erase ve crop sorunu

Corel Draw - erase ve crop sorunu ...

erase ve crop sorunu
farukozgursoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukozgursoy

Bilg. Teknikeri / Aydın

erase ve crop sorunu

Alt 25-07-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar. crop dediğimiz zaman seçtiğimiz kısmı nasıl kesebiliriz. normalde seçip delete dediğim zaman ya da çift tıkladığım zaman kesmem gereken yeri bırakıp devamını yok ediyor.

silgi aracını seçtiğimde de bir çizgiyi silmek istediğim zaman çizginin üzerinde mouseyi sürdüğümde çizgi kaybolmayıp yamuk yumuk bir şekilde tekrar çıkıyor. bunları nasıl yok edebilirim

X4 kullanıyorum
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

musdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 25-07-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
arkadaşlar. crop dediğimiz zaman seçtiğimiz kısmı nasıl kesebiliriz. normalde seçip delete dediğim zaman ya da çift tıkladığım zaman kesmem gereken yeri bırakıp devamını yok ediyor.

X4 kullanıyorum
Resim veya şekilden almak istediğin kısmı crop aracı ile işaretledikten sonra üzerine çift tıkladığınızda işaretli kısım kalır diğer kısım kendiliğinden silinir...

Çizgiyi silmek yerine çizgi kalınlığını none getirerek yok edebilirsiniz.. Bahsini ettiğiniz silgi aracı ile dekope yapabilir, resimden veya çizimden istemediğiniz bir bölümü silebilirsiniz...

İyi çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap
farukozgursoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukozgursoy

Bilg. Teknikeri / Aydın

Alt 25-07-2009 #3
dekope derken ne demek istiyorsun arkadaşım. forumda arattım ama başlı başına bir konu yok bununla ilgili
Bu mesajdan alıntı yap
musdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 25-07-2009 #4
dekope derken ne demek istiyorsun arkadaşım. forumda arattım ama başlı başına bir konu yok bununla ilgili

Genelde kullanılan resimlerin kenarlarındaki fazlalıkları veya istenmeyen yerleri çıkarmak için yapılan bir işlemdir dekope. Örneğin bir portre resminde fon olarak kullanılan kısımların alınmadan sadece resmi almak gibi... Bunu grafiker arkadaşlarımız photo Shop'ta yaparlar, ama Corel'in X4 versiyonunda diğer bir programa gerek kalmadan Corel'in içinde bir kaç değişik şekilde yapmak mümkündür. Düz bir zeminse bitmap color mask'ı uygulayabilirsiniz. Silgi ile istenmeyen kısımları silebilirsiniz. Veya almak istediğiniz kısımları normal şekil çizer gibi çizip, çizilen şekille resmi işaretleyip intersect'i kullanarak ta resmi dekope edebilirsiniz...

İyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap