Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...

Heykel - Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar... ...

Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 14-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

25 aralık 2007 - 13 nisan 2008 tarihleri arasında
Yapı Kredi Vedat Nedim Tör müzesi,
Anadolu'da köklü bir kültür yaratarak kendilerinden sonra gelen
Roma ve Yunan Uygarlıklarını etkileyen/geliştiren Friglerin yapıtlarını/eserlerini konu eden bir sergiye ev sahipliği yaptı.
O dönemde defalarca gezdiğim bu sergide çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim.
Çalınan tarihimizi "eyvah çalındılar" içerikli haberlerden öteye taşımak, tanımak, bilmek adına inceleyeceğinizi umuyorum.

Ve Örnekleri;

Not: Çekimleri flaşsız yaptığım için netliklerinde problem var, biliyorum.. Kusura bakmayın emi arkadaşlar Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...

Bu arada Friglerden bahsedipte Midasın Eşek Kulaklarını anmadan geçmek olmaz :giggle:

Daha Fazla Bilgi için Yararlı Linkler;
FRİG DEVLETİ(MÖ. 750-300) | www.ozcanbortepe.com
FRiG UYGARLIĞI SERGiSi | Geziyorum.net - Aklım Fikrim Gezmekte!
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

N.design isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N.design(32)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 14-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Müze ye gitmiş kadar oldum teşekkürler paylaşım için
Bu mesajdan alıntı yap
child_play isimli Üye şimdilik offline konumundadır

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 14-03-2010 #3
Paylaşım için teşekkürler Nur. Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar... Kum Taşı Kybele Başı ve Askılı Friz Levhaları çok hoşuma gitti. Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar... Yüreğine sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 14-03-2010 #4
Müze ye gitmiş kadar oldum teşekkürler paylaşım için
Paylaşım için teşekkürler Nur. Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar... Kum Taşı Kybele Başı ve Askılı Friz Levhaları çok hoşuma gitti. Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar... Yüreğine sağlık.
İncelediğiniz için ben teşekkür ederim asıl Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...
Bu mesajdan alıntı yap
finfik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

finfik

Grafiker / İstanbul

Alt 14-03-2010 #5
paylaşım için teşekkürler Nur Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...

Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 14-03-2010 #6
Frig vadisinin bulunduğu bölgede yaşıyorum. Tarihi eserlerin alelade taşlar gibi, tarla sınırları olarak dizildiği bir bölgede.. (Bunun en bariz örneğini Kütahya Çavdarhisar'da Aizanoi 'Harabeleri'nde görebiliyoruz)

Frig vadisinde üretim yapan bir sanayicimizin isteği üzerine epey araştırma yapmaya çalışmış ve aradığımız konularda hiç bir bilgiye ulaşamayıp, fotografları manipüle ederek sonuç almaya çalışıp sonra vazgeçmiştik; sahtekarlık olacağı düşüncesi ile..

Hititlerle ve Lidyalılarla zaman zaman karıştırılan Friglerin, adeta tarihten buharlaşarak yokolması gibi bir durumla karşılaşınca, bu konuların ne kadar araştırılmaya muhtaç olduğunu daha iyi anlamıştık..

En son dün araştırırken "Hayat ağacından beslenen keçiler" figürleri ile karşılaşıp, onları kullanmayı düşünmüştüm ama bilinen bir şey olmadığından vazgeçtim.. (Bkz. Askılı Friz Levhası)

Oralarda çok dolaştığım halde maalesef yerinde değil de, nette karşılaştığım ve çok etkilendiğim "Kümbet Kale" fotografı ile konuya katkı sağlamak istiyorum..

Bu konudaki hassasiyetiniz ve paylaşımınızdan dolayı, çok teşekkür ediyor ve kutluyorum.. Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...

Bu mesajdan alıntı yap

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 15-03-2010 #7
paylaşım için teşekkürler Nur Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...

Ben teşekkür ederim finfik.

Frig vadisinin bulunduğu bölgede yaşıyorum. Tarihi eserlerin alelade taşlar gibi, tarla sınırları olarak dizildiği bir bölgede.. (Bunun en bariz örneğini Kütahya Çavdarhisar'da Aizanoi 'Harabeleri'nde görebiliyoruz)

Frig vadisinde üretim yapan bir sanayicimizin isteği üzerine epey araştırma yapmaya çalışmış ve aradığımız konularda hiç bir bilgiye ulaşamayıp, fotografları manipüle ederek sonuç almaya çalışıp sonra vazgeçmiştik; sahtekarlık olacağı düşüncesi ile..

Hititlerle ve Lidyalılarla zaman zaman karıştırılan Friglerin, adeta tarihten buharlaşarak yokolması gibi bir durumla karşılaşınca, bu konuların ne kadar araştırılmaya muhtaç olduğunu daha iyi anlamıştık..

En son dün araştırırken "Hayat ağacından beslenen keçiler" figürleri ile karşılaşıp, onları kullanmayı düşünmüştüm ama bilinen bir şey olmadığından vazgeçtim.. (Bkz. Askılı Friz Levhası)

Oralarda çok dolaştığım halde maalesef yerinde değil de, nette karşılaştığım ve çok etkilendiğim "Kümbet Kale" fotografı ile konuya katkı sağlamak istiyorum..

Bu konudaki hassasiyetiniz ve paylaşımınızdan dolayı, çok teşekkür ediyor ve kutluyorum.. Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...

Katkınız ve bilgilendirmenizden dolayı minnettarım.. Peki hala umut var mı doktor bey? Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...
Bu mesajdan alıntı yap
evrem03 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evrem03(24)

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Alt 15-03-2010 #8
paylaşım için teşekkürler çok ilginçler Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...
Bu mesajdan alıntı yap
Zerdali16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Zerdali16

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Alt 15-03-2010 #9
paylaşım için sağol Nur Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar... çok güzeller, gündelik eşyalardan biri kek kalıbına benziyor Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...
Bu mesajdan alıntı yap

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 15-03-2010 #10
paylaşım için teşekkürler çok ilginçler Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...
Zaman ayırıp incelediğin için ben teşekkür ederim canım Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...

paylaşım için sağol Nur Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar... çok güzeller, gündelik eşyalardan biri kek kalıbına benziyor Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...
Evet ya.. Hiç o gözle bakmamıştım.. Siz söyleyince ben de benzettim Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...
İncelediğiniz için ben teşekkür ederim Dünyanın ilk büyük frig sergisinden fotoğraflar...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları