişikleri yapabiliyorsun, yani tasarım yaparken en mantıklısı Split kullanmak.
Bu mesajdan alıntı yap
Rüveyda SALIK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Rüveyda SALIK

MissGraphic

Grafiker / Bursa

Alt 21-07-2008 #9
Teşekkürler Ali Emre.
Bu mesajdan alıntı yap

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 21-07-2008 #10
Ben teşekkür ederim Miss.

Sadece kod yazacağım veya kodları kontrol edeceğim zaman spliti kullanıyorum.Onun dışında Design sayfasında çalışamamı yapıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
dreamweaver, frame, frameset