Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’

Fotoğrafçılık - Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’ ...

Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 09-01-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="DarkGreen"]Alman fotoğraf sanatçısı Andreas Gursky’nin 1999 tarihli “Rhein II’” adlı fotoğrafı, açık artırmada 4.3 milyon dolara satıldı.

ABD’nin New York kentindeki Christie’s müzayede evinde düzenlenen açık artırmada satılan fotoğraf, bugüne dek en pahalıya satılan fotoğraf oldu. Panoramik baskı, 6 ayrı fotoğraftan oluşan seri çalışmasının bir parçası.[/COLOR]

Bu fotoğrafla ilgili eleştirileriniz varsa paylaşmanızı dilerim arkadaşlar.

114 kisi bakmis ama bir yorum yok ( bir grafikerler.net klasigi ) Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

niLqün.672 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

niLqün.672

Öğrenci (Grafik) / Edirne

Alt 02-02-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Fotoğraf oldukça güzel, sular pırlanta hissi verdi bana nedense. Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’
Ama neden o kadar pahalıya satılmış, ayrı bir anlam yükleyemedim açıkçası.
Paylaşım için teşekkürler, daha geniş bir bilgiye sahip olanlar vardır belki.
Bu mesajdan alıntı yap
evreninmerkezi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evreninmerkezi(28)

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Alt 02-02-2012 #3
oldukça sade ve zarif ayrıca barkod sistemi gibi sanki o bölgenin koordinatları yakalanmış ve fotoğrafa işlenmiş.Oldukça orijinal ama yine de bu fiyata değer mi bilmem Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’
Bu mesajdan alıntı yap
_Anathema_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_Anathema_(31)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-03-2012 #4
114 kisi bakmis ama bir yorum yok ( bir grafikerler.net klasigi ) Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’
O bakanların içinde bende varım. Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’ Çünkü ne diyeceğimi bilemedim. Neden çok pahalıymış diye düşündüm durdum. Valla bi hikmet vardır illaki ama ben bilemiyorum. Sanırım bu konu beni aşıyor Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’ Güzel gözlerinden hasretle öperim. :kiss1:
Bu mesajdan alıntı yap
Mukadderat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mukadderat(37)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-03-2012 #5
Ben de merak ettim hatta biraz araştırdım ama bulamadım. Oran ve orantı olarak çok net galiba ondan pahalı. Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’1:

Dinlendirici bir etkisi de var tabii.
Bu mesajdan alıntı yap
hkaramahmut isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hkaramahmut

Öğrenci (Diğer) / İzmir

Alt 06-05-2012 #6
Bence o parayı ona vereceğine kaliteli bir fotoğraf makinesi alıp aynı fotoğrafı çekse daha iyi olurmuş . Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’ Gereksiz yere o kadar para vermemiş olurdu .
Bu mesajdan alıntı yap
ferruha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ferruha

Hiç Biri / Bursa

Alt 03-06-2012 #7
bence gayet başarılı yani çizgiler cetvel ile çizilmiş gibi doğru açıyı yakalamak çok zor olmalı baksanız ya sudaki dalgalar bile kompozisyonun bir parçası olmuş ayrıca her fotoğraf bir kere çekilir aynı fotoğrafı ikinciye çekme şansı hiç olmaz o yüzden her fotoğraf çok değerlidir ama bu rakkam da çok ya Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’
Bu mesajdan alıntı yap
Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 16-07-2012 #8
Fotoğraf oldukça güzel, sular pırlanta hissi verdi bana nedense. Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’
Ama neden o kadar pahalıya satılmış, ayrı bir anlam yükleyemedim açıkçası.
Paylaşım için teşekkürler, daha geniş bir bilgiye sahip olanlar vardır belki.
oldukça sade ve zarif ayrıca barkod sistemi gibi sanki o bölgenin koordinatları yakalanmış ve fotoğrafa işlenmiş.Oldukça orijinal ama yine de bu fiyata değer mi bilmem Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’
O bakanların içinde bende varım. Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’ Çünkü ne diyeceğimi bilemedim. Neden çok pahalıymış diye düşündüm durdum. Valla bi hikmet vardır illaki ama ben bilemiyorum. Sanırım bu konu beni aşıyor Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’ Güzel gözlerinden hasretle öperim. :kiss1:
Ben de merak ettim hatta biraz araştırdım ama bulamadım. Oran ve orantı olarak çok net galiba ondan pahalı. Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’1:

Dinlendirici bir etkisi de var tabii.
Bence o parayı ona vereceğine kaliteli bir fotoğraf makinesi alıp aynı fotoğrafı çekse daha iyi olurmuş . Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’ Gereksiz yere o kadar para vermemiş olurdu .
bence gayet başarılı yani çizgiler cetvel ile çizilmiş gibi doğru açıyı yakalamak çok zor olmalı baksanız ya sudaki dalgalar bile kompozisyonun bir parçası olmuş ayrıca her fotoğraf bir kere çekilir aynı fotoğrafı ikinciye çekme şansı hiç olmaz o yüzden her fotoğraf çok değerlidir ama bu rakkam da çok ya Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’
Konuyla ilgili katılımınız için teşekkür ederim arkadaşlar..
Belki ilginizi çeker.. zamanında topladığım birkaç bilgi.

Art Director Süleyman Okan'nın M. Serdar Kuzuloğlu'na bu foto ile ilgili yazdığı görüşleri;

Sevgili Mustafa. Gursky kariyerinin doruğunda ve hala yükselen bir sanatçı. Alıcı hakkında henüz bilgi yok, tahminen hiç çıkmaz. Para aklama, elindeki Gurskyler'in değerini yükseltmek için açık artırmada fiyat tırmandırma, Gursky'nin kendi adamının almış olması vs gibi komplo teorilerini bir kenara atalım.

Bu eser Gursky'nin işlerini dijital manipülasyona uğratmaya başladıktan sonraki yıllarına, ama o dönemin tekniğinin iyice olgunlaştığı bir ana ait. Sanıldığı gibi kamerayı doğrultup nehri çekmiyor. Oradaki binaları, insanları, pisliği vs silerek romantik bir manzara resmine benzetiyor.

Bu bildiğiniz basit bir Photoshoplama da değil. Gursky çok özel çekim ve baskı teknikleri kullanarak çok berrak, renkleri çok canlı, dev boyutta (işleri genelde 2.5x3 metre boyutlarında), ama o büyüklüğüne rağmen detayları ful gösteren, bulanıklaşmayan, bildiğiniz dergi/lcd monitör vs üzerinde gördüğünüz fotolardan çok daha fazla dpi içeren (bunun bir de 3 metreye yayıldığını hayal edin), dijital manipülasyonun da bütün izlerini başarıyla gizleyen bir tekniğin ürünü.

Eserin piyasada edisyonu çok az (bildiğim kadarıyla iki adetten biriydi). Sanat fotoğrafları limitli basılır, bu eserden sadece 6 adet basıldı ve asla daha fazla basılmayacak. 4 tanesi büyük müzelerde. Yani satın alınması mümkün olan 2 edisyondan biriydi. Alındı.

Son olarak, Gursky bütün işleri arasında, bunu en çok sevdiğini, basitliğinin ve sakinliğinin huzuruna vurulduğunu söyler.

Eserleri zaten kapışılan, limitli sayıda olduğu için kapıştıkça fiyatı yükselen ve yükselmeye devam edecek bir sanatçının, müzeler tarafından zaten ölümsüzleştirilmiş ve kendisinin de çok sevdiği, son olarak ve en önemlisi duvarına astığında (asacak büyüklükte evi alabilirsen öncelikle) hakikaten hayranlık ve huzurla bakacağın bir eserine yatırım yapmak, hiç ama hiç şaşılacak bir şey değildir.

Orhan Cem Çetin (fotoğraf sanatçısı, akademisyen):

Gursky’nin yapıtlarını bu denli değerli kılan, sanatçının kültür dünyamızdaki çok önemli yerinden bağımsız olarak, büyük ölçüde spekülatiftir.
Nispeten kolay elde edilmiş gibi görünen, minimal hatta sıradan izlenimi uyandıran bu yapıtın bu kadar çok para etmesi de muhtemelen Gursky’nin yine sınırlı edisyon olan başka işlerinin daha önce büyük fiyatlara satılmış olmasıdır.
Öte yanda, Gursky’nin çalışmalarının yarattığı izleyici deneyimi orijinalleri karşısında tam anlamıyla yaşanabilir; bir kitap sayfasında ya da internette değil.
‘Bunu ben de yaparım’ yaklaşımı ise sanat tarihi boyunca çokça dile getirilmiştir.
Yanıt da genellikle ‘Yapsaydın o zaman’ olmuştur.

Levent Çalıkoğlu (İstanbul Modern’in şef küratörü):

Gursky çok yaratıcı bir sanatçı.
Teknolojinin tüm olanaklarını kullandığı dijital çalışmaları özellikle fotoğraf ekonomisinde büyük kırılmalara yol açtı.
Etkili, şaşırtıcı, genel algıyı bozan sanat eserleri kimi zaman sanat ekonomisinin ikonları haline gelebiliyor.
Gursky de fotoğraf alanında böyle bir sanatçı. Bugün sanat ekonomisi rekor arayışı peşinde. Yapıtı değil rekoru elde etme yarışı…
Bu mesajdan alıntı yap
kadiror isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kadiror

Hiç Biri / İstanbul

Alt 17-07-2012 #9
bir fotoğraf, kelebek kanadı bile defalarca çekilebilir. Başkasınında çekebileceği bir fotoğrafa 4 milyon dolar verilmez. Bana 100 bin dolar verin ben o fotoğrafın aynısnı çekerimde yaparımda. Şimdi yapsaydın diyenlerede cevabım şu.. Ben yapsam aynısını 1 dolar bile vermezler. Çünkü adım kadir..Fotoğrafın para etmesinin altındaki yatan sebeplerin arasında fotoğraf'ın sebebi %1 bile değildir bence..Fotoğrafta etse etse o kadar eder zaten..
Bu mesajdan alıntı yap
GrapikselDesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GrapikselDesign

Grafiker / Kayseri

Alt 17-07-2012 #10
müsrüflük bu bence bu kadar parayı verende akıl yok Dünyanın en pahallı fotoğrafı - Andreas Gursky ‘Rhein II’
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları