eğitimin önemi

Graficafe - eğitimin önemi ...

eğitimin önemi
TubaAçık isimli Üye şimdilik offline konumundadır

TubaAçık

Hiç Biri / İstanbul

Dosya23

eğitimin önemi

Alt 24-04-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar münazara da yarışacağım da yardımınızı istedim. Konu: İnsanın yaşamı için eğitim mi para mı önemledir ? diye ben eğitimi savunacağım ama nelerden bahsedeyim de kazanayım münazarayı ? İgilenen varsa lütfen bana yardım etsin... Şimdiden teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 24-04-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Eğitimsiz bir insanın para kazanamıyacağınıdan,bir şekilde elde etse bile onu verimli bir şekilde değerlendiremiyeceğinden hareketle münazaranızı geliştirebilirsiniz.
Muhtemelen hiç okumamış ama parası olduğu için oldukça başarılı iş kuranlardan bahsedilecektir.
Burada eğitimden maksadın okul okuma olmadığını usta-çırak usulü ile de eğitim verilebileceğini beklirtmek mümkün.
Bu mesajdan alıntı yap

TubaAçık

Hiç Biri / İstanbul

Alt 24-04-2010 #3
Eğitimsiz bir insanın para kazanamıyacağınıdan,bir şekilde elde etse bile onu verimli bir şekilde değerlendiremiyeceğinden hareketle münazaranızı geliştirebilirsiniz.
Muhtemelen hiç okumamış ama parası olduğu için oldukça başarılı iş kuranlardan bahsedilecektir.
Burada eğitimden maksadın okul okuma olmadığını usta-çırak usulü ile de eğitim verilebileceğini beklirtmek mümkün.

Saolun teşekkür ederim yardımınız için... Birde örnek vererek açıklama yapayım değil mi ?
Bu mesajdan alıntı yap

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 24-04-2010 #4
Bunu daha da açmanız lazım farklı örneklerle.
Bu mesajdan alıntı yap

TubaAçık

Hiç Biri / İstanbul

Alt 24-04-2010 #5
Bunu daha da açmanız lazım farklı örneklerle.
Bir de "Para olursa daha iyi bir eğitim görülür" derlerse tabiki de derler, ben ne cevap vereceğim ?
Bu mesajdan alıntı yap
sevgiden-iz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevgiden-iz

Hiç Biri / Ankara

Alt 24-04-2010 #6
Eğitimin parayla satın alınamayacağını, zamanında sindirerek ve yaşayıpta edinilebilecek bir olgu olduğunu anlatın. Paranın tüm kapıları açtığını fakat bilgi ve tecrübenin tüm değerlerin önüne geçtiğini örnek vererek anlatın. Bize okulda şunu sormuşlardı: İki ülke düşünün sanayileri birbirine denk. Bir tanesi kendi kalkınma hamlesini içindeki eğitimli insanlarla kendi yapıyor. Bir diğeri ise para karşılığı yaptırıyor. İkisi de bir felaket sonucu sıfırlansa hangi ülke daha çabuk kalkınır. Bu örneği verebilirsiniz. Başarılar.
Bu mesajdan alıntı yap

TubaAçık

Hiç Biri / İstanbul

Alt 25-04-2010 #7
Eğitimin parayla satın alınamayacağını, zamanında sindirerek ve yaşayıpta edinilebilecek bir olgu olduğunu anlatın. Paranın tüm kapıları açtığını fakat bilgi ve tecrübenin tüm değerlerin önüne geçtiğini örnek vererek anlatın. Bize okulda şunu sormuşlardı: İki ülke düşünün sanayileri birbirine denk. Bir tanesi kendi kalkınma hamlesini içindeki eğitimli insanlarla kendi yapıyor. Bir diğeri ise para karşılığı yaptırıyor. İkisi de bir felaket sonucu sıfırlansa hangi ülke daha çabuk kalkınır. Bu örneği verebilirsiniz. Başarılar.
saolun yardımınız çok teşekkür ederim :smile:
Bu mesajdan alıntı yap
sevgiden-iz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevgiden-iz

Hiç Biri / Ankara

Alt 26-04-2010 #8
Rica ederim. Bir nebze katkım olmuşsa sevinirim. Sonucu bildirirsiniz herhalde.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 26-04-2010 #9
eğitimsiz insanlar gerek bu ülke'de gerek başka ülkelerde çok ciddi paralar kazanabiliyorlar... Hatta sadece ilkokul mezunları bile yine ülkemizde çok ciddi kadrolara atanabiliyorlar...

Ayrıca eğitim de bir çok benzer kavram gibi para ile satın alınabiliyor. Özel okul öğrencileri gerek öss'de gerekse hayatın içinde devlet okulu öğrencilerine nazaran açık ara önde gidiyorlar.

Bu gün yüksek maaşlar sunabilen bir çok konum koltukları için genelde yurt dışında eğitim alaiblmiş bireyleri tercih ediyor.

Hatta bir zaman önce ülkenin tüm mali geleceğini amerikada eğtim görmüş ve uzun yıllar mesleğini icra etmiş birine emanet ettiğimizi hatırlatırım.

Bu gün işşsizlik ordusunun büyük bir bölümünü üniversite mezunlarının oluşturduğunu bilmekte de yarar var.

Aksine bir çok ilköğretim mezunu insan öyle ya da böyle bir çok yeni mezundan çok daha iyi şartlarda yaşıyor.

Örnek vermek gerekirse bir ilköğretim mezunu fabrika işçisinin maaşı ve sosyal hakları bir çok yeni mezunun hayalini süslüyor şu an.

geriye kalan bir çoğu ise: "bu parayı kazanmak için mi o kadar sene dirsek çürüttüm" modunda küskünlüğünü yaşıyarak karşısına çıkan fırsatları görmezden gelebiliyor.

Belki de eğitimi akademik eğitim ile sınırlamadan hayat okulu mantalitesi üzerinden savunmak gerekebilir. Münazara da başarılı olmanız buna bağlı olabilir.

Aslında sizin savunacağınız konu ülke şartlarını da göz önüne alarak biraz ütopik kalıyor.
yani siz olanı değil umut edileni, olması istenileni savunmak durumdasınız.

Bu gerçek ile başlamanızda yarar var diye düşünüyorum.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 26-04-2010 #10
Aslında ben ilk mesajımda yazmıştım ama arada kaynamış.Zaten Grafink de bu konuya değinmiş.Evet eğitimi dar bir alana hapsetmek yanlış olur bence.Eğitimden maksat Grafink'in de dediği gibi sadece akademik eğitim değildir.
İlkokul mezunu olan,hatta okul okumayıp sadece okur yazar olup çok başarılı olan iş sahipleri yok mu elbette var.Ama işin aslına bakıldığında her ne kadar eğitimszi olsalar bile aslında onlarda eğitimli.Çünkü başarılı oldukları iş dalında mutlaka usta-çırak usulü de olsa belli bir eğitim almıştır.
Örneğin ; Bir inşaat ustası düşünün,bırakın okumayı okuma yazması dahi olmadığını düşünelim.Bu kişi işinde çok başarılı olabilir,çok iyi para kazanabilir.Peki bu kişi eğitimsizdir diyebilirmiyiz?
Asla. Çünkü bu kişinin de mesleğini icra edebilmek için yanında yetişitiği bir ustadan işi ile ilgili eğitimden geçtiği aşikardır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları