Ekran Ebatı

Corel Draw - Ekran Ebatı ...

Ekran Ebatı
Seyit Tiken isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Ekran Ebatı

Alt 11-10-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Selamün Aleyküm,
Konuyu buraya mı yoksa başka yere mi? açma konusunda tereddütte girdim.
Benim merak ettiğim sorunun yanıtı şu : Ben dijital baskılarımı CorelDRAW'la yapıyorum, folyo kesim için de Flexi kullanıyorum. Şuan kullandığım LCD monitör KARE ebatlıdır, monitörüm eskidiği için yeni bir tane almayı düşünüyorum, piyasada DİKDÖRTGEN ebatlı olanlarda var, sormak istediğim şu : Grafik için en uygun monitör hangisidir?, KARE monitör yoksa DİKDÖRTGEN monitör mü?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunuyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Soner DİLEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Soner DİLEK(33)

Grafiker / Karaman

Alt 11-10-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
monitör tercihi aslında sizin kendi zevkinize kalmış, notebooklarda bile tasarım yapan insanlar tanıyorumEkran Ebatı ama grafik tasarım açısından en rahat dikdörtgen diye tabir ettiğiniz geniş ekranlı monitörleri tavsiye ederim. hem gözü yormaz, hem benim fikrim olaya biraz daha hakim olma şansınız artar.
Bu mesajdan alıntı yap

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Alt 11-10-2011 #3
Yanıtınız için teşekkür ediyorum, benim şöyle bir kaygım var : Dikdörtgen monitörde, özellikle yazıların gerçek boyutlarını nasıl anlayacağız?, monitör ortamında yaptığımız tasarımlar, gerçek boyutların bir minyatürü değil mi?, dikdörtgen monitörde bunu nasıl yapabiliriz?, kare olmayan bir monitörde yatay-dikey ölçüsü eşit olan bir obje çizildiği zaman doğal olarak gerçek görüntüyü vermez. Bununla ilgili görüş ve yorumlarınızı bekliyorum, teşekkür ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(47)

Hiç Biri / Bursa

Alt 12-10-2011 #4
Yanıtınız için teşekkür ediyorum, benim şöyle bir kaygım var : Dikdörtgen monitörde, özellikle yazıların gerçek boyutlarını nasıl anlayacağız?, monitör ortamında yaptığımız tasarımlar, gerçek boyutların bir minyatürü değil mi?, dikdörtgen monitörde bunu nasıl yapabiliriz?, kare olmayan bir monitörde yatay-dikey ölçüsü eşit olan bir obje çizildiği zaman doğal olarak gerçek görüntüyü vermez. Bununla ilgili görüş ve yorumlarınızı bekliyorum, teşekkür ediyorum.
diyelim ki dikdörtgen bir lcd monitör aldınız,
endişenlendiğiniz nokta sanırsam ekran orantısı ile alakalı bir durum,
haklısınız 12 cm. x 12 cm. kare çizdiniz ama ekran bunu yanlara doğru sündürdüğü için
baktığınızda 17 x 12 gibi bir görüntü hissedeceksiniz. bu sizin hem performansınızı etkileyecek hemde işin nihayi sonucunda ürüne dönüştüğünde istenilen kaliteden yoksun bırakacak.
ama ekran görünüm seçeneklerinde ; panorama, auto, 16:9 , 14:9 , 4:3 gibi ekran orantı seçenekleri olan bir monitör edinirseniz, çalışmalarınızda 4:3 modunu seçtiğinizde dikdörtgen formda olan monitörünüzde tam kare bir görünüm elde edebilirsiniz.
sanırım bu açıklamam sizin için yeterli olacaktır.
şimdiden kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Alt 12-10-2011 #5
Murat aby çok teşekkürler, mükemmel bir yanıt oldu, Allah razı olsun.
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 12-10-2011 #6
Bunuda nereden çıkardınız. Monitörün ölçüsünün dikdörtgen olması sizin yaptığınız çalışmaları deforme etmez, ekrana 10x10 bir obje çizerseniz bu 10x10 demektir bilakis yatay monitörler grafik çalışmalar için daha fazla hareket alanı sağlar ekranın ortasında çalışırken menü kalabalığınızı sağa sola serpiştirme olanağı verir.
Bu mesajdan alıntı yap

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Alt 12-10-2011 #7
Cevabınız için teşekkür ediyorum, dediğiniz gibi ölçülerde bir değişiklik olmaz, ama, düzgün bir tasarım için, objelerin doğal minyatör görünümünü görmek gerek, objeleri doğru bir kompozisyonla ilgili alana tanzim edilebilmesi için gerçek görüntüyü görmek lazım diye düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 12-10-2011 #8
ilk defa kare monitör diye bir şey duyuyorum

üstelik sorunuz mesleğinizle alaksız bir durum. monitör kare olsa ne olur yuvarlak olsa ne olur. epsinde ölçüler aynı gelmesi şart zaten. yoksa o monitör değil akvaryum olur. bir tasarımcının monötrde araması gereken tek özellik kalibrasyon monitör olup olmadığıdır. tabi onlarda kendi içinde kalitesine göre ayrılır ya.. yanlış soru sorunca böyle yanlış cevaplar alırsınız..
Bu mesajdan alıntı yap

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Alt 12-10-2011 #9
Dikdörtgen monitörler son yıllarda çıkmış, bundan önceki ekranların kabaca şekli nasıldı?
Aradaki şekil farkını izah etmek için bu biçimde örnek verdim, ayrıca Murat bey gerekli yanıtı verdi. Yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 12-10-2011 #10
Cevabınız için teşekkür ediyorum, dediğiniz gibi ölçülerde bir değişiklik olmaz, ama, düzgün bir tasarım için, objelerin doğal minyatör görünümünü görmek gerek, objeleri doğru bir kompozisyonla ilgili alana tanzim edilebilmesi için gerçek görüntüyü görmek lazım diye düşünüyorum.
Söylediğiniz bambaşka birşey, 16:9 bir monitörde objelerin doğal hallerinin görülemeyeceğini söylüyorsunuz ama 16:9 görüntü formatı insan gözünün doğal görüntü formatıdır ve haliyle objeler en doğal bu formatta görünür ayrıca kare bir monitör (niye şuna 4:3 demiyorum ki?) nasıl bir avantaj sağlıyor anlamış değilim. Kare objelerin görünümü kare monitörlerde düzgünse dikdörtgen objeler dikdörtgen monitörlerde mi düzgün oluyor? Objenin yatay veya dikey olması durumuna göre ayrı monitörler mi kullanacağız? Gerçekten bilmiyorum ve merak ediyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları