dvd kalitesini nasıl arttırabilirim???

Edius - dvd kalitesini nasıl arttırabilirim??? Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar ben düğün çekimi yapmaktayım.Müşteri çeksin diye her çekmiş olduğum görüntüye effect atmaktayım.Fakat effect attıktan sonra render diyorum ve Print'ten direkt olarak dvd'ye aktarıyorum bana göre sanki biraz ...

hectorbulut isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hectorbulut

Öğrenci (Grafik) / Burdur

ünlem

Alt 18-04-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar ben düğün çekimi yapmaktayım.Müşteri çeksin diye her çekmiş olduğum görüntüye effect atmaktayım.Fakat effect attıktan sonra render diyorum ve Print'ten direkt olarak dvd'ye aktarıyorum bana göre sanki biraz görüntü kalitesi düşüyor.Bu görüntü kalitesini edius'a ilk girdiği gibi kalması ve 1 dvd'ye sığabilmesi için nasıl ayarlamam gerekmektedir.Kamera= Sony hdv 1000p
Aktarma cihazı s-link 1394a combo card...Yada başka bir yazdırma yolu varsa söyleyebilir mi ??? Edius'u ilk açtığımda seçtiğim ayarlar Generic OHCI SD NTSC 720*480 59.94i 4:3 (DVD) bu yolla seçiyor effectleri atıyor video'mu hazırlıyorum ve direct olarak dvd'ye yazdırıyorum.Daha önce file Export Project - AAF diyerek önce pc'ye kaydediyor ve Nero yardımı ile yazdırıyordum o uzun sürdüğü için böyle yapıyorum..Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

poyrazhan55 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poyrazhan55

Yetkili

Fotoğrafçı / Kocaeli

Alt 18-04-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşlar ben düğün çekimi yapmaktayım.Müşteri çeksin diye her çekmiş olduğum görüntüye effect atmaktayım.Fakat effect attıktan sonra render diyorum ve Print'ten direkt olarak dvd'ye aktarıyorum bana göre sanki biraz görüntü kalitesi düşüyor.Bu görüntü kalitesini edius'a ilk girdiği gibi kalması ve 1 dvd'ye sığabilmesi için nasıl ayarlamam gerekmektedir.Kamera= Sony hdv 1000p
Aktarma cihazı s-link 1394a combo card...Yada başka bir yazdırma yolu varsa söyleyebilir mi ??? Edius'u ilk açtığımda seçtiğim ayarlar Generic OHCI SD NTSC 720*480 59.94i 4:3 (DVD) bu yolla seçiyor effectleri atıyor video'mu hazırlıyorum ve direct olarak dvd'ye yazdırıyorum.Daha önce file Export Project - AAF diyerek önce pc'ye kaydediyor ve Nero yardımı ile yazdırıyordum o uzun sürdüğü için böyle yapıyorum..Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
öncelikle neden NTSC yayın standartını seçtiğini anlayamadım NTSC yayn formatı genelde japonya ve amerika gibi ülkelerde kullanılan 525 yatay çözünürlük çizgisi ve saniyede 30 kareden oluşuşan bir formattır, oysa ki avrupadaki birçok ülke gibi bizim ülkemizde de pal yayın standartı kullanılmaktadır yani 625 yatay çözünürlük çizgisi ve saniyede 25 kare

Aldığımız DVD filmler 24, 25, yada 30 fps (kare / saniye) olabilir. Bunlar gibi dijital formatta saklanan filmler bu sistemlere uyunlu olması için farklı çözünürlükte bulunurlar,
4X3 görüntü formatı (televizyon) için
PAL 720 x 576 pixel dir.
NTSC ise 720 x 480 pixel dir.
Yani PAL bir kareyi 414720 pixelden oluştururken, NTSC 345600 pixelden oluşturur. Sonuçta PAL ile daha mutlu oluruz. "PAL 60" ise 16X9 görüntü formatında çok daha iyidir
NTSC ve PAL ın diğer bir farkıda renk sinyalleridir o yüzden bence sen 720*576 çözünürlükte 25 fps lik bir proje açmalısın ve kameranla ne tür yatay dikey çekim yaptıysan ( aspect ratio 4*3 yada 16*9 ) ona göre de proje açarsan daha iyi olur

umarım çok kafanı karıştırmamışımdır ama kısaca sen ntsc den vazgeç derim ben sana

kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap

hectorbulut

Alt 19-04-2011 #3
peki öyle yaptığım zaman dvd'ye sığacak mı ?? 4.7 dvd boyutu için konuşuyorum..Cevap için saolasın
Bu mesajdan alıntı yap

hectorbulut

Alt 19-04-2011 #4
peki bir de aktarma için ulead video studio 10 kullanıyorum progrm için farklı önereceğin bişey var mı ? veya aktarma kartım ideal mi daha farklı ne kullanabilirim ???
Bu mesajdan alıntı yap

poyrazhan55

Yetkili

Fotoğrafçı / Kocaeli

Alt 19-04-2011 #5
peki öyle yaptığım zaman dvd'ye sığacak mı ?? 4.7 dvd boyutu için konuşuyorum..Cevap için saolasın
valla onuda sen ayarlayacaksın olmazsa yaptığın projeyi direk edius programında dvd ye yazdırabilirsin
Bu mesajdan alıntı yap

poyrazhan55

Yetkili

Fotoğrafçı / Kocaeli

Alt 19-04-2011 #6
peki bir de aktarma için ulead video studio 10 kullanıyorum progrm için farklı önereceğin bişey var mı ? veya aktarma kartım ideal mi daha farklı ne kullanabilirim ???
aktarma için ulead fena değildir ama burda asıl önemli olan senin capture kartının kalitesidir hangi kartı kullandığını yazarsan daha sağlıklı bir cevap verebilrim sana
Bu mesajdan alıntı yap

hectorbulut

Alt 21-04-2011 #7
s-link 1394 a kullanıyorum aktarma için bence en ideal'i bu diğerlerine o kadar para verip aynı verimi almak saçma geliyor daha önce snazzi kullanmıştım ama bu kart bence ondan daha kaliteli aktarım yapıyor....tabi sizin fikirleriniz v düşüncelerinizde benim için önemli...
Bu mesajdan alıntı yap

poyrazhan55

Yetkili

Fotoğrafçı / Kocaeli

Alt 21-04-2011 #8
s-link 1394 a kullanıyorum aktarma için bence en ideal'i bu diğerlerine o kadar para verip aynı verimi almak saçma geliyor daha önce snazzi kullanmıştım ama bu kart bence ondan daha kaliteli aktarım yapıyor....tabi sizin fikirleriniz v düşüncelerinizde benim için önemli...
ben sana benim yaptığım sistemi söyleyeyim, önce master görüntümü avi olarak pc ye kaydediyorum ondan sonra görüntüler üzerinde oynama yapıp kurguladıktan sonra ya mpeg2 yada wmw. olarak dışa aktarım alıyorum çokta tadında bir görüntü elde ediyorum, ayrıca bendeki kartta sinazzi
Bu mesajdan alıntı yap

hectorbulut

Alt 26-04-2011 #9
ben ise Ullead Video Studio 10 yardımıyla dvd olarak pc'me kaydediyorum.Sonra Edius'ta düzenlemelerimi yaptıktan sonra dvd 4:3 olarak direkt olarak cd ye aktarıyorum ama benim aradığım kamera hd çekim yapıyor bu görüntüyü direkt olarak pürüzsüz bişekilde edius'tan geçirerek dvd'ye yazdırmak
Bu mesajdan alıntı yap

hectorbulut

Alt 26-04-2011 #10
yha ben sürekli hd programlar izlediğimden dolayı aynı görüntünün peşindeyim anlamadım.Benim için sorun oluyor fakat hiç bir müşterim görüntü kötü olmuş diye cevap vermiyor hatta gerçekten çok beğeniorlar ama bende ki bu hazımsızlık ne anlamadım=))
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları