elle cızılen seklın ıcerısını daıreler ıle doldurma (kenarlarda kesık daıre olmadan)

Corel Draw - elle cızılen seklın ıcerısını daıreler ıle doldurma (kenarlarda kesık daıre olmadan) ...

elle cızılen seklın ıcerısını daıreler ıle doldurma (kenarlarda kesık daıre olmadan)
turkhakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

turkhakan

Hiç Biri / İstanbul

Alt 22-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaslar merhaba
Uzun sureden berı aramama ragmen bu sorunun yanıtını bulamadım...
Lazerde kalıp cıkartma ve taş dşzşm şsş ıle ugrasmaktayım.kenarlarını cızerek belırledıgım bır alanın ıcerısını 2 veya 3 mm capında daıreler ıle nasıl tamamen doldurabılırım.Bu doldurma ısını lınear olarak yapabılırmıyım. Ustalardan gelecek yanıtları beklıyorum .. Saygılar
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 22-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Şeklinizi resim halinde buraya yükleyebilirseniz daha çok yardımcı olabilirim.

Foruma Resim Yüklemek
Bu mesajdan alıntı yap
graf_ipek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graf_ipek

Grafiker / İstanbul

Alt 22-03-2010 #3
Taş işini biliyorum oktagon denilen belli ölçüleri var taşların oktagonuna göre corelde daireler çizip yerleştiriyorsunuz taş istenen desene göre.Ne demek istediğinizi anladım fakat kenarları kesik olmadan taş yerleştirmek kısa yoldan zor ama bi yöntem söyleyebilirim.
Diyelim ki 3 mm lik taş isteniyor siz 3.2 mm lik daire çiziyorsunuz (kalıp payı) bunu eğer bi koşul belirlememişse müşteri özellikle belli aralıklarla daireleri çoğaltın Ctrl+L ile kombine edin sonrada desenin dış hatlarını ucu açık kalmayacak şekilde tekrar çizin bu desenin içine Inserch with ile gömün.sonra Ctrl+U ile grubu bozup çizdiğiniz dış hat çizgisini silin.Ancak bazı daireler yarım kalacaktır onlara dikkat edin kenarlarını iyice kontrol edin yarım olanları silin yerine tam dairelerden birini tekrar kopyalayın.
Bir dönem çalışmıştım taş işinde aynı aralıklarda düzgün bi şekilde yapmanın başka çaresi yok malesef...
Bu mesajdan alıntı yap
turkhakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

turkhakan

Hiç Biri / İstanbul

Alt 22-03-2010 #4
Merhaba ilginiz için tesekkur ederim . Bu programı 1-2 aydır kullanıyorum bu İNSEARCH WİTH menusunu bı turlu bulamadım. sıze 1 sorum daha olacak cızgı uzerıne esıt aralıklarla daırelerı nasıl otomatık olarak oturtup gerekırse daıre aralıklarını arttırıp eksıltebılırım?sanırım bu sormak ıstedıgım sey blend komutu
Bu mesajdan alıntı yap
graf_ipek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graf_ipek

Grafiker / İstanbul

Alt 22-03-2010 #5
Merhaba ilginiz için tesekkur ederim . Bu programı 1-2 aydır kullanıyorum bu İNSEARCH WİTH menusunu bı turlu bulamadım. sıze 1 sorum daha olacak cızgı uzerıne esıt aralıklarla daırelerı nasıl otomatık olarak oturtup gerekırse daıre aralıklarını arttırıp eksıltebılırım?sanırım bu sormak ıstedıgım sey blend komutu
Arrange=shaping tıklayın yanda mini sayfa açılacak ordan intersect(ben yanlış yazmışım özür dilerim) i tıklayın Source object seçili olsun.Nasıl kullanacağınızı anlatayım:Önce desen seçili olsun deseni seçin(uçlarının kapalı olmasına özen gösterin eğer olmazsa ucu açık demektir.)intersect with komutuna tıklayın ok işaretinin ucuyla gömmek istediğiniz daireleri seçin otomatik gömecek.Ardından ctrl+u ile deseni dairelerden ayırın sonra dış hat çizgisini silin.Sonrada kontrol edin bazı daireler yarım kalacak orda da size görev düşer gözünüze fazla gelen daireleri silin ya da ekleyin.
Daireleri eşit aralıklarla çoğaltmak içinde ctrlye basılı tutarak istediğiniz aralıkta 1 tanesini kopyalayın(ctrlye basılı tutarak aynı çizgiden ayırmadan kopyalama kolaylığı sağlarsınız) ardından hiçbir şeye dokunadan ctrl+r ye basın istediğiniz kadar ctrl+ r ye basarak kopyalarsınız.Gerisi sizin pratiklğinize kalmışelle cızılen seklın ıcerısını daıreler ıle doldurma (kenarlarda kesık daıre olmadan)
Umarım karışık anlatmamışımdırelle cızılen seklın ıcerısını daıreler ıle doldurma (kenarlarda kesık daıre olmadan)
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 22-03-2010 #6
Şu bağlantıdaki eklenti ve konudaki açıklamalar işinize yarayacaktır sanırım.. elle cızılen seklın ıcerısını daıreler ıle doldurma (kenarlarda kesık daıre olmadan)

LED için delik
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-03-2010 #7
Corel Draw ile Taş Dizaynı Yapalım (Basit bir örnek)

Burada blend özelliği kullanılarak taş dizaynı yapılmıştır.
İyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap