Eleştirmek ve eleştirilmek üzerine

Graficafe - Eleştirmek ve eleştirilmek üzerine ...

Cevapla
Eleştirmek ve eleştirilmek üzerine
darkwhiteman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

darkwhiteman

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 12-02-2009 #21
Sponsorlu Bağlantılar

çok güzel ve vurucu bir hikaye, teşekkürler paylaşım için....
Bu mesajdan alıntı yap
Elipsis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Elipsis

Matbaacı / İzmir

Standart
Alt 12-02-2009 #22
                             Sponsorlu Bağlantılar
çok güzel hikaye teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(45)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

evet güzel hikaye

Alt 09-04-2009 #23
bugün eleştirilmekten doğan tatsız olaylar oldu forumda kişilere özelden terbiyesizce bizim siteye yakışmayacak şekilde bana ve bir kaç arkadaşımıza daha bir grafikere yakışmayacak şekilde meajlar attı aslında o kimseye okutmak lazımdı ama anlayacağını zannetmiyorum gerekte kalmadı zaten forumdan uzaklaştırıldı rahatsız ettiği arkadaşlara grafikerler topluluğu adına ben özür diliyorum
Bu mesajdan alıntı yap
sevgiden-iz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevgiden-iz

Hiç Biri / Ankara

Standart
Alt 19-04-2010 #24
Olumlu olmak, yapıcı yaklaşmak insanları üzmeden hatalarını belirtmek. Ancak ince ruhlara yakışan bir olgu. Empati kurabilmek te önemli tabi. Paylaşım çok güzel dersler içeriyor. Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
mgyknt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mgyknt(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 19-04-2010 #25
bu yazıyı daha öncede okumuştum yine okudum gerçekten güzel bir paylaşım.

bu sitede ya da başka platformda elbet hepimizin yaşadığı sorunlar oluyor konu üzerine.
ki bende bundan nasibimi aldım. yapcak çok birşey yok böyle gelmiş böyle gideceğiz gibi geliyor artık durum. eğitimsizliğin getirileri bunlar. birgün tüm bunları aşabileceğimizi hissetmeyi umuyorum haricinde konuya ilişkin bir kaç demek istediğim şey var.


kişinin kendi kendini sınırlandırması evet ben buyum ben oldum ben en iyisini yaptım vs gibi yüceltmelerde bulunması kendine verebileceği en büyük zarar bana kalırsa. o kadar kapalıyız ki kendimizi eğitmeye kendimizi geliştirmeye ne yapsak harika ne yapsak süper sanıyoruz. ama öyle değil aslında ve bu düşüncelerle bahsettiğim kişisel gelişimi sağlamak yerine kendimizi sabitleyip olduğumuz yerde kalmaktan öteye gidemiyoruz... uzun lafın kısası eleştiriye açık olduğumuz gün gelişmeye, öğrenmeye devam ettiğimiz gün olacaktır. eğitim sadece okul hayatında yaşanan bir durum değildir ki... grafikerler.net büyük bir nimet bizim için bu anlamda. hem eleştiriyoruz hiç tanımadığımız bir insanın çalışmasına bakarak yapılmış hataları öğreniyoruz, bu tarz hatalardan kaçınıyoruz ve o kişiye yardımcı oluyoruz hemde birbirimizi eğitiyoruz daha güzel ne olabilir ki? eleştirmek/eleştirilmek çok güzeldir ve tabi ki doğru yapıldığı ve doğru cevaplandırıldığı takdirde...

biraz dolmuşm sanırım çok uzun oldu kusurabakmayın (:
Bu mesajdan alıntı yap
grafikçe_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikçe_

Eğitimci / Eskişehir

Standart
Alt 07-06-2011 #26
Çok etkileyici gerçekten.
Hangimizin başına gelmiyor ki, böyle durumlar?

Paylaşım için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
gnrglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gnrglr

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 29-06-2011 #27
Yıkmak, yapmaktan daha kolaydır. Eleştiri yapmak kadar, eleştiriyi yerinde yapmak da önemli bence. Güzel paylaşımdı, teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
alican81 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alican81

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 23-07-2011 #28
bu hikaye desinler diye sanatla uğraşanlarındır unutmayalımki birçok sanat eseri geçmişte reddedilmiş ve birçoğuda değeri yıllar sonra anlaşılmıştır, bu hikaye dar bir açıdan bakıyor bana göre sanat taklit etmek değil kendi yorumunu koyabilmektir bakalarına sıradışı geliyorsa artık sıradan olmadığınız farkına varın derim...
Bu mesajdan alıntı yap
drawsever isimli Üye şimdilik offline konumundadır

drawsever(41)

Hiç Biri / Mersin

Standart
Alt 04-05-2012 #29
Başka toplumlar arasında yaşamadığım için başka yerlerde insanın eleştiri karşısında çoğunlukla halet-i ruhiyesi nasıldır bilemiyorum. Ancak ülkemizde eleştiri kültürünün yerleşmediğini, daha doğrusu hem eleştirenin, hem de eleştirilenin belli sınırlar içinde kalamadığını düşünüyorum.

Beğeni ile eleştiri arasında büyük farklar olduğunu söylemek isterim. Herkesin bildiği bir söz vardır, "bir yemeğin iyi olup olmadığını anlamak için yemek pişirmeyi bilmek gerekmez" şeklinde. Burada beğeni söz konusudur, kişinin bir çalışmayı beğenip beğenmeme hakkı vardır. Ancak yemek pişirmeyi bilmeyen kişinin, "bu yemeği şu şekilde pişirseydin, şu baharat yerine bunu koysaydın" gibi yaklaşımları beğeni olmaktan çıkıp eleştiriye dönüşür. Tam bu noktada kişinin atıp tuttuğu alandaki yeterliliği sorgulanabilir.

Gerçek yaşamımızda fazla karşılaşmasak da, internet gibi, insanların hiçbir zaman yüzyüze gelmeyecekleri ortamlarda, ruhsal patlamalarını, bastırılmışlığını, ezikliğini tatmin etmek isteyenlerin çabalarını sıklıkla görebiliriz.

Öte yandan eleştiriye karşı bir de "antieleştiri" çabaları var ki, en az bir önceki kadar anlamsız ve gülünç. Birçok açıdan eksiklerle ve yanlışlarla dolu bir çalışmayı "motivasyon", "kalp kırmama" gibi gerekçelerle anlamsız yere pohpohlamak, çalışma sahibine ne yazık ki koskoca bir hiç kazandırır. Birçok çalışması bu şekilde anlamsızca pohpohlanan kişinin özgüvenine belki geçici olarak katkıda bulunabilirsiniz. Ta ki, gerçek dünyada bir iş görüşmesine kadar. Orada yerle bir olacak olan özgüvenin tamirine de katkıda bulunabilinecekse sözüm yok tabii.

Benim de başıma geldi, hatta eleştiriden öte, çalışmamın çalıntı olduğu bile söylendi. Üstelik tarz öylesine pespaye, öylesine bayağı idi ki, aynı tarzda cevaplayıp forum içinde kendimden utandığım bile oldu. Her türden, her kaliteden insanların bulunabileceği ortamlarda bu türden olayların da yaşanabileceği tecrübeyle öğreniliyor işte..
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
elestirilmek, elestirmek, eletirilmek, eletirmek, uzerine, zerine

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
gençler üzerine dergi kapağı güneş gün Kitap kapağı, broşür, menü vb. 35 01-03-2009 17:57:07
Tipografi Üzerine Yasemin Temel Tasarım İlkeleri 5 16-07-2008 21:22:19
Arkadaşlık ve Dostluk üzerine... wmwoodman Graficafe 2 22-06-2008 14:24:45
Dolar Üzerine Resim N/A8 Graficafe 1 24-01-2008 12:18:10

Kapat
Şifremi Unuttum?