Eee... Logoyu biraz daha büyütebilir miyiz acaba?

Graficafe - Eee... Logoyu biraz daha büyütebilir miyiz acaba? ...

Hades isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hades

Hiç Biri / Bursa

Alt 27-07-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu soruyu kimbilir kaç kez duymuşsunuzdur. Bir ilan yapmışsınızdır ya da bir katalog, belki bir flyer ya da poster; sonra bunu müşteri temsilcinize yollar ve müşteriden onay gelmesini beklersiniz. Sonra ne olur? Müşteri temsilcisi, elinde bir kağıtla ya da mail atarak size cevap verir: Logoyu biraz büyütmemizi istiyorlar!
İlk önce şakaklarınızda bir oynama hissedersiniz. Elinizin altındaki mouse'a sinirli bir şekilde tıklamaya ve ekrana boş boş bakmaya başlarsınız. Ona dönerek, 'neden' diye sorduğunuzda, 'müşteri böyle istiyor' yanıtını alırsınız. Keşke, dersiniz, müşteriye şöyle bir yanıt verseler: "Reklamın iyi olduğu konusunda hemfikir miyiz? Stratejik olarak doğru ve yaratıcılık anlamında akılda kalıcı mı? Ama bunun farkında bile olmayan sevgili müşteriniz sizden, logosunu büyütmek ve sayfada sadece onun görünmesini istediğini belirtir. Reklamın durdurucu olması, okuyucunun ilgisini çekmesi ve yaratıcılığı zaten logoyu görünür kılacaktır çünkü okuyucu bu reklamın kime ait olduğunu merak edip şirketin logosunu görmek istediğinde, zaten görür. 'Suya yazmadığınız sürece okuyucu mutlaka onu bulacaktır. Boyutunun önemi yoktur!

Geçenlerde yaptığım bir işte de böyle bir sorunla karşılaştım. Başta logoyu büyütmemizi istedi müşteri. İlanda olması gereken büyüklüğe göre ayarlayıp tekrar yolladım müşteriye. Ardından biraz daha büyütmemizi istediklerinde, onlara, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını, zaten ilanın kendisini gösterdiğini, logoyu büyütmenin ilanın doğasını bozabileceğini söyledik. Müşteri bu savunmamızı doğru bulup, bu şekilde onay verdi.
Sanırım her zaman, buna benzer olaylarla karşılaşmıyoruz. Uçağı havaalanının üzerinde iniş izni için daireler çizen bir müşterinin uçaktan aşağıya doğru bakarak, ajansı arayıp, kendilerine ait bir billboard'da görünen şirket logosunun küçük durduğunu söyleyip ajansı paylaması gibi, sizin de böyle saçma anılarınız var mı?

(Luke Sullivan / Satan Reklam Yaratmak)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

belqin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

belqin

Grafiker / İstanbul

Alt 28-07-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Çok güzel bir yazı hades çok teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Alt 28-07-2007 #3
güzel bir yazı teşekkürler ...

Yaşam Hakkına Saygı

“ Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
Uçamayanlar ise tavuk olur...
"Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!"
DARWİN

Tanrım beni baştan yarat yoksa durur durur merak ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
sercansarigul isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sercansarigul(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 28-07-2007 #4
buyut buyut nereye kadar Eee... Logoyu biraz daha büyütebilir miyiz acaba? ellerine sağlık güzel yazıı...
Bu mesajdan alıntı yap
gülümser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gülümser

Grafiker / Kırklareli

Alt 28-07-2007 #5
müşteri işte ne yapacaksın
Bu mesajdan alıntı yap
ertares isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ertares

Grafiker / Ankara

Alt 14-11-2009 #6
sinirlerimi harap eden, beni benden alan, başka dünyalara taşıyan durum işte...
Bu mesajdan alıntı yap
g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 19-11-2009 #7
Geçen hafta aynı olayı ben yaşadım Eee... Logoyu biraz daha büyütebilir miyiz acaba?
Bir tiyatroya sponsor olduk ve yeni oyunlarının afişini ben yapacaktım.
Mesai saatleri dışında Bir gece de bitirmem gereken afişi uykusuz kalarak tamamladım.
Sabah patrona gösterdiğimde ise; dikkatinizi buraya çekiyorum "bizim logoyu büyüt" dedi.
Yani sponsor olduğumuzu insanların gözüne gözüne sokmamızı istiyordu ve bu aslında bir oyun afişi idi
Ve ben çalışmayı 50x70 cm 300dpi çalışmıştım ve zaten logoları bunu diyeceklerini bildiğim için epey büyük tutmmuştum hatta patronun isteği üzerine bzim logomuzu (yani sponsor) üst sağ köşeye yerleştirmiştim :S (aşağıda olması gerekirken)
Tabii sinirimden delirdim; hatta olmayacağını söylediğimde; yazıları ikiye ayır; afişin görselini ve oyunun adını aşağıya indir; logoyu büyüt yanıtını aldım :S :S
Düşünebiliyor musunuz durumu?
Yani tiyatronun oyun afişi bir anda oldu bizim tanıtım afişi :S

işte işi bilmeyen insanlar değerlendirme yaptıkları ve onayları onlardan aldığımız için; böyle saçma sapan şeylerle karşılaşıyourz ne yazıkii...
Çok güzel bir konu
Çok teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
satan reklam, luke sullivan, luke, satan reklam yaratmak