engelli ve mimari

Mimari, İç mimarı - engelli ve mimari ...

Cevapla
engelli ve mimari
izmirmimar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

izmirmimar

Hiç Biri / İzmir

Standart

engelli ve mimari

Alt 04-02-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

ULAŞILABİLİRLİK KILAVUZUMimari Projelerde Özürlü ve Yaşlılarla İlgili Olarak Uyulması Gereken Temel Kurallar

Halka açık olan lokantalar, oteller, tiyatrolar, doktor muayenehaneleri, eczaneler, perakende satış mağazaları, müzeler, kütüphaneler, parklar, spor salonları, stadyumlar, okullar, kurslar, eğitim ve öğretim kurumları, günlük bakım ve tedavi birimleri gibi yerlerle bütün devlet daireleri özürlü insanların girişlerine uygun olarak düzenlenmelidir.

Buna özel kulüpler ve dini teşekkürler dahil değildir.KILAVUZ HAKKINDA

Bu kılavuz, özürlülerin ve bir kısım yaşlı insanların şehirsel ve mimari çevrelerde rahat edebilmelerine ve hayata daha kolay katılabilmelerine yardımcı olacak temel standartların tanıtılması için hazırlanmıştır.

Hangi insanlık durumunda bulunursa bulunsun, her insanın bütün toplumsal konumları, insan için ortaya konmuş değerleri ve mutluluk tablolarını kendisine açık ve elde edilmesi mümkün bulunması gerektiği gibi; hayata katılması sırasında fiziksel çevrenin, inşa edilmiş çevrenin de onu engellememesi gerekir. Çevrelere ve mekanlara engellenmeden ulaşabilmeyi girilebilirlik, ulaşılabilirlik (accessibililty, zuganglichkeit) kavramı ile ifade ediyoruz.İnsan, Çevresinde Hep Düzgün Bir Geometri Arar

İnsan bir yeryüzü parçasında, bir mekan içinde yaşamaktadır. Çevresinin, kendisine zahmet çektirmeyecek fiziksel şartları taşımasını ister. İnsanın çevresini, barındığı, yaşadığı mekanları kendi rahat edeceği şekle dönüştürme gayreti en temel insan eylemlerindendir. İnsan çevresini düzenler ve inşa edilmiş çevreyi (built environment) elde eder. İnşa edilmiş çevredeki şartların bir özürlü, bir yaşlı ve bir çocuk için önemi ise yetişkin ve sağlıklı bir insan için olduğundan çok daha fazladır. İnşa edilmiş çevredeki olumsuz şartlar bir kısım insanları engelleyip onların hayata ve topluma katılmalarını önleyebilir.Şehirsel Çevre Bir Özgürlük Alanıdır

Evinden çıkıp toplum hayatına katılmaya, üretken olmaya hazırlanan hiçbir insan için şehirsel çevre engelleyici olmamalıdır. Belli standartların uygulama konulmasıyla özürlü, ağır sakat veya tekerlekli sandalyeli insanların rahat hareketine imkan veren bir şehirsel çevre elde edilebilir. Böyle daha uygar gözüken bir şehir manzarası ile birlikte bütün diğer insanların da daha özgür olabildikleri bir şehirsel çevre meydana gelecektir.Binalar Kendilerini İnsanlara Sıcak Bir Şekilde Sunmalıdır

Bazı binaların özürlüler için çok engelleyici olabildikleri bilinmektedir. Bu tür binaların doğal hareketliliğe sahip sağlam insanlar için de rahat yaşama ortamları olmadıkları kolayca görülebilir. Bİnalardaki hayatların zorlaşması daha çok da biçimsel kaygılardan, yanlış biçim anlayışlarından kaynaklanmaktadır.

Bütün devlet dairelerinin, yerel yönetim binalarının, okulların, rekreasyon alanlarının, spor tesislerinin, alışveriş merkezlerinin, sağlık tesislerinin, kültür ve eğitim kurumlarının, halka açık kuruluşların, tekerlekli sandalyedeki insanların da girebilecekleri yerler olarak düzenlenmeleri gerekir. Binaların girilebilirliği, ulaşılabilirliği, olgun bir mimarlık anlayışına ve gelişmiş toplumsal örgütlenmeye işarettir.

Çağdaş Şehirlerdeki Hayatın Akışı Kolay Ulaşıma Dayalıdır

Gelişmiş ulaşım sistemleri modern bir şehirdeki hayatın akışını düzenler. Şehirdeli hayat bir hareketliliği ve yer değiştirmeyi gerektirmektedir.

Bir şehirdeki ulaşım sisteminde kendisine yer bulamayan ya da çok zorlukla bulabilen özürlü veya yaşlı insan belki bütün yeteneklerine ve üstün eğitim düzeyine rağmen topluma bir katkıda bulunamayacaktır. Belli ihtiyaçların karşılanmasında başkalarına daha bağımlı hale gelecektir. Ulaşım sistemlerinin ve vasıtalarının tasarımında özürlü insanları da dikkate almak gerekir.TANIMLAR

Özür (Sakatlık): Bir bünyedeki, bir yapıdaki, bir doğal işleyişteki hasar, noksan, bozukluk veya işlev kaybıdır.

Özürlü (Sakat): Bir özrü (sakatlığı) bulunan kişi, ouşum, organ veya yapıdır.

Bedensel Özür: Hareket organlarındaki veya insanın bedenini oluşturan yapılardaki eksiklikler, oluşum bozuklukları veya işlev kayıplarıdır.

Duyusal Özür: Duyu organlarında ortaya çıkan sakatlıklar ve fonksiyonel kayıplardır.

Zihinsel Özür: Koltuk değneği, baston veya yürüteç (yürüme çevçevesi) kullanarak hareket edebilen bir bedensel özürlüdür.

Tekerlekli Sandalyedeki Sakat: Sakatlığı daha ağır olup ancak bir tekerlekli sandalye ile yer değiştirebilen bir bedensel özürlüdür.ANAYOLDAN ERİŞİM

Tekerlekli sandalye kullanan kişilerin, park ettikleri araçlarından binanın ana girişine kadar, herhangi bir yardım almadan erişebilmeleri arzulanır (tercih edilen en uzun mesafe: 50 metre).ANA GİRİŞ

Bina girişleri, özürlüler için zemin seviyesinden doğrudan erişime uygun olmalıdır. Tekerlekli sandalye kullananlar için asıl girişin, binanın ana girişi olması arzulanır.

Binalara eşiksiz girilebilmelidir. Giriş hollerinde tekerlekli sandalye için yeterli hareket alanı bulunmalıdır. Bu da genel olarak hiçbir çıkıntı ve kapı açılışı tarafından engelenmemiş 150 cm çapında bir dairedir.
RAMPALAR

Rampa eğimleri %5 ile %10 arasındadır. 10 santimetreye kadar bir yükseklik farkında en fazla rampa eğimi %10; 25 santimetreye kadar olan yükseklik farkında en fazla rampa eğimi %8,25; 50 santimetreye kadar olan yükseklik farkında en fazla rampa eğimi %5 alınmalıdır. Çok kısa rampaların eğimi zorunlu durumlarda %12 olabilir. Bir rampanın boyu 6 metreden fazla ise araya 150 santimetre uzunluğunda bir sahanlık konur. Rampa genişlikleri 130 santimetrenin altına düşürülmeye çalışılmalıdır. Sabit rampaların düzenlenemediği yerlerde seyyar rampalar da kullanılabilir.


KALDIRIMLAR

Kaldırım yüksekliklei 6-15 cm arasında olmalıdır. Tekerlekli sandalyenin çıkabilmesi için kaldırımların uygun yerlerine rampalar yapılmalıdır. Bunların eğimleri %8 civarında alınmalıdır. Kaldırım rampalarının genişliği 140 cm yapılırsa yan yana yürüyen iki insanın da buradan geçmeleri mümkün olur.

OTOPARKLAR
Otoparkların %2'lik kısmı sakat sürücülerin araçlarına ayrılacaktır. Sakat otomobili için 350 cm x 500 cm genişliğinde bir park yeri gerektiği kabul edilmiştir.
İÇ MEKANI PLANLAMA

Tek seviye: giriş kapıları, asansör girişleri, erişilebilir alanlar

Değişen seviyeler: rampalar, basamaklar

Düz kollu ve sahanlıklı merdivenler tercih edilir. Döner merdivenler geometrik belirsizlikten dolayı görme ve hareket özürlü insanlar için tehlike oluşturabilir. Merdivenin her iki tarafına da küpeşte konulması yerinde olur. 40 mm çapında dairesel kesitli bir küpeşte iyi bir çözümdür. Duvar tarafındaki küpeştenin duvardan uzaklığı 40 mm olarak alınır. Merdivenlerde basamak genişliği 280-300 mm, basamak yüksekliği 150-160 mm olmalıdır. Küpeştelerin yüksekliği 900 mm olarak alınabilir.

Asansörler ara katlara konulmamalıdır. Asansörün kapısına kadar basamaksız ve eşiksiz ulaşılabilmelidir. Asansörlerdeki kumanda düğmelerinin tekerlekli sandalyedeki insanın da uzanabileceği yüksekliğe konulması önemlidir.TABAN ve DUVAR YÜZEYLERİ (İç ve Dış)

* Tavan, duvar ve tabanlarda göz kamaştırıcı parlaklıklardan kaçınılmalı.

* Taban döşemeleri karmaşık olmamalı.

* Taban bitişleri ıslak veya kuruyken kaygan olmamalı, su, hava, vs. geçirmemeli.

* Seviyelerde beklenmedik değişikliklerden kaçınılmalı.

* Alçak tavan ve ışıklandırma / renk / doku değişikliklerinde uyarılar konulmalı.

* Duvarlarda çıkıntılardan kaçınılmalı.TOPLANTI SALONLARI ve EĞLENCE MEKANLARI

Bir tekerlekli sandalya için ayrılan alan 900 x 1400 mm'den az olmamalıdır. Bu alanların, toplantı salonu boyunca dağıtılmış olması tercih edilmelidir.

Not: Hiçbir engel olmadan bir tekerlekli sandalyenin dönüş çapı 1500 mm'dir.İNDÜKSİYON DEVRELERİ
Salonlar, toplantı mekanları, danışma masaları ve diğer uygun mekanlarda indüksiyon devreleri kurulmalıdır. Bu düzenleme işitme özürlüler ve topluluktaki diğer insanların da yararına olacaktır.

İŞARETLER ve BİLGİ

* Bina girişlerinde, * Asansörlerde, * Lavabolarda, * Özürlülere ayrılmış otomobil park alanlarında, * Binalarda özel servis olanaklarının bulunduğu yerlerde bu işarete yer verilmelidir. İşaret olmadığında, açık ve net ifadelerle durumu anlatan bilgi verilmelidir.KAPILAR

Kapıların, çeşitleri ne olursa olsun hepsinin en az 800 mm'lik temiz bir geçiş açıklığına sahip olmaları sağlanmalıdır (Alman normlarına göre temiz geçiş açıklığı en az 900 mm olmalıdır). Mekanlar arasında eşik bulunmaması tercih edilir. Zorunlu durumlarda eşik yüksekliği en fazla 25 mm olabilir ve bu da her iki yandan pahlı yapılmalıdır.TUVALETLER ve SIHHİ TESİSAT

Seramik ya da porselen tercih edilir. El yıkama yerleri için paslanmaz çelik kullanılır; alt yüzey yanmaya karşı korunmalıdır. Tuvalet oturakları sağlam olmalı. Klozet rezervuarının bir kanala yerleştirildiği durumlarda klozetin arkasında bir destek olmalıdır. Bastonlar için askı kancaları bulunmalıdır. Tekerlekli sandalye tasarımlarında bir ayna ve raf arzu edilebilir.DUŞ ve BANYOLAR

Duşun içinde menteşeli bir oturağa geçmenin kolay olmadığı durumlarda, duş kabininin boyutları girişten arka duvara 1600 mm'ye, diğer yönde 1400 mm'ye çıkartılmalıdır. Duş perdesi yere kadar uzanmalı ve duş kabininin içinde kalmalıdır. Duş; değişken yükseklikli ve demonte edilebilir olmalı, esnek bir hortuma bağlı bulunmalıdır. Bir sabunluk ve banyo/tuvalet malzemeleri için bir küçük raf bulunmalıdır. Banyolarda ikili musluk ve esnek hortumlu bir duş bulunmalıdır.

Kaynak:

- TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi,

- Disabled Access Guide (Özürlüler İçin Ulaşılabilirlik Rehberi), Disability Scotland, Mayıs 1990
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(47)

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 04-02-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
teşekkürler paylaşımınız için ayrıca duyarlılığınız için

--------------------------------

Hayat Paylaştıkça Güzel !
Bu mesajdan alıntı yap
izmirmimar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

izmirmimar

Hiç Biri / İzmir

Standart

hepimizin borcu

Alt 04-02-2011 #3
Sevgil dostlar,
Bence hepimizim toplum olarak bir arada yaşamamızın gereği olarak bencillikten uzak aldığımız kadar vericide olmalıyız.
Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
jelly123 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

jelly123

Ressam / İstanbul

Standart
Alt 07-02-2011 #4
paylaşım için sağ ol.
Bu mesajdan alıntı yap
egeozdmr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

egeozdmr(27)

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 17-04-2011 #5
Tşkrlerrrr
Bu mesajdan alıntı yap
izmirmimar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

izmirmimar

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 29-04-2011 #6
Sevgili dostlarım,
aynı zamada kurmakta olduğum www.izmirmimar.com adlı internet sitemin ve şantiyenin yoğunluğundan dolayı aranızdan bir süre ayrılmak zorunda kaldım. Artık çok daha yoğun olarak yazılarımla aranızda olacağım.
Görüşmek üzere.
Bu mesajdan alıntı yap
Producer5 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Producer5

Hiç Biri / Osmaniye

Standart
Alt 08-09-2011 #7
Emek Harcadığınız İçin Sağolun.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
www.izmirmimar.com

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
..eda & engelli çocuk korosu | düş bahçeleri... grafikçe_ Müzik Videoları 3 02-08-2009 14:19:08
Görme EngeLLi Ressamın Eserleri HeadBang Resim 10 11-05-2009 19:59:43
Engelli Koşu Sporu Psd Formatında the_one Psd Dosyaları 2 23-01-2009 09:42:29

Kapat
Şifremi Unuttum?