Empirme Baski Desen Tasarimi Hakkinda

Nakış Programları - Empirme Baski Desen Tasarimi Hakkinda ...

Like Tree2Likes

Alt 23-03-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Selam arkadaslar
Benım bır arkadasım var. Kendısı Ozurlu pek dısarlara cıkamıyor. Bana empırme baskı tasarımı yapmak ıstedıgını soyledı. Ancak benım bu ıslerle (grafık ve tasarım)bılgım ve yetenegım yok ınternette dolasırken bu formu gordum ve begendım sız arkadasların bu konu hakkında bılgı verebılecegınızı dusunerek bu konuyu actım.
1- Arkadasım coreldraw 12 egıtım cd ve kıtabı almıs. (BU empırme baskı için desen tasarımı yapmak için uygun programmıdır?)
2-Doğru programsa bunu öğrenme stretejesi nasıl olmalı?
3-Yeterli degilse bunun yanında hangi programları tedarık etmelı.

Bu arada arkadaşımın daha evvel bu işlerle ilgisi yoktu çizimle falan pek ilgilenmiyordu birinden duyduğu için ilgisini çekmiş.

Bu konuda benı bılgılendırebılırsenız sevınırım. Şimdiden ilginize ve yardımlarınıza teşekkür ederim.

Not: bu konuyu yanlış yerde yada mükerrer açtıysam özür dilerim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
kubilayad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kubilayad

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 25-03-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
mrb aysegül öncelikle adım kubilay.Formun dogru kösesinemi yanlıs kösesinemi actın bilmiorum ama bildigim birsey var corel süper bi program ama kullanımı epey zor aslında kullanacak kişiye baglıya neyse iyi bir program ama dediğim gibi egitim almadan zor.soru filan sormak yada bilmek istedigin bişi varsa *****@************ adresinden bana ulaşabilirsin kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap
Ömer DEMİRBAŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ömer DEMİRBAŞ

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 25-03-2008 #3
mrb aysegül öncelikle adım kubilay.Formun dogru kösesinemi yanlıs kösesinemi actın bilmiorum ama bildigim birsey var corel süper bi program ama kullanımı epey zor aslında kullanacak kişiye baglıya neyse iyi bir program ama dediğim gibi egitim almadan zor.soru filan sormak yada bilmek istedigin bişi varsa [COLOR="Red"]*****[/COLOR]@************ adresinden bana ulaşabilirsin kolay gelsin
kubilay burası paylaşım sitesi bilgin varsa paylaşki ayşegül gibi bilmek isteyenler olabilir değil mi?
Bu mesajdan alıntı yap
TenTaTivE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

TenTaTivE

Desinatör / Bursa

Alt 29-03-2008 #4
empirme baskı desen tasarımı için en uygun program photoshoptur diye düşünüyorum...ben ev tekstili tasarımı yapıyorum.biz photoshop kullanıyoruz...dayımda empirme işinde ve oda photoshop kullanıyor...corel nasıl bir programdır bilmiyorum...inşallah yardımcı olabilmişimdir
Bu mesajdan alıntı yap
ozdenediz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozdenediz

Yrd. Grafiker / Samsun

Alt 03-04-2008 #5
arkadaşlar,
empirme baskı, bildiğim kadarıyla serigrafla yapılan bir baskı. Vektör tabanlı programların bitmaplara göre daha çok işe yarayacağı kanaatindeyim. Çogunlukla logo, isim, numara, gibi çalışmalar oluyor. ps de alınan çıktılarda kenarlar biraz kırık oluyor. CorelDraw veya FreeHand'i öneririm.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
ulasatar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ulasatar

Baskıcı / İstanbul

Alt 03-04-2008 #6
Bir emprimeci olarak söylüyorum, Emprime için desen tasarım programlarının başında İllustrator gelir. Biliyosunuz ki Freehand i Adobe satın aldı ve bu yüzden tahmin ediyorum onu bitirmek için yapılan bir hareketti. Corel de yapabileceğin herşeyi zaten Illustratorde yapıyosun ve 1 - 2 yıl içerisinde bu programın adı şimdikinden 10 kat daha duyulucak.

O Arkadaşın Corel göstereceği ilgiyi bence Illustratore gösterse çok faydalı olacaktır. (Corel iyi değil demiyorum yanlış anlaşılmasın ileriki günlerde onunda yerini gerek kısayolları açısından gerekse photoshopla anlaşması bakımından Illustrator alacak)Arkadaşın tasarımı Photoshopta yapamaz. Nedeni ise çok basit Photoshop pixel tabanlı bir program. 1 cm lik yıldızı 2 cm e büyütmek istersen kenarları kırılacaktır. Ama vektör tabanlı programalarda ne kadar büyültürsen büyült bu sorun olmayacaktır.

Neyse toparlıyım. Arkadaşına tavsiyem vektör tabanlı olan Illustrator, Corel ve Freehand.
Corel, Illustrator ve Freehande yapacağı tasarımları EPS formatında baskıcıya satar. Baskıcının desinatörüde istenilen ölçülerde Photoshopta renk ayrımını ve film çıkışını yapar ve olay biter.

Yazıda kusurum olduysa affedin.Makale yazmaktan pek anlamam.
Umarım yardımcı ve aydınlatıcı bir bilgidir.
Bu mesajdan alıntı yap
broken_wings isimli Üye şimdilik offline konumundadır

broken_wings

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 03-04-2008 #7
arkadaşlar,
empirme baskı, bildiğim kadarıyla serigrafla yapılan bir baskı. Vektör tabanlı programların bitmaplara göre daha çok işe yarayacağı kanaatindeyim. Çogunlukla logo, isim, numara, gibi çalışmalar oluyor. ps de alınan çıktılarda kenarlar biraz kırık oluyor. CorelDraw veya FreeHand'i öneririm.
Katıldım gitti Empirme Baski Desen Tasarimi Hakkinda
Bu mesajdan alıntı yap
Synaps isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Synaps(32)

Webmaster / İstanbul

Alt 11-04-2008 #8
Emprime; kumaşa yapılan baskı türüdür.

Emprime baskıda çalışan bizim deyimimizle Grafiker'e ise desinatör denir. Desinatörlerin görevi; daha çok büyük firmalarda yapılan tasarımların ( örnek; adidas, nike ) baskıya hazırlamak amacıyla bilgisayarda çalışmalarını yapmaktır.

Gelen tasarımlar bir kaç şekilde olabilir. Tshirt veya Kağıt.

Bu tasarımlardan biri elinize ulaştığı zaman scannerde tarayıp bir takım düzeltmeler yapmak gerekmektedir. Düzeltmeleri bitirdiğiniz zaman baskının türüne göre 4 programdan birini kullanabilirsiniz bunlar Photoshop, Corel, Freehand, Illustrator. Genel olarak emprime sektöründe Photoshop şarttır, Corel veya Freehand'den birini de bilmesi gerekmektedir. Çizimleriniz bittikten sonra her rengi ayrı ayrı film çıktısı alınır. Bu filmler ayrı ayrı ipeklere ayna şeklinde kopyalandıktan sonra ipekler kalıplara gerdirilir. 2 çeşit ipek kullanılır. Amerikan ve Çin malı. Fakat ipeklerin kalınlıklarına göre numaraları vardir. Bunlar baskı çeşitlerine göre değişirler. bütün işlemler bittikten sonra 6,8, veya 12 kafalı genelde MHM marka makinelerde renklerine göre sıralanır. Her bir kafa bir rengi temsil edebilir. Büyük firmalar hariç 12 renkten fazlasını basan nadirdir. ( belki de şu anda üzerinize giydiğiniz Tshirt, Sweeshirt gibi üzerinde baskı bulunan bir çok kumaş emprimeden geçer ).

Bir de nakış desinatörlüğü vardır. Accurate 4, Compucon EOS V.2.0, Compucon EOS V.3.0, Tajima DG/ML V.11, Husqvarna Viking 3D Stitch kullanılan programlardan bazılarıdır fakat genel olarak nakış desinatörlüğünde yapılan işlem iğnenin gideceği yönleri belirlemek olduğu için bütün programlar aynı işlevi görmektedir. Bu programların kursları mevcuttur. Programların fiyatları 10.000 $'ın üzerinde olduğundan ve bilgisayarların usb portlarına takılan bir jungle ile çalıştığı için piyasada program ve cracklarini bulmaniz zordur.

Emprime tasarımı yapmak istiyorsa arkadaşınız bence önce Emprime hakkında bilgi edinmelidir. Bildiğimiz matbaa ve ajans grafikerliği ile benzerlek göstermemektedir. Öncelikle baskı tekniklerini ve türlerini, makineleri, renk varyantlarını, çok iyi bilmek gerekmektedir.

Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap

empirme_yardım lütfen

Alt 27-04-2008 #9
Merhaba arkadaşlar;
yaklaşık olarak 2 Ay empirmede çalıştım,sadece corel bildiğim için (photoshop da empirme olayını bilmediğim için) bana bu konuda yardımcı olabilecek biride olmadığı için çalıştığım firmadan ayrılmak zorunda kaldım Empirme Baski Desen Tasarimi Hakkinda kitapçılarda, İnternette de çok aradım öğreneceğim bi kaynak bulamdım, benim sorunum tram ve photoshopda desen çiziminin işlenişi vb.yani photoshop Empirme Baski Desen Tasarimi Hakkinda ödeyecek maddi gücüm olmadığı için kursada gidemiyorum.... lütfen yardım
Bu mesajdan alıntı yap
achilleus16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

achilleus16

Grafiker / İstanbul

Alt 04-05-2008 #10
arkadaşlar empirme kumaş üzerine serigrafi yolu ile yapılan bir baskı türüdür.tüm vektörel çizimler kullanılabilir.Önemli olan baskı tekniklerini kalıp ve fikseleri bilmek gerekir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Tags
empirme, baski, desen, tasarimi, hakkinda